Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3 а. Посібник до виконання практ. робіт ЦЗ 2012.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.17 Mб
Скачать

Рішення:

1. За умовами вхідних величин - сховище вбудоване всередині виробничого комплексу, перекриття нижче поверхні землі - за таблицею 1.15 с. 25 [4] визначити коефіцієнт умов розташування сховища (Кр), який дорівнює Кр = 8.

2. Визначити товщину шару половинного ослаблення від дії радіоактивного забруднення (dРЗ, см) для різних матеріалів перекриття сховища.

З таблиці 1.16 с. 25 [4] товщина шару половинного ослаблення дії радіоактивного забруднення дорівнює

  • для ґрунту dРЗг = 8,1 см,

  • для бетону dРЗб = 5,7 см.

3. За формулою (2.1) визначаємо коефіцієнт ослаблення дії радіоактивного забруднення КослРЗ

(6)

Даний коефіцієнт показує у скільки разів зменшується дія радіоактивного забруднення місцевості на людей, якщо вони будуть перебувати у сховищі.

4. Визначити максимальну дозу опромінення, яку можуть отримати працівники на відкритій місцевості території ОГД при одноразовому опроміненні протягом 4-х діб

Д відкрРЗ = 5Р1max ·(tп-0,2 - tк-0,2),

(2.2)

де tп = 1год (величина постійна) – час початку опромінення людей від моменту вибуху (аварії) (практично це час повного випадіння радіоактивних опадів);

tк – час закінчення опромінення працівників від моменту вибуху (аварії).

Рішення:

1. Оскільки допустима доза опромінення згідно нормативних документів у надзвичайних ситуаціях та у воєнний час при одноразовому [протягом 4-х діб, або 96 годин (4 доби х 24 години)] опроміненні Д1 = 50Р.

2. Час закінчення опромінення tк можна вважати рівним

tк = tп + 96 = 1 + 96 = 97 годин

3. Визначити рівень радіації на вісі сліду ядерного вибуху через 1 годину після вибуху

П отужність вибуху, кт – 50

З таблиці 1.12, с. 22 [4]

Вид вибуху – наземний

Р1max на 4 км = 2200

Віддалення R, км – 4,7

Р1max на 6 км = 1400

Швидкість середнього вітру, км/год – 50

Р1max на 4,7км = 1900

4. За виразом 2.2, визначити максимально можливу дозу опромінення, яку можуть отримати працівники на відкритій місцевості території ОГД

ДвідкрРЗ = 5 ×1900 × (1-0,2 - 97-0,2) = 9500 × 0,6 = 5700 Р (7)

5. Визначити потрібний (допустимий) коефіцієнт ослаблення радіації сховищем

Косл. потр = ДвідкрРЗ : Д1 = 5700 : 50 = 114 (8)

де Д1 = 50Р (постійна величина) - дозволена (у надзвичайних ситуаціях та у воєнний час) однократна доза опромінення людей протягом 4-х діб.

6. Порівняти розрахований коефіцієнт ослаблення дії радіоактивного забруднення місцевості – КослРЗ, (п.5 с. 30) з потрібним (допустимим) коефіцієнтом Косл.потр.

Якщо КослРЗ ≥ Косл.потр, то за захисними властивостями від дії радіоактивного забруднення сховище забезпечує захист робочого персоналу ОГД.

Якщо КослРЗ < Косл.потр, то сховище не забезпечує захист людей від дії радіоактивного забруднення місцевості.

Для підвищення захисних властивостей сховищ повинна розглядатись можливість підсилення їх перекриття.

В даному випадку КослРЗ ≥ Косл.потр, тобто 8719 > 114.