11 клас (профільний рівень).
Тема: Модифікаційна мінливість. Поняття норми реакції, варіаційного ряду, варіаційної кривої.
Мета: сформувати знання про модифікаційну мінливість та її статистичні закономірності, дати поняття «модифікація», «норма реакції», показати значення модифікаційної мінливості для практичної діяльності людини, зясувати причини модифікаційної мінливості, навчити порівнювати модифікаційну та мутаційну мінливість, розвивати вміння працювати з лабораторними об’єктами, аналізувати, робити висновки, виховувати спостережливість, самостійність.
Тип уроку: засвоєння нових знань з елементами ділової гри.
Методи та прийоми: методика «Асоціативна схема»; інформаційно-рецесивний: мовний: бесіда; репродуктивний: розв»язування тестів; проблемно-пошуковий: проблемні питання; групова робота, евристична бесіда.
Обладнання: комп»ютер, дерево пізнання, роздаткові картки..
Хід уроку
Організаційний момент
Мотивація навчальної діяльності
Здійснимо мандрівку в місто Мінливість із допомогою дерева Пізнання. Почнемо з точки відліку.
«Ніхто так не знає багато, як ми всі разом» (Народна мудрість»).
«Наш мозок – сплячий велетень»,-сказав Тоні Базам. Я хочу розбудити ваш мозок.
Перед вами «Чорна скринька».
Завдання: відгадайте, що знаходиться в ній.
Підсказки, за якими ви можете впізнати цей предмет:
)Цей предмет є сукупністю поживних речовин, обмежених мінеральними сполуками.
)Він є причиною давньої суперечки про те, що було першим.
)До його складу входить білок альбумін.
)За тривалого зберігання цей предмет має здатність протухати.
Так, це яйце. Запліднена яйцеклітина – це нове життя. У цьому яйці міститься спадковість. Кожний організм має свій видовий набір хромосом, які забезпечують передачу спадковості нащадкам.
Нащадки набувають нових ознак і властивостей, пристосовуючись до зміни умов довкілля. Це – мінливість. Отже, еволюція- це результат дії двох протилежних властивостей в організмі: спадковості і мінливості. Прикладом якого діалектичного закону може служити це співвідношення? (Закону єдності і боротьби протилежностей).
Етап визначення мети
Ми вивчаємо другу частину генетики – мінливість та її закономірності. (Оголошення теми уроку, мети уроку).
Вивчення матеріалу:
Методика «Асоціативний кущ»
Мінливість
Зміна забарвлення кольору шерсті зайців (сезонні зміни)
Розмір бульб картоплі з одного куща
Інтенсивність забарвлення квіток
Виникнення неврозів у дітей
Надої у корів
Безхвостість ротвелерів
Рахіт у дітей
Бджолина сім»я
Невідомо:
Під впливом чого набуваються?
Чи завжди нові ознаки передаються спадково?
Яке значення для організму мають набуті ознаки?
Наведені приклади - це модифікації.
Модифікації – це зміни ознак фенотипу, спричинені факторами умов існування і не пов»язані зі зміною генотипу.
Отже, модифікації –це зміни ознак фенотипу, спричинені факторами умов існування і не пов»язані зі зміною генотипу.
Модифікації рослин: від впливу температурного режиму, хімічного складу грунту і т.д.
Що таке модифікаційна мінливість? Які її властивості? Модифікаційна (від лат. модус — міра, вигляд і фаціо — роблю) мінливість — це зміни ознак організму (його фенотипу), спричинені змінами умов середовища життя і не пов'язані зі змінами генотипу. Отже, модифікаційні зміни (модифікації) — це реакції організмів на зміну інтенсивності дії певних чинників довкілля. Вони однакові для всіх генотипно однорідних організмів.
Розповідь про модифікаційну мінливість: - ступінь вираження модифікації залежить від інтенсивності та тривалості дії на організм певного чинника; - модифікації не успадковуються; - модифікації можуть зникати протягом життя особин, якщо припиняється дія фактора, який її спричиняє; - модифікаційні зміни, що виникають переважно на ранніх етапах онтогенезу, можуть зберігатися протягом усього життя; - модифікації спрямовані на пристосування організмів до змін дії тих чи інших факторів довкілля.
Ступінь вираженості модифікацій прямо залежить від інтенсивності й тривалості дії на організм певного чинника.
