Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-9 шыгару енбек.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.39 Mб
Скачать

І Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды түгіндеу,

  • Құрал-жабдықтарын тексеру

ІІ жаңа сабақ.

Шалбардың өлшемін алу үшін:

ЖБа – жартылай бел айналымы

ЖМа- жарты мықын айналымы

ШҰ – шалбар ұзындығы

Тдұ – тізеге дейінгі ұзындығы

Об – отыру биіктігі

Бае – балақ ені

І Кіріспе нұсқау

Жұмыс барысы: «Бурда» сән журналынан ұнаған шалбардың моделін таңдау. Журналда әрбір модельдің суреті, нөмір, қанша көлем мата жөнінде нұсқаулығымен танысу.

Керекті құрал-жабдықтар: «Бурда» журналы, калька, бор, сызғыш, қалам.

Іі Ағымды нұсқау.

  1. Бір немесе екі нүктелі модельді таңдау.

  2. Нұсқау картасымен танысу.

  3. Жайма парақтан өзімізге қажетті сызбаны кальканың көмегімен көшіру.

  4. Пішімді көшіріп түсіру үшін пішімнің бетіне калька қойып, жылжып кетпейтіндей бекіту. Барлық шартты белгілерімен қоса көшіріп түсіріп жатқан бөлшектіің сыртын айналдыра контур сызып шығу.

1. Пішімнің барлық бөліктерінде тігіске және қайырымға қосымша қалдырылады.

2. Лекело дайындап алу.

3. Барлық матаны дерлік декатирлеу.

4. Барлық матаны пішудің алдында үтіктеу.

5. Пішімді матаға жаймалау.

Ш.Қорытынды нұсқау

  1. Әр оқушымен жеке жұмыс жасау.

  2. Жұмыс тәртібінің нұсқаулықтың орындалуын қадағалау.

  3. Лекелоларды матаға үнемді жаймалауын қадағалау.

  4. Ұ қыпты орындаған оқушыларды мадақтау..

ҮІ. Үйге тапсырма: жұмысты жалғастыру үшін құрал-жабдықтарды әкелу.

32-33-34 Сабақтар

Сабақтың тақырыбы: 1. Бұйымның жарнамалық қысқаша мазмұны. Жобаны орындау нұсқалары. Мансап

2.Жобаны орындау нұсқалары. Қорытынды кезеңі. Қайталау сабағы

3.Шығармашылық жобаны қорғау.

Сабақтың мақсаты: Өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру.

Сабақтың міндеті: 1) жұмысты оқушының игеруі тиімді жақтарын білуі, іздене отырып, жаңа жоба іздеу, зерттеу, қорғау.

2) Өз бетінше ізденуге, әдемілікке, шешендікке, сөйлеу мәдениетін игеруге тәрбиелеу.

3) Оқушылардың еңбек әрекетін қалыптастыру арқылы оның еңбек дағдылары мен шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың типі: аралас

Сабақ әдісі: өз бетімен жұмыс, түсіндірмелі

Сабақ көрнекілігі: шығармашылық жоба үлгілері

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды түгіндеу,

  • Шығармашылық жоба үлгелеріне бағыт беру.

ІІ Жаңа сабақ.

Жұмыс барыснда қандай техника қауіпсіздігін білуіміз керек, соны еске түсіріп орындау.

Өзіндік құн, жарнама бөліктерін өздерінен сұрау арқылы еске түсіру.

Тақырыпты қорғау

Мақсаты мен міндетіне тоқталу.

  • Зерттеу жұмыс тақырыбының өзектілігі

  • Зерттеу мақсатымыз

  • Жұмыстың жаңашылдығы

  • Зертеу нысаны

  • Жұмыстың нәтижесі

  • Ұсыныс пен пікір

  • Әр оқушы өз жобасын қорғау. (5-7минут)

  • Сұрақтарға жауап беру 1-2минут