Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-9 шыгару енбек.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.39 Mб
Скачать

Қызығушылықты ояту

  • Қане кім қандай еттен дайындалған салаттарды біледі?

  • Жасалу технологиясын?

Мағынаны ашу

!-топ Қазақ ұлттық асханасының екінші тағамдары.

П-топ Қазақша ет дайындау технологиясы.

Ш-топ Асқабақ мәнтісін дайындау технологиясы.

1V-топ Орама дайындау технологиясы.

V-топ Ресурстардың шектеклілігі және талдау белгісі.

БҮҮ кестесін толтыру:

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

1 . Кестені дәптерге сызу.

2. Оқушылармен мәтінді оқып шығып, алғашқы 2 бағананы толтырамыз.

3. Жаңадан алған білімдерін сызбаның соңғы бағанына толтыру.

4. Екінші баған бойынша қандай сұрақтарға жауап тапқандарын класта талқылау.

Ой- толғаныс

Шығармашылық тапсырма

Ет тағамдарынан салат дайындау технологиясының сызбасын дайындап, дәптерге сызу.

Бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма: Бауыр катлетін дайындау үшін қажетті азық-түліктерді әкелу..

5-Сабақ

Сабақтың тақырыбы:

Практикалық жұмыс № 3 «Бауырдан тағам дайындау» Қаржы қызметі және қаржы қызметін тұтынушы.

. Сабақтың мақсаты:

Бауырдан котлет дайындау технологиясымен танысу, экономикалық білімін жетілдіру.

Сабақтың міндеті:

  1. Бауырдан тағам жасап уйрену.

  2. Эстетикалық білімін жетілдіру арқылы ұқыптылыққа, ептілікке, жинақтылыққа, енбек тәртібін сақтауға тәрбиелеу.

  3. Теориялық білімін практикамен ұштастыру арқылы өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру.

Сабақтың типі: аралас

Сабақ әдісі: практикалық, түсіндірмелі.

Сабақ көрнекілігі : слайд «бауырдан жасалған тағам түрлері»

Пәнаралық байланыс: биология

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды түгіндеу,

  • Құрал-жабдықтарын тексеру

  • ІІ жаңа сабақ.

Кіріспе нұсқау

  • Жұмыс барысы; Техника қауіпсіздігін, тазалық-гиеналық талаптарды еске түсіру, нұсқау картамен тасныстыру.

  • Керекті құрал-жабдықтар; шұңғыл ыдыс, миксер, қасық, еттартқыш,таба.

  • Қажетті азық-түліктер; сүт, ұн, бауыр, татымдылығына қарай тұз, бұрыш.

  • Ағымды нұсқау

  1. Бауырды жуу, еттартқыштан өткізу

  2. Сүтке араластырып ұн шаю.

  3. Жұмыртқаны бұлғау, араластыру.

  4. Табаны қыздырып, құймақ құсап құйып пісіру.

  5. Әшекейлеп үстелге ұсыну.

Қорытынды нұсқау

  1. Енбек тәртібінің сақталуын қадағалау.

  2. Нұсқау картаның рет-ретімен орындалуын бақылау.

  3. Ұқыпты орындаған оқушыларды атап, бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма: Үй жағдайында бауырдан әр түрлі тағам дайындап үйрену.

Э және ҚСН

Қаржы қызметі туралы еркін әңгіме өткізу.

6- Сабақ

Сабақтың тақырыбы:

Практикалық жұмыс № 4 Қой етінен жаншылған котлет дайындау. Банктік есепшот. Төлем карталары, депозидтер, сейфтік сақтау. Интернет- банкинг.

Сабақтың мақсаты:

Котлет дайындау технологиясымен таныстыру, экономикалық білімін жетілдіру.

Сабақтың міндеті:

  1. Котлет дайындап үйрену.

  2. Эстетикалық білімін жетілдіру арқылы ұқыптылыққа, ептілікке, жинақтылыққа, енбек тәртібін сақтауға тәрбиелеу.

  3. Теориялық білімін практикамен ұштастыру арқылы өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру.

Сабақтың типі: аралас

Сабақ әдісі: практикалық, түсіндірмелі.

Сабақ көрнекілігі : слайд « қой етінен дайындалған тағам түрлері»

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды түгіндеу,

  • Құрал-жабдықтарын тексеру

ІІ жаңа сабақ.

Кіріспе нұсқау

  • Жұмыс барысы; Техника қауіпсіздігін, тазалық-гиеналық талаптарды еске түсіру, нұсқау картамен тасныстыру.

  • Керекті құрал-жабдықтар; тостаған, пышақ, шанышқы,таба.

  • Қажетті азық-түліктер; 1 пияз, ақ желкен, 1 жұмыртқа, 250г. Фарш,кептірілген нан ұнтағы, 3-4 стакан қоюландырылған майсыз сүт, ұнтатылған қалампыр, дәміне қарай бүрыш, тұз, 1 ас қасық ұн,1 ас қасық өсімдік майы .

Ағымды нұсқау

  1. Пияз бен ақжелкенді ұсақтап турау.

  2. Терең табақшада жұмыртқаны көпіргенше шайқау. Пияз ақжелкеннің жартысын, фарш, кептірілген нан ұнтағы, сүт, қалампыр қосып бәрін араластыру.

  3. Қалыңдығын 1 см. Етіп котлет жасау, әрбір жағын қызарғанша қуыру.

  4. Қалған сүтті шағын табақшаға құю және баяу отта қайнауға дейін жеткізу.

  5. Сүт пен ұн қоспасын қосу және тұздық қоюланғанша араластыра отырып 2 минут қайнату.

  6. Қалған ақжелкенді тұздыққа қосып,табаға котлеттерді салу және 2-3 минут бұқтыру.

Қорытынды нұсқау

  1. Еңбек тәртібінің сақталуын қадағалау.

  2. Нұсқау картанынң рет-ретімен орындалуын қадағалау.

  3. Ұ қыпты орындаған оқушыларды атап, бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма: Үй жағдайында дайындап үйрену.

Э және ҚСН.

Банктік есепшот. Төлем карталары, депозидтер, сейфтік сақтау. Интернет- банкинг жөнінде еркін әңгіме өткізу.

7-Сабақ

Сабақтың тақырыбы:

Практикалық жұмыс № 5 Бефстроганов дайындау технологиясы. Тұтынушының құқығын қорғау.

Сабақтың мақсаты:

Ет тағамдарынан тағам дайындап үйрену, экономикалық білімін жетілдіру.

Сабақтың міндеті:

  1. Адам өміріндегі тамақтанудың маңыздылығын, ет тағамдарының даярлау технологиясымен таныстыру арқылы білімін арттыру.

2. Эстетикалық талғамын арттыру арқылы тазалыққа ұқыптылыққа, икемділікке , тәрбиелеу.

3. Теориялық білімін практикамен ұштастыру арқылы өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақ әдісі: практикалық, түсіндірмелі.

Сабақ көрнекілігі : нұсқау карта , техникалық қауіпсіздігінің плакаты

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды түгіндеу,

  • Құрал-жабдықтарын тексеру

ІІ жаңа сабақ.

Кіріспе нұсқау

1.Жұмыс барысы; Техника қауіпсіздігін, тазалық-гиеналық талаптарды еске түсіру, нұсқау картамен тасныстыру.

2.Керекті құрал-жабдықтар; 0,5 кастрөл, пышақ, қасық, асханалық жайпақ тарелке. 2 дана шағын таба.

3.Қажетті азық-түліктер; 280г. Сиыр етінің кесіндісі, 40г. Пияз, 15 мл. сұйық май, 30г. Қаймақ, 30мл. соя тұздығы, дәміне қарай бүрыш .

Ағымды нұсқау

1.Етті жуып, қабығынан, сіңірінен тазалау.

2. Пиязды аршып, тазалап жуу.

3.Етті 5-7 г-нан бөліп турау, пиязды ұзынша етіп турау.

4.Табада майды қыздырып, етті бір қабат етіп салып, 3-5 мин қатты отта қуыру, қажетінше тұз, бұрыш салу (6-сурет).

5. Туралған пиязды қосу, қуыру, булау, қаймақ қосып қоюланғанша қайнату (7-сурет).

6. Қайнату дейін әкеліп (бірақ қайнатпау керек), соя тұздығын қосу.

7. Гарнир ретінде қуырылған картоп ұсыну.

8. Жайпақ ыдысқа картоп пен етті салып аскөк себу.

Қорытынды нұсқау

  1. Еңбек тәртібінің сақталуын қадағалау.

  2. Нұсқау картанынң рет-ретімен орындалуын қадағалау.

  3. Ұ қыпты орындаған оқушыларды атап, бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма: Үй жағдайында дайындап үйрену.

Э және ҚСН.

Тұтынушының құқығын қорғау тақырыбына еркін өңгіме өткізу.

8-Сабак

Сабақтың тақырыбы.

Практикалық жұмыс № 6 Дастарқан мәзірін құру. Ертеңгілік, түскі және кешкі астың калориясын, бағасын есептеу. Қамсыздандыру.

Сабақтың мақсаты:

Дастарқан мәзірін құрып үйрену, экономикалық білімін жетілдіру.

Сабақтың міндеті:

1. Азық-түліктің калориясын есептеп үйрену.

  1. Эстетикалық талғамын арттыру арқылы тазалыққа, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа, икемділікке ,жұмыс тәртібін сақтауға тәрбиелеу.

  2. Адам өміріндегі тамақтанудың маңыздылығын , дастарқан мәзірін құрудың ерекшелігін ұғындыру..

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақ әдісі: практикалық, түсіндірмелі

Сабақ көрнекілігі: слайд «дастарқан мәзірі»

Сабақтың барысы:

  • І Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды түгіндеу,

  • Құрал-жабдықтарын тексеру

ІІ жаңа сабақ.

Қызығушылықты ояту

Дастарқан басмында қандай ережелерді мұқият орындауымыз керек . Біз бұны 5 кластан бері білеміз.

Мағынаны ашу

!-топ Аспаздық жұмыстар кезіндегі қауіпсіздік ережелері..

П-топ Дастарқан мәзірінің түрлері.

Ш-топ Ыстық тағамдар. Десерт..

1V-топ Қамсыздандыру.

БҮҮ кестесін толтыру:

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

1 . Кестені дәптерге сызу.

2. Оқушылармен мәтінді оқып шығып, алғашқы 2 бағананы толтырамыз.

3. Жаңадан алған білімдерін сызбаның соңғы бағанына толтыру.

4. Екінші баған бойынша қандай сұрақтарға жауап тапқандарын класта талқылау.

Ой- толғаныс

Шығармашылық тапсырма

!-топ Ертеңгілік ас мәзірін құру..

П-топ Түскі ас мәзірін құру

Ш-топ Бесін асы мәзірін құру

1V-топ Кешкі ас мәзірін құру

Ү. бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма: Құрған ас мәзірінің калориясын, бағасын есептеп келу..

9-Сабақ

Сабақтың тақырыбы.

Тігін шеберханасындағы қауіпсіздік ережелері. Киімді дайындау және жобалау. Киімге қойылатын талаптар. Шалбардың шығу тарихы. Шалбар түрлері. Конструкциялау және модельдеу.

Сабақтың мақсаты: Еңбек қауіпсіздігіне, киімге қойылатын талаптармен таныстыру.

Сабақтың міндеті:

1. Шалбардың түрлерімен танысу және модельдеп үйрену.

2. Эстетикалық талғамын арттыра отырып талғампаздыққа, үқыптылыққа, ептілікке, икемділікке, еңбек тәртібін сақтауға тәрбиелеу.

3. Адам өміріндегі киімнің маңызы туралы білімін дамыту және тереңірек ұғындыру.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақ әдісі: СТО технологиясы

Сабақ көрнекілігі: бейне фильм

Сабақтың барысы:

  • І Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушыларды түгіндеу,

  • Құрал-жабдықтарын тексеру

ІІ жаңа сабақ.

Қызығушылықты ояту

Еркін әңгіме өткізу: Киімге қандай талаптар қойылады ? Олар не үшін қойылады? Киімді кімдер, қайда, қалай дайындайды ? Киімді модельдеу және конструкциялау дегенді қалай түсінесің ? Белдік бұймдарға нелер жатады ?

Мағынаны ашу

Мәтінмен жұмыс (кітаптағы)