Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-9 шыгару енбек.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.39 Mб
Скачать

Сабақ № 15

Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс № 5 «Бұйымды өлшеуге дайындау және тігу. Ақауларды жөндеу»

Сабақтың мақсаты:

  • оқушылардың алған теориялық білімдері мен практикалық іскерліктерін арттыра отырып, тігу технологиясын менгеру;

  • бұйымның тігілу технологиясын үйрете отырып, тігіннің сапасына көңіл бөлу;

  • теориялық білімдерін сарамандық жұмыста пайдалана білу, оқушыларды өз бетінше ізденуге дағдыландыру, олардың ой - өрісін дамыту;

  • оқушыларды әсемдікке, сәндікке, ұқыптылыққа, үнемділікке, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, практикалық Көрнекі құралдар мен жабдықтар: пішім бөліктері, құралдар, сән журналдар, жеке жұмыстар. Сабақтың барысы:

I .Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Жаңа сабақ. Бұйымды өлшеуге дайындау. (Түйреуішпен бекіту және пішу бөліктерін көктеу) және бұйымды тігу. ІІ. Кіріспе нұсқау. Бұйымды пішкеннен кейін контур сызықтарын, бүкпелерін екінші бөлікке аудару керек. Екі тәсіл қолдануға болады: Бірінші тәсіл:  • көрсетілген сызықтар бойымен тепшу жүргізу  • бөлшектің екі жағында қалатындай етіп оны ұқыпты түрде қию. • матаның теріс жағынан тепшу сызықтарын борлау. • бөлшектерді көктегеннен кейін тепшу жібін алып тастау. Екінші тәсіл оған қарағанда жеңілдеу.

  • Борлаған сызықты қалыңдатып борлау;

  • бөлікті теріс жағынан бір-біріне қаратып горизонталь бетінен борлаған сызықтың бойымен алақанмен ұрғылау;

  • екінші бөлікке алынған контур сызығын қалыңдатып борлау.

  • оқушылар бүкпелерді және бүйір тігістерін көктейді.

Бұйымды алғашқы өлшеуге дайындау: - бақылау тігістерін жүргізу  - бүкпелерді көктеу - белдемшенің артқы бөлігінің орта тігісін көктеу  - бүйір тігістерін тігу - бұйымның төменгі бөлігін қайып көктеу Тік, кең етекті, қиық белдемше тігудің технологиялық бірізділігі. Өлшемнен кейінгі тігін машинасында бұйымды өндеу - бүкпелерді қайып тігу; - бүкпелерді ылғалды – жылулық өңдеу; - төменгі қиықты және бүйір қиықтарын зигзагты тігіспен немесе жөрмеумен өңдеу; - бүйір тігістерін қайып тігу; - ылғалды – жылулық өңдеу; - белдікке желімді жапсырманы үтектеу арқылы жапсыру; - белдіктің бұрышын рәсімдеу; - белдікті орналастырып тігу; - ылғалды – жылулық өңдеу; - белдемшенің төменгі қиығын өңдеу; - ылғалды – жылулық өңдеу; ІІІ. Практикалық жұмыс Алғашқы өлшеу. Ақауларды түзету

Кіріспе нұсқау

  • қауіпсіздік ережелерін сақтау

  • түсіндіру

  • практикалық жұмысқа дайындығын тексеру

  • нұсқаулық бойынша жұмыс

  • түйреуіштерді алып тастап, бұйымға тексеріс өткізу.

Алғашқы өлшеу, бұйымды фигураға дәл келтіруге және пішудің дәл еместігін шығару. Фигураның жеке ерекшелігіне байланысты оқулықта келтірілген өлшеу жоспар бойынша өткізіледі. Алғашқы өлшеу өткізгеннен кейін жаңа сызықтарды борлап жүргізеді, сөгіп, жаңа контур сызығы бойынша көктеледі.Жасаған жұмыстың дұрыстығына көз жеткізу үшін екінші өлшеу өткізеді, бұйымның ұзындығы анықталады. Ағымдағы нұсқау:

  • Кіріспе нұсқауға және нұсқау карталарына сай тапсырмалардың орындалу ретіне бақылау жасау.

  • Жұмыстың орындалуына назар аудару, қажет жерінде практикалық көмек көрсету.

  • Қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау

Қорытынды нұсқау:

  • Орныдалған жұмысының сапасын тексеру

  • Әр жұмысына сараптама жасап, өз ойларын айту.

  • Әрбір оқушының жұмыстағы жетісті ктері мен кемшіліктеріне талдау жасау, қажет деген кейбір жұмыс тәсілдерін көрсету.

ІІІ.Қорытынды Оқушының жасаған жұмысындағы кемшілікті анықтау. Жұмыс жасау барысындағы жақсы нәтижеге жеткен оқушыларды мақтау. Бағалау. Әр оқушының жұмысын бағалау. Үйге тапсырма беру: жеке жұмыстар, құралдар.