- •9 Класс - ғ.Ақтаев атындағы № 6 орта мектебінің технология пән мұғалімі
- •Аннотация
- •Сабақ 11
- •Сабақ13
- •Сабақ 14
- •Сабақ 15
- •Сабақ16
- •Сабақ 17
- •Сабақ 18
- •Матаның құрылымын салыстыру
- •Үшкіл орамал сызбасын салу
- •Алжапқыштың нұсқау картасы
- •Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс № 4 «Алжапқышты негізгі сызбасы бойынша модельдеу»
- •Нұсқау карта
- •Нұсқау карта Қалтаны өңдеу
- •Нұсқау карта Қалтаны алжапқыштың төменгі бөлігіне қосу
- •Алжапқыштың етек және жан тігістерін жабық қиықты тігіспен өңдеу
- •Алжапқыштың төменгі бөлігінбелбеумен қосып тігу және өңдеу.
- •Жүн және жібек матадан тігілген киімдерге күтім жасау.
- •Аяқ киімге күтім жасау
- •10. Мата қай жіп бойына қарай көбірек созылады?
- •5 Класқа арналған бақылау сұрақтары:
- •Тест сұрақтары 6-класс Мататану тарауы.
- •Бақылау жұмысы 6-класс Тамақ әзірлеу технологиясы
- •7 Класс Сабақ 1
- •Сабақ 3
- •«Жигсо» немесе «Зигзаг» әдісі
- •Сабақ 5
- •«Жигсо» немесе «Зигзаг» әдісі
- •2.Кубизм стратегиясы
- •Сабақ 7
- •2.Кубизм стратегиясы
- •Бағдарлау – мотивациялық кезең
- •2. Операциялық - орындаушылық кезең
- •3. Рефлексиялық – бағалау кезеңі
- •2. «Жуан – жіңішке сұрақтар»
- •Сабақ 10
- •1.Ұйымдастыру бөлімі:
- •«Қазақтың ұлттық киімдері»
- •Сабақ 14
- •Ұйымдастыру бөлімі
- •Мойын, жаға туралы айту
- •Қызығушылықты ояту.
- •2. Өткен сабақты қайталау:
- •3. Жаңа сабақ
- •4.Сабақты беіту
- •2. Өткен сабақты қайталау:
- •1. «Жуан – жіңішке сұрақтар»
- •Бағдарлау – мотивациялық кезең
- •2. Операциялық - орындаушылық кезең
- •3. Рефлексиялық – бағалау кезеңі
- •Қызығушылықты ояту.
- •2.Жұмысты бастамас бұрын құрал-жабдықты реттеп алу.
- •3.Жұмыс барысы. (оқушы ойы)
- •Пайдаланылған әдебиеттер
- •8 Класс - ғ.Ақтаев атындағы № 6 орта мектебінің технология пән мұғалімі
- •9 Класс - ғ.Ақтаев атындағы № 6 орта мектебінің технология пән мұғалімі
- •10 Класс - №24 лингвистикалық мектебінің технология пән мұғалімі
- •8 Класс
- •Ұйымдастыру кезеңі:
- •2.Тамақтанудың негізгі ережелері
- •3.Тамақтану процесінің принциптері
- •Дайындау тәсілі:
- •Дайындау тәсілі
- •Сабақ № 4
- •I. Ұйымдастыру кезені
- •II. Үй тапсырмасын тексеру.
- •III. Жаңа сабақ.
- •Бисквит қамыры
- •Үгілген бисквит қамыры
- •Үгілмелі қамыр (песочное тесто)
- •Ашытқысыз тәсіл
- •Ашыған қамырдан жасалған самса
- •Қабаттама қамыр (Слоеное тесто)
- •Әзірлеудің бірінші тәсілі
- •Әзірлеудің екінші тәсілі
- •III. Сарамандық жұмыс
- •Ыдыс және құрал-жабдық
- •Консервілерді стерилдеу
- •III. Сарамандық жұмыс (мүмкіндіктеріне қарай)
- •III. Сарамандық жұмыс (мүмкіндіктеріне қарай)
- •Сабақ № 9
- •Жұмыстың орындалу реті
- •Жоспар-үлгісі
- •I .Ұйымдастыру кезеңі
- •Сабақ № 12
- •I .Ұйымдастыру кезеңі
- •Сабақ № 13
- •Сабақ № 14
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 15
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 16
- •I .Ұйымдастыру кезеңі
- •Сабақ № 17
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 19
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 20 /
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақтың тақырыбы: Тұрғын үйдің интерьері. Үйді жиһаздау. Қазақ халқының киіз және тоқылған кілемдер. Жарнамалық уәде. Арзан баға.
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 24
- •Сабақ № 25 / 26
- •Сабақ № 27 / 28
- •III. Практикалық жұмыс (мүмкіндіктеріне қарай)
- •Сабақ № 29
- •Қызығушылықты ояту
- •Шығармашылық тапсырма
- •6 Қалпақтың ой-әдісі.
- •Мағынаны ашу
- •6 Қалпақтың ой-әдісі.
- •Ой толғаныс
- •І Ұйымдастыру кезеңі
- •Шалбар тігу үшін матаны пішу.
- •Шалбардың алдыңғы жартысын өңдеу
- •Шалбардың артқы жартысын өңдеу
- •Шалбарды көктеу.
- •І Ұйымдастыру кезеңі
- •Іі Ағымды нұсқау.
- •І Ұйымдастыру кезеңі
- •Сабақты бекіту:
Сабақ13
Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс № 5. Қарапайым тігістерді орындау.
Сабақтың мақсаты: оқушыларға тігіс түрлерін тігуді үйрету. Оның орындалу жолдарын меңгерте отырып, іскерлік-дағдысын қалыптастыру. Әсемдікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сарсмандық; қарапайымнан күрлеліге
Сабақтың әдісі: үлгімен жұмыс, орындау, жаттығу.
Сабақтың құрылысы: І. Ұйымдастыру бөлімі; өткен сабаққа шолу;
ІІ. Жаңа сабақты меңгерту;
Практикалық кезең;
ІІІ. Сабақты бекіту;
Үйге тапсырма.
Сабақтың көрнекілігі: кесте, альбом жинағы, үлгі-нұсқаулық.
І. Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын, класс бөлмесін шолу;
ІІ. Өткен сабаққа шолу: үй тапсырмасын тексеру.
-тігім дегеніміз не?
- инешеншым аралығын көрсет.
-уақытша тігістер не үшін қолданылады?
ІІІ. Жаңа сабақты хабарлау; сабаққа кіріспес бұрын, оқушылар назарына көрнекіліктерді ұсыну. Алдымен жұмысқа кіріспес бұрын, еңбектің қауіпсіздік ережесін еске түсіреміз.
Практикалық кезең: тігістің орындалу жолы кестесін талдай отырып, оқушылар жұмысқа кіріседі. Орындалатын тігіс түрлері: көктеу, көктеп тігу, жапсырып тігу (ілгек, түйме қадау).
Оқушылар жеке жұмыс жасайды, мұғалім көмегін қажет ететін оқушыларға жеке тоқталу.
Кеңес беру, қатемен жұмыс жасау.
Оқушылар бір-бірінің жұмысын тексереді, пікірлерін білдіреді.
Сабақты бекіту:
-қол тігістерін орындағанда қандай ине, жіп қолданылады?
-қол тігісін орындағанда жіптің ұзындығы қанадй болу керек?
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма беру;
Сабақ 14
Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс №6. Қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің реттілігі (жапсырма өрнек, кесте т.б).
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қазақтың ұлттық ою-өрнек түрлерімен таныстыру, ою-өрнек техникасынан, дайындалу жолынан мағлұмат беру;
Дамытушылық: Оқушылардың ою-өрнектің дамуынан, тарихынан таным-түсінігін қалыптастыру; Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, іскерлікке, шеберлікке баулу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ, аралас
Сабақтың әдісі: баяндау, әігімелеу;
Көрнекілігі: ою-өрнек түрлері, буклеттер, журналдар
Сабақтың құрылысы: Ұйымдастыру бөлімі;
Өткен сабаққа шолу;
Жаңа сабақты хабарлау;
Жаңа сабақты меңгеру;
Практикалық бөлім;
Сабақты бекіту; үйге тапсырма
І. Оқушылармен амандасу, жоқ оқушыларды белгілеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
ІІ. Өткен сабаққа шолу:
-қол тігістерінің түрлері
-уақытша тігістер не үшін қолданылады?
ІІІ. Жаңа сабақты хабарлау, дәптерлеріне тақырыпты жазғызу.
Сабақтың барысы: тақтаға ою-өрнектің қарапайым көп тараған түрлері ілінеді: қошқармүйіз, сынықмүйіз. Оқушылардан оюдың атауын және қайда қолданылатынын сұрау.
ІV. Жаңа сабақ:
Ою-өрнек дегеніміз не?
Ою-өрнектің топқа бөлінуі?
− Қуанышын да, қайғысын да жан-жануар, аң-құс, ай-жұлдыз, күн, тау, тас т.б байлынысты деп түсінген көшпелі қазақтардың сол сезімдері, қолөнер туындыларында да қалыс қалмаған. Дәл бейнесін бермей-ақ, кейбір сипаттары арқылы да таным-түйсіктерін баян етіп отырған. Бертін келе осы өрнектердің ұқсастығына қарай атауларға ие болған. Сонымен, ең алдымен жан-жануарларң аң-құс тектес ою-өрнек атауларына тоқталайық. Олар: қошқармүйіз, сыңармүйіз, мүйізою, тікмүйіз, сынықмүйіз, қосмүйіз.
Қазақ оюының жүйесін құрудың түп бейнесі- қоршаған ортада кездесетін заттар мен құбылыстардан алынды.
Сырмақтар мен текеметтерде аппликацияланып, безендіріліп көбінесе қошқармүйіз бейнеленсе, ал тізбек тігіспен көптеген тұскиіздерде өсімдік өрнектері- гүл оюы немесе жапырақ ою басым болып келеді. Сондай-ақ, киім-кешек, үй жабдықтары да ою-өрнекпен әсемделген. Олардың бірі ою ойылып бастырылып тігілсе, екіншісі кестеленген бұйымдар.
Оқушылардың назарына ұлттық бұйымдар суретін ұсыну.
Практикалық кезең: Оюдың кең тараған қарапайым түрлерінің дайындалу жолын көрсету.
Оқушылар жеке, өз бетімен жұмыс жасайды.
Сабақты бекіту:
-ою-өрнектің пайда болуы;
-ою-өрнектің түрлері.
Оқушылардың жұмысын бағалау
үйге тапсырма: ою-өрнектен компазиция құрастыру.
