Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-9 шыгару енбек.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.39 Mб
Скачать

2. Операциялық - орындаушылық кезең

2.1 Оқушылар мәтін бойынша өз түсініктерін баяндайды. Оқушылар өз пікірлерін

қосады. Мұғалім бекітеді.

    1. Практикалық сәт. Мұғалім көмегімен шалудың бірнеше түрлері технологиясын меңгереді.

    1. Жеке жұмыстар орындау мұғалім көмек беріп отырады

3. Рефлексиялық – бағалау кезеңі

    1. Тақырып бойынша білімді жинақтап қорыту негізінде оқушылар өз жұмыстарын тақтаға апарып іліп, саяхат жасайды. Жолда кездескен қиындықтарымен бөліседі. / бұл тоқыма кедесетін қиындықтар болуы керек/

Бағалау: Сабаққа белсене араласқан оқушыларды атап, бағалау

Үйге тапсырма: Жаттап келу

Сабақ 26

Сабақ тақырыбы: Айналдыра шеңберлеп тоқу

Экономикалық есептер, тапсырмалар

Сабақ мақсаты: Оқушыларды өз бетімен жұмыс жасауға, бір-біріне көмектесуге, ұқыптылыққа, тазалыққа, үнемділікке үйрету

Керекті құрал-жабдықтар: ілмек біз,әр түрлі тоқуға арналған жіптер,дайын тоқылған бұйымдар, шартты белгілер, суреттер. Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу

ІІ. Жаңа сабақ: мәтінмен жұмыс

Түрлі тоқу әдістерін меңгеру оқушылардың талғамын, шеберлігін, ой-өрісін жетілдіріп,көркемдікті сезіну қабілетін дамытады. Ілмек инемен тоқу өте ертеде,солтүстік африкада ХІ-ХІІІ ғасырда ұзын ілмек бізбен тоқудан, одан шығыс европада,ресейде,азия елдерінде дамыған.Ата-бабаларымыз қыздарды сәндік қолданбалы өнерге баулыған.

ІІІ. Практикалық жұмыс: Нық шалу - Ілмектің сабына жіпті орап алып, ілмекті тізбектің 3 шалуына алдынан артына қарай өткізеді. Ілмекке жіпті орап шалып алады да, жіпті тағыда орап, енді оны ілмектегі 3 шалудан өткізіп алады. Бос жіп қосылған шалу Шалудың биіктігін көтеру үшін оны бір не бірнеше бос жіпті орап, бұрынғы қатардағы не тізбектегі 4 шалудан өткізеді де, оған қайта жіп орап,оны ілмектегі шалумен бос жіптен 2 шалу өткізеді, жіпті тағы орап, оны да ілмектегі соңғы 2 шалудан өткізеді. Осылай бірнеше қатар тоқығаннан кейін мақсат еткен өнер пайда бола бастайды. Оқушылар өздері ала келген суреттері бойынша тоқиды, түс сәйкестігі жоғары орын алады. Жылы, салқын түстерді айыра алады және үйлесімділік табуға жол ашады.

Экономикалық есептеулер де осы тоқымамен тығыз байланыста болады. Себебі әр шалуды санап, артық, кем жібермей тоқыса, бұйым өте әдемі жасалады. Экономикалық есептеулер көбіне үй жағдайда отбасы қаржысынан басталуы керек. Өлшеп пішкен тон қысқа болмайды демекші әр жұмыстың өз есептеулері болады.

ІY. Үй тапсырмасы: тоқыма түрін жалғастырып тоқу, ҚР экономика жағдайы іздену

Сабақты қорытындылау.

Сабақ 27

Сабақ тақырыбы: Дайын схема бойынша бұйым тоқу, бұйымды аяқтау.

Экономиканың экологиялық проблемалары, экономикалық

өсу және Қазақстанның экологиялық мәселелері

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға схема бойынша жұмыстануға түсінік бере отырып өзіндік ойлау, талдау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың әдісі: СТО технологиясы әдістері.

Оқушылар не арқылы бағаланады?

Сабақ көрнекілігі: - интерактивті тақта (тақырыптық слайдтар), парақшалар

Сабақтың барысы: