Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-9 шыгару енбек.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.39 Mб
Скачать

2. Өткен сабақты қайталау:

Оқушыларды екі топқа бөлу: /Жалпы технолгия сабағында жұпқа, топқа бөлініп жұмыс жасаған өте тиімді, себебі оқушылар бірінде жоқты бірі әкеп толықтырады./

1.     тапсырма: Тест карточкаларымен жұмыс.

2.     тапсырма: Жорға ойынын ойнаймыз, тақтадағы сандарды таңдап артындағы сұрақтарға жауап жазу.

3. Жаңа сабақ

Кез келген бұйымды дайындағанда , қол тігістері мен машина тігістерінің түрлерін қолданылады. . Бөлшектерді қосу қиықтарда өңдеу мен бұйымдарды сәндеу жұмыстары әр түрлі тігістер арқылы жүзеге асырылады. Тігістің түрін матаға және бұймның пайдалануына байланысты таңдайды. Тігістің ені біркелкі болады. Тігіс кезінде матаны тартуға немесе итеруге , мыжғылауңға болмайды. Тігіс түзу болуы қажет, тігістерді айыра немесе жатқыза үтіктеу қажет. Машина тігістерінің сапасына тігістің ұзындығы және жіптің тартылуы әсер етеді.Алдымен өзімізге қажетті тігістің ұзындығы реттеп алған жөн.Өте жұқа маталарды майда тігіспен,ал тығыз әрі қалың маталарды ірі тігіспен тігеді.Тігістің ұзындығы 1 ден 4мм-ге дейін өзгереді. 4. Практикалық жұмыс: Іс машинасында біріктіру тігістерді жүргізу, екі – екіден топтасып бірінің бірі тігістерін салыстыра отырып орындайды.

Оза шыққан топ мүшелерін мадақтау, марапаттау, оқушыларға сенімділік білдіру.

Қорыту сұрақтарын қоюға болады:

Тігін машинасында жұмыс жасағанда жарық қай жақтан түсуі керек?

Бастырмалы тігіс қандай тігіске жатады?

Тігу процесінде мата шеті бойынша не қалыптасады?

Бұйым тігуге арналған мата қандай қасиеттеріне байланысты таңдалады?

Тігін машинасының дөңгелегін қай жаққа қарай бұру керек?

Иықтық бұйым өлшемі қандай өлшем арқылы алынады?

Көлемі бойынша қандай бөлшектер алдымен пішіледі?

Бүгіп тігу қандай тігіс түріне жатады?

Осы тігістерді дұрыс орындалғанда жұмыста ақау болмауы екрек. Ақау дагеніміз көктегеннен кейін киіп көріп артық, кемшін дұрыстау болып табылады. Бұл жұмыс практикалық жұмыс кезінде кездеседі.

4.Сабақты беіту

1 Қол тігістерін атап шық

2 Машина тігіс түрлерін ата.

3 ТҚЕ

Бағалау: Сабаққа белсене араласқан оқушыларды атап бағалау.

Үйге тапсырма: Аяқтап келу.

Сабақ 20

Сабақ тақырыбы: Практикалық жұмыс 1 «Ас үй және балаларға арналған бөлменің интерьерін жасау»

Сабақ мақсаты: Оқушылардың ас үй туралы қысқаша мәлімет беру .

Эстетикалық талғамдарын қалыптастыру өз бетінше жұмы істеуге үйрету.

Сол арқылы әсемдікке, іскерлікке, ұқыптылыққа, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу

Сабақтың түрі: СТО элементтері, аралас ойын сабақ

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру

              Оқушыларды түгендеу

              Сабаққа дайындығын тексеру

2. Өткен сабақты қайталау:

Оқушыларды екі топқа бөлу: /Жалпы технолгия сабағында жұпқа, топқа бөлініп жұмыс жасаған өте тиімді, себебі оқушылар бірінде жоқты бірі әкеп толықтырады./

1.     тапсырма: Тест карточкаларымен жұмыс.

2.     тапсырма: Жорға ойынын ойнаймыз, тақтадағы сандарды таңдап артындағы сұрақтарға жауап жазу.

Жаңа сабақ

Сабақ 20

Сабақ тақырыбы: Бұйымды соңғы рет әрлеу, әшекейлеу. ЫЖӨ

Сабақ мақсаты: Үтіктеу жұмысында булау, тазалаудағы ерекшеліктерін түсіндіру, үтіктеу кезінде қауіпсіздік ережесін сақтауды үйрету.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі: оқушылармен амандасу, түгелдеу, жұмыс орнын дайындау ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

1. Қандай маталар тігу кезінде ерекше назар аударуды талап етеді? 2. Оңы, солы бірдей матаның атауы қалай атайды? ІІІ. Жаңа сабақ «Ой қозғау» стратегиясы: - Ылғалды – жылулықпен өңдеуде булау, тазалау бағытында не білетінін түртіп алады. - класс оқушыларымен ой бөліседі - Ойын толық жеткізіп баяндап береді.

Мағынаны тану: Мәтінмен жұмыс Бұйым сапалы болу үшін ылғалды – жылулықпен өңдеу жұмысын ұқыпты түрде жүргізген дұрыс. Бұйым тек дайын болған кезде емес, әрбір операцияны орындап болған сайын үтіктеп отырады. Үтіктелеген кезде матаның түріне байланысты қажетті температураны белгілеп, үтіктеп қыздырамыз. Көптеген дайын бұйымдардың зат белгілерінде ылғалды - жылулық өңдеуге қажетті температура көрсетіледі. Ол үтікті қажетті температурада қыздыруға көмектеседі. Ылғалды - жылулық өңдеуді әрбір тігісті орындағаннан кейін бөліктерді қосып болғаннан кейін және тігіп болғаннан кейін орындау қажет. Қауіпсіздік ережесі

1Үтіктеу кезеңінде келеңсіз жағдайларын мимикалық көрініс ретінде көрсетеміз- 2.Баусымды тексеру 3.Су қолмен тоқты қосу және өшірумеу керек 4.Үтіктеу кезеңінде алаңдауға болмайды. Ой қорыту: Мағынаны аша отырып, сабақты бекітеміз. Бағалау: Оқушының түсінігін, үтіктеу кезінде қауіпсіздік сақтау ережесін есте ұстауын қадағалаймыз. Үй тапсырмасы: Өз бетімен үтіктеу

Сабақ 21

Сабақ тақырыбы: Табиғи маталардан жасалыған бұйымдар. Пәтер интерьеріндегі бөлме өсімдіктері. Көбеюі мен күтімі.

Жеке жинақ

Сабақ мақсаты: Тақырып бойынша мағлұмат беру, оқушылармен бірлесе отырып, үй гүлдерінің өсуі мен баптау тәсілін үйрету. Сабақтың түрі: СТО стратегия: «Суретпен жұмыс», «Ұқсастық пен даралық». Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, жұмысқа бейімдеу

Жаңа сабақ: Бөлме өсімдіктері. Көбеюі мен күтімі. Ой қозғау:

«Суретпен жұмыс» стратегиясы: Оқушы өзіне ұнайтын бөлме өсімдігінің суретін салады. Не үшін салғандығы туралы әңгімелейді. Сипаттама береді. Мағынаны тану: биология пәнін еске түсіреді Үй гүлдерін өсіру – бөлмеге таза ауа әкеледі. Оттегіні шығарып, көмірқышқыл газын өзіне сіңіріп алады. Сонымен бірге бөлмені әсемдеп, әдемілей түседі. Гүлдердің өсуі әрбір бөлмеге себепші және өзіндік орны бар, жарық көп түсетін жерлерде тұрса гүл өте жақсы өсіп, жайнап тұрады. Кейбір бөлме гүлдері күнді сүймейтін көлеңке бетте орналасады. Гүлдің өсуі топырақтың құнарлығына да байланысты. Қазіргі кезеңде гүлді өсіретін дүңгіршектерде топырақтар сатылып жатады. Өйткені гүлдердің арнайы топырақтары болмаса өсуі қиынға соғады. Үнемі күтіп тыңайтқышпен қоректендіру керек.

Оқушылар сабақта бөлме гүлі мен дала гүлдерінен қағазбен «Гүл десте» жасайды, салыстырады.

Жеке жинақ тақырыбына тоқталсақ онда, әр азамат өзінің жеке басына, жанұясына арнап жинақ жасауы мүмкін. Бұл балалардың «копельникке» ақша жинағаны сияқты болады. Жанұялық жинақ банктерде сақталуы тиіс. Банкте әр түрлі ақша түрінде жинауға болады. ҚР-ң әр азаматы төл теңгемен жинасса екен деген тілегім бар.

Сабақты қорытындылау оқушыларды бағалау

Сабақ 22

Сабақ тақырыбы: Табиғи материалдан жасалған бұйымдар жасау

Қазақстан Республикасының зейнетақы жүйесі Сабақтың мақсаты: Табиғи материалдан жасалған бұйымның шығу тарихын меңгереді,

химиялық – физикалық қасиеттерін салыстыра отырып талқылайды

Күтілетін нәтиже:

1.Табиғи материалдардың физикалық қасиетімен танысады

    1. ҚР – ң зейнетақы жүйесімен танысады

    2. Оқушылар өз бетімен жұмыс жасайды

Сабақтың әдісі: СТО технологиясы стратегиялары

Оқушылар не арқылы бағаланады:

Жуан – жіңішке сұрақтар, ББҮ стратеиялары

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, топтастыру

ІІ. Жаңа сабақ.

«Ой шақыру»

Мәтін таратылады онда оқушылар мәтінмен таныса отырып, табиғи материалдарға не жататынын біледі, талқылайды. Кез – келген бұйымды өмірде қиындықсыз кезесетін табиғи өнімнен жасауға болатынын және өз қолымен жасалған бұйымды сақтай білуге үйренеді. Мәтін бойынша оқушылар толық жұмыстанады.

«Мағынаны ашу» «Алтын балық» панносын жасайды.

Керек құралдар: раушангүл күлтесі, қалың кітап, сабан, қайшы, бума қағаз, жұқа қағаз, желім, карандаш, түрлі түсті картон

Оқушылар балықты өз қиялдары бойынша жасайды, ол әр түрлі болып шығады. Бұл оқушылардың ой өрісі мен қиялының бірдей емес екенін көрсетеді. Тақырып, шарт бірдей, нәтиже әр түрлі болады, оқушылар мәселені толық шешеді, салыстырады.

ҚР – ң зейнетақы жүйесі туралы толық мәлімет беріледі.

Үй тапсырмасы: ҚР – ң зейнетақы жүйесі туралы іздену, өз ойларын білу

Сабақты қорытындылау

Сабақ 23

Сабақ тақырыбы: Қолөнердің шығу тарихы. Ілмек бізбен тоқу технологиясы.

Жіп түрлері.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ілмек бізбен тоқылған бұйымдар туралы толық мағлұмат беру арқылы эстетикалық талғамын ашу

Күтілетін нәтиже:

            1. Бұйымдарының қарапайым түрлерінің жасалу жолын үйрету

            2. Өз талғамын таниды

            3. Талғамдық ізденуге қалыптасады

Сабақтың әдісі: СТО технологиясы стратегиялары

Оқушылар не арқылы бағаланады: Жұптық жұмыс - идеяны толықтыру немесе жинау

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, топтастыру

ІІ. Жаңа сабақ:

А) «Қызығушылықты ояту»

Тақтаға ілмек бізбен тоқылған бұйымдардың суреттері ілінеді

«Болжау кестесі»

Не болуы мүмкін?

Сіздің алғашқы аргументіңіз?

Не болды?

Оқушылар тақтада ілінген суреттер бойынша жұмыс жасайды, яғни өзара байланыстарын дәптерге түртіп алып отырады

Оқушылар өз білгендерін дұрыс пікір болсын, бұрыс пікір болсын толық жазады

Мысалы:

-Бұл заттардың бір – біріне қатысы жоқ т.б.

Мұғалім көмегімен оқушылар өздерінің сабақтан ілгендерін толық жазады.

Ә) «Мағынаны ашу»