- •9 Класс - ғ.Ақтаев атындағы № 6 орта мектебінің технология пән мұғалімі
- •Аннотация
- •Сабақ 11
- •Сабақ13
- •Сабақ 14
- •Сабақ 15
- •Сабақ16
- •Сабақ 17
- •Сабақ 18
- •Матаның құрылымын салыстыру
- •Үшкіл орамал сызбасын салу
- •Алжапқыштың нұсқау картасы
- •Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс № 4 «Алжапқышты негізгі сызбасы бойынша модельдеу»
- •Нұсқау карта
- •Нұсқау карта Қалтаны өңдеу
- •Нұсқау карта Қалтаны алжапқыштың төменгі бөлігіне қосу
- •Алжапқыштың етек және жан тігістерін жабық қиықты тігіспен өңдеу
- •Алжапқыштың төменгі бөлігінбелбеумен қосып тігу және өңдеу.
- •Жүн және жібек матадан тігілген киімдерге күтім жасау.
- •Аяқ киімге күтім жасау
- •10. Мата қай жіп бойына қарай көбірек созылады?
- •5 Класқа арналған бақылау сұрақтары:
- •Тест сұрақтары 6-класс Мататану тарауы.
- •Бақылау жұмысы 6-класс Тамақ әзірлеу технологиясы
- •7 Класс Сабақ 1
- •Сабақ 3
- •«Жигсо» немесе «Зигзаг» әдісі
- •Сабақ 5
- •«Жигсо» немесе «Зигзаг» әдісі
- •2.Кубизм стратегиясы
- •Сабақ 7
- •2.Кубизм стратегиясы
- •Бағдарлау – мотивациялық кезең
- •2. Операциялық - орындаушылық кезең
- •3. Рефлексиялық – бағалау кезеңі
- •2. «Жуан – жіңішке сұрақтар»
- •Сабақ 10
- •1.Ұйымдастыру бөлімі:
- •«Қазақтың ұлттық киімдері»
- •Сабақ 14
- •Ұйымдастыру бөлімі
- •Мойын, жаға туралы айту
- •Қызығушылықты ояту.
- •2. Өткен сабақты қайталау:
- •3. Жаңа сабақ
- •4.Сабақты беіту
- •2. Өткен сабақты қайталау:
- •1. «Жуан – жіңішке сұрақтар»
- •Бағдарлау – мотивациялық кезең
- •2. Операциялық - орындаушылық кезең
- •3. Рефлексиялық – бағалау кезеңі
- •Қызығушылықты ояту.
- •2.Жұмысты бастамас бұрын құрал-жабдықты реттеп алу.
- •3.Жұмыс барысы. (оқушы ойы)
- •Пайдаланылған әдебиеттер
- •8 Класс - ғ.Ақтаев атындағы № 6 орта мектебінің технология пән мұғалімі
- •9 Класс - ғ.Ақтаев атындағы № 6 орта мектебінің технология пән мұғалімі
- •10 Класс - №24 лингвистикалық мектебінің технология пән мұғалімі
- •8 Класс
- •Ұйымдастыру кезеңі:
- •2.Тамақтанудың негізгі ережелері
- •3.Тамақтану процесінің принциптері
- •Дайындау тәсілі:
- •Дайындау тәсілі
- •Сабақ № 4
- •I. Ұйымдастыру кезені
- •II. Үй тапсырмасын тексеру.
- •III. Жаңа сабақ.
- •Бисквит қамыры
- •Үгілген бисквит қамыры
- •Үгілмелі қамыр (песочное тесто)
- •Ашытқысыз тәсіл
- •Ашыған қамырдан жасалған самса
- •Қабаттама қамыр (Слоеное тесто)
- •Әзірлеудің бірінші тәсілі
- •Әзірлеудің екінші тәсілі
- •III. Сарамандық жұмыс
- •Ыдыс және құрал-жабдық
- •Консервілерді стерилдеу
- •III. Сарамандық жұмыс (мүмкіндіктеріне қарай)
- •III. Сарамандық жұмыс (мүмкіндіктеріне қарай)
- •Сабақ № 9
- •Жұмыстың орындалу реті
- •Жоспар-үлгісі
- •I .Ұйымдастыру кезеңі
- •Сабақ № 12
- •I .Ұйымдастыру кезеңі
- •Сабақ № 13
- •Сабақ № 14
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 15
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 16
- •I .Ұйымдастыру кезеңі
- •Сабақ № 17
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 19
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 20 /
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақтың тақырыбы: Тұрғын үйдің интерьері. Үйді жиһаздау. Қазақ халқының киіз және тоқылған кілемдер. Жарнамалық уәде. Арзан баға.
- •I .Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақ № 24
- •Сабақ № 25 / 26
- •Сабақ № 27 / 28
- •III. Практикалық жұмыс (мүмкіндіктеріне қарай)
- •Сабақ № 29
- •Қызығушылықты ояту
- •Шығармашылық тапсырма
- •6 Қалпақтың ой-әдісі.
- •Мағынаны ашу
- •6 Қалпақтың ой-әдісі.
- •Ой толғаныс
- •І Ұйымдастыру кезеңі
- •Шалбар тігу үшін матаны пішу.
- •Шалбардың алдыңғы жартысын өңдеу
- •Шалбардың артқы жартысын өңдеу
- •Шалбарды көктеу.
- •І Ұйымдастыру кезеңі
- •Іі Ағымды нұсқау.
- •І Ұйымдастыру кезеңі
- •Сабақты бекіту:
Сабақ 10
Сабақ тақырыбы: «Қазақ халқының ұлттық киімдері»
Сабақ мақсаты: Қазақтың ұлттық киімдеріне толық сипаттама беру және ерекшеліктерін түсіндіру
Сабақ түрі: Панорамалық сабақ
1.Ұйымдастыру бөлімі:
Сәлемдесу
Оқушылармен психотренинг «Күншуақ» (парақшаларды тарату)
Тақырыпқа мұғалімнің сөзі (интерактивті тақта арқылы түсінік)
Панорамалық сабақ – бұл мұғалімдерге қажет сабақ жүйесі. Яғни мұғалімдер өз тәжірибесіне байланысты өткізетін сабағы.
Панорамалық сабақ мақсаттарын және озат мұғалімнің ұстаздық шеберханасының қыр – сырымен таныстыру, тәжірибесін көпке таратуды қамтиды.
Панорамалық сабақ өткізуші мұғалімге қойылатын талап – оның сабақ өткізуде өзіндік тәсілдерінің болуы. Олай болса бүгінгі менің шыгармашылық шеберханама қош келдіңіздер.
2. Сабаққа кіріспе
Оқушылар кіреді. (төртеуден отырады)
Партада үш түрлі түстен көйлектің қиындылары жатады. Әр оқушы өздері таңдаған түсті алып тақтаға барып, құрастырады. Құрастырғанда көйлек моделі шығады
Оқушылар таңдаған түстерімен партаға топ болып отырады.
Мұғалім құралған түрден сабақ тақырыбын шығарады.
«Қазақтың ұлттық киімдері»
Жүзеге асыру қадамдары
1– қадам. Көлекті модельдеу туралы сызбаны тақтаға және дәптерге сызып алу
Білемін |
Білгім келеді? |
Үйрендім |
|
|
|
2 – қадам. Оқушылармен екі бағанды толтыру
3 – қадам. Мұғалім түсінігі. Слайд арқылы ұлттық киімдерді түсіндіру
4 – қадам. Оқушылардың жаңадан алған білімдерін сызбаның соңғы бағанын
толтыруы
5 – қадам. Екі баған бойынша қандай сұрақтарға жауап тапқандарын топта
талқылау
Рефлексия:
Бірнеше киім түрлерін ауызша түрде модельдеу.
Сабақты аяқтау:
Ықылас білдіру, қоштасу
Егер сабаққа мұғалімдер қатысса, олармен жұмыс
Панорамалық сабақ түрінде сабақтың тақырыптық негізін теориялық меңгерту бөлімін панорамалағанында түсіндіру
Алған тәжірибелік, әдістемелік жерлерін «Күншуақ» түрінде рефлексиялау
Ықылас білдіру.
Сабақ 11
Сабақтың тақырыбы: Иық бұйымдарының өлшемін алу және сызбасын тұрғызу
Сабақ мақсаты: Түнгі көйлек туралы түсінік беру,өлшем алу біліктерін жетілдіру сантиметрлік лентаны дұрыс қолдана білуді үйрету
Сабақ әдісі: СТО технологиясы
Көрнекілік: Түнгі көйлек сызбасы Құрал-жабдықтар: Кестелер сантиметрлік өлшем, қарандаш,сызғыш,шаблон. Сарамандық жұмыс: Өлшем алу.Пәнаралық байланыс. Сызу, математика, тарих. Сабақ барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі. II.Қас-кағым сәт. III.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі. 1) Пайдалану түріне қарай киімнің барлығы белдік және иықтық болып екіге бөлінеді. 2) Бұйымға бірқатар талаптар қойылады.Олардың ішіндегі негізгілеріне жататындар: -эстетикалық, -гигиеналық, -пайдалану
Жаңа сабақ: Мм қағазға (М1:2) бойынша түнгікөйлек сызбасын сызу
Әр оқушы өз өлшемдері бойынша сызба сызады. Өлшем алу ережелерін төменгі кластан бастап білетіндігін еске түсіру.
Қайталау сұрағы: Өлшемнің ені деген не? Ұзындығына қандай өлшем бірліктер жатады?
Екі өлшемнің айырмашылығын атап беріңіз?
Өлшемі алып жатқан иесі еңкемей, денесін тік ұстап тұруы керек.Өлшем лентаны қатты да тартылмай боста ұсталмай алынады. Мжо-мойынның жартылай орамы. Кжо.ІІ-кеуденің жартылай орамы. Бұл өлшем бұйымның енін анықтау үшін қолданылады. Бжо-белдің жартылай орамы. Иұ-иық ұзындығы. Арбұ-арқаның белге дейінгі ұзындығы. Бұ-бұйымның ұзындығы Практикалық жұмыс: Сызбаны сызу. Оқушылар тақтада көрсетілген сызбаға қарап отырып өз көйлегінің сызбасын тұрғызады.
Сабақты қорытындылау: Жұмыс жасау барысына қарай оқушыларды мадақтау, үйден дұрыс жұмыстанып келуіне жағдай жасау, яғни жақсы көңіл – күй сыйлау
Сабақты аяқта
Сабақ 12
Сабақтың тақырыбы: Түнгі көйлектің негізгі сызбасы бойынша модельдеу
Сабақтың мақсаты: Түнгі көйлекі модельдеу технологиясын меңгеру арқылы киім тігуге, өзін – өзі қамтамасыз етуге бейімдеу
Күтілетін нәтиже:
модельдеу технологиясын меңгереді
Өмірде қолдана алу қажеттілігіне ізденеді
Сабақтың әдісі: СТО технологиясы стратегиялары
Оқушылар не арқылы бағаланады: Бағалау парақшасы арқылы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, топтастыру
ІІ. Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту |
Мағынаны ашу |
Ой толғаныс |
||||
Түзу, клеш, кең етекті, ,.....
2.
|
Түнгі көйлек туралы мәтінді таратып беріп, қайта жинап алу
1 – жағы суреттеп беріңіз 2 – жағы басқа бұйыммен салыстырыңыз 3 – жағы зерттеңіз 4 – жағы қолданыңыз 5 – жағы бұйым туралы ойлағанда көз алдыңызға не елестейді? 6 – жағы талдаңыз (түнгі көйлек не үшін керек)
|
Аяқталмаған сөйлем Мен түнгі көйлекті Мысалы: (қонақ көйлек деп ойладым) Түнгі көйлектің........ Бүгін түнгі көйлекті ..
Бұл стратегияда оқушылар берілген сөйлемді толық аяқтайды |
ІІІ. Үйге тапсырма: 10 миуттық эссе жазып әкелу
ІҮ. Оқушылар бағалау
Топ жетекшісі бағалайды
р/с |
Сабақ этаптары |
5 балл |
4балл |
3балл |
2балл |
1балл |
Барлығы |
1 |
Жаңа сабақты түсінуі |
|
|
|
|
|
|
2 |
Сабаққа белсене араласуы |
|
|
|
|
|
|
3 |
Ой толғанысы |
|
|
|
|
|
|
4 |
Өз ойын жеткізуі |
|
|
|
|
|
|
Y. Сабақты аяқтау
Сабақ 13
Сабақ тақырыбы: Пішімді пішуге дайындау. Пішу жұмыстары. Мата тандау
Сабақтың мақсаты: Матаның негізгі жіп бағытын анықтау, түнгі көйлек үлгісін орналастыра білуді және оқушыларға түнгі көйлекті пішу технологиясын түсіндіру.
Сабақтың типі: Аралас
Сабақтың түрі: Дәстүрлі
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, баяндау, сарамандық.
Сабақтың көрнекілігі: Мата, Үлгі, қайшы, ине-жіп, жұмыс қорабы.
Пәнаралық байланыс: сызу, математика.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
ІІ: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
Түнгі көйлекті қандай маталардан дайындауға болады?
Жең ұзындығын қалай өлшейді?
Кеуде айналымы қалай әріптеледі?
Модельдеу дегеніміз не?
ІІІ. Жаңа сабақ
Матаны пішу-тігін бұйымдарын дайындау үрдісінің ең маңызды кезеңі. Матаның барлығы үтіктегенде, жуғанда азды-көпті өзінің негізгі формасын өзгертеді. Сондықтан матаны пішер алдында өңдеу қажет.Ол үшін: матаны пішер алдында дымқылдап, ішкі жағынан үтіктеу керек. Жүн маталарын су бүркіп орап тастап, біраздан соң үстіне шүберек жайып үтіктеу керек.Пішілетін матаны жайғанда оның арқауы мен тіні тік бұрышты болып келуі тиіс.
Пішу үшін матаны үлкен столға немесе еденге жайған ыңғайлы. Дайын үлгіні жақсы үтіктелген матаның үстіне ұқыптылықпен және матаны үнемдей отырып орналастыру керек. Үлгі бөлшектерін матаға үлкенінен бастап орналастырады.
Мата міндетті түрде оңы ішіне қаратылып екі бүктелген болуы тиіс. Түнгі көйлекті пішу үшін матаның ені 140-150 см болса, бір ұзындық, ал енсіз болса, екі ұзындық алынады.
Үлгі бойынша матаны дұрыс пішу үшін үлгі бөліктерінің үстіне бой жіптің бағытын карандашпен белгілеп қояды. Түнгі көйлекті пішкенде, артқы және алдыңғы бой сызықтарын матаның бүктесіне келтіріп орналастырады және үлгінің бойымен матаны бормен сызып болғаннан кейін, тігістігімен бүктесіне кететін қосымшаны ескеріп, сол жерерді де бормен белгілеп қою керек. Екі жаны мен иық тігістеріне -2 см, мойын ойындысына-1 см, ал жең мен етекке -3 см тасталады.
Оқушы ойын білу үшін мәтінді кезек оқытып, ой бөлісуге болады.
ІY. Практикалық жұмыс
Оқушылар теориялық алған білімін практикада қолданады. Киімді пішкенде оқушы өз ойын толық айтып тұруы тиіс. Екі оқушы бәрәгәп көктесе бұл әрі жұптық жұмыс, әрі ір – бірінің қатесін түзетуге көмектеседі.
Сабақты қорытындылау: Оқушыларды толық мадақтап, бағалау керек.
