4.Узагальнюючий етап.
Відео- заняття
КОНСПЕКТ підсумкового заняття в старшій групі на тему:
«Найкраща країна – це Україна»
Програмовий зміст. Виявити знання дітей про власну країну, мешканців, державні символи, про живу природу рідного краю, про українські страви, обереги, ремесла, народну медицину, міст, гір, річок та морів України. Вправляти дітей в роботі з картою, у вирішенні логічних вправ. Вправляти вміння дітей з високим рівнем розвитку читати та писати. Закріпити вміння розповідати про різні професії, вирішувати приклади, робити звуковий аналіз слів, знання геометричних фігур. Розвивати творчі здібності під час видання газети, вміння спілкуватися українською мовою. Продовжувати вчити дітей працювати разом, підгрупами, самостійно.
Матеріал: макет газети, картки з індивідуальними завданнями, ширма та ляльки для театральної вистави, музичне оформлення, карта України, картинки із лікарськими рослинами, мікрофон, олівці, фломастери, папір, бейджики трьох кольорів (сині, зелені, коричневі).
Попередня робота. Знайомство з різними видами отримання інформації (журнали, телебачення, інтернет, газети, тощо); знайомство з картою України, назвами географічних термінів; знайомство з природним оточенням, національними стравами, оберегами, ремеслами; бесіда про професії; знайомство з лікарськими рослинами; ігри дітей за рівнем розвитку.
Інтегроване заняття «Український рушничок»
Мета: закріпити знання дітей про український рушник, про те, що це предмет національного побуту, оберіг. Вчити дітей описувати узори та малюнки на рушниках. Удосконалювати вміння дітей застосовувати різні прийоми для розмальовування паперових рушничків. Виховувати інтерес до вишивки. Спонукати дітей розуміти духовні цінності свого народу.
Комплексне заняття для дітей старшої групи
Українські рушники — скарби народні навіки
Програмовий зміст:
Ознайомити дітей з різними видами вишивки; закріпити знання про використання рушників у побуті; вчити описувати узори та малюнки на рушниках, застосовувати різні прийоми для розмалювання паперових рушників.
Розвивати творчі здібності.
Виховувати естетичні почуття та формувати естетичний смак, позитивно ставитись до національних традицій, звичаїв культури України.
Попередня робота: ознайомити дітей з українськими вишитими рушниками.
Матеріал: склеєні вподовж два аркуші, фарби, пензлі.
5.Творчий етап .
Пісня про рушник
Андрій Малишко
Рідна мати моя, ти ночей недоспала, І водила мене у поля край села, І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала, І рушник вишиваний на щастя дала. І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя, на долю дала. Хай на ньому цвіте росяниста доріжка, І зелені луги, й солов'їні гаї, І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка, І засмучені очі хороші твої. І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,
І засмучені очі хороші блакитні твої. Я візьму той рушник, простелю, наче долю,
В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.
І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, і вірна любов. І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов.
Легенда
… Було це давно. Жила собі в одному селі мати, і мала вона трьох синів. На все були здібні хлопці, одне лише невміли— вишивати, як їхня мати. Сядуть було біля неї та й кажуть: «Ви матусю, шийте– вишивайте та пісню співайте, а ми подивимося, як народжуються у ваших руках квіти і птахи». Горнулась мати до синів і такі слова їм мудрі говорила: «Долю я вам вигаптовую, а пам’ять про себе в рушник залишу, тож бережіть їх». Багато рушників вишила мати за своє життя і всі між синами розділила. А даруючи говорила: «Сини мої, мої голуби! Пам’ятайте навік прохання своєі неньки. Куди б ви непоїхали, не пішли, а рушник у дорогу беріть. Хліб у нього загортайте та інших пригощайте. Хліб на рушникові життя величає, здоро’я береже». Померла мати, а її і пам’ять про неї в рушничках живими залишились і передаються із покоління в покоління. З тих пір існує звичай, пов'заний з цими рушниками. Що ж це за звичай? Проваджаючи в далеку дорогу, на війну, чи в армію, мати дарувала синові, донці, чоловікові рушник, щоб він зберіг їм життя, щоб швидше вони повернулися додому, щоб дорога була щасливою.
Бесіда про рушник
Мета: Закріпити знання дітей про рушник, про те, що це за предмет
національного побуту, де він використовується, які є види рушників.
Розвивати у дітей уяву, увагу, пам’ять. Виховувати любов та повагу до
предметів національного побуту.
Матеріал: Вишивані рушники, хліб-сіль, ілюстрації вишиванок, гілки
калини.
Попередня робота: Читання оповідань про рушник, розгляд різних видів
рушників. Читання оповідань про калину. Розучування загадок,
прислів’їв. Прослуховування пісень про рушник. Малювання
вишиванок.
Конспект заняття в старшій групі
Ознайомлення з вишивкою Мета: розкрити красу українських вишиванок, багатство їх кольорів, різноманітність орнаментів, їх видів і форм; збагатити знання про цей давній вид декоративно-прикладного мистецтва; познайомити дітей зі звичаями та обрядами, пов'язаними з вишиванками. Обладнання: вишиті рушники, сорочки, серветки тощо. Підготовча робота: Розгляд вишивок, вивчення пісень та віршів про рушник, бесіда з дітьми про символи та обереги нашого дому. Хід заняття Дітей запрошують у світлицю, прикрашену вишиваними виробами.
