Легенда про український рушник
Було це дуже давно, коли зродилися кришталеві сльози-намистинки, що росою в народі звуться, коли пташки до сонечка літали та щоранку тією росою вмивалися. Жила тоді в одному селі мати і мала вона трьох красенів-синів. Працьовиті були вони і люди їх поважали. Одного лише хлопці не вміли — вишивати як їх ненька. Сядуть біля неї, коли з усім упораються, та й кажуть: — Ви, матусенько, шийте та вишивайте, та пісню співайте, а ми подивимось, як народжується у ваших руках квіти та птахи. Горнулася мати до синів і такі мудрі слова їм говорила: — Долю я вам кожному вишию, а пам’ять про себе в рушниках залишу, то ж бережіть їх. Багато вишила мати за своє життя рушників і всі між синами розділила. Даруючи, навчала: — Сини мої, мої голуби! Пам’ятайте навік прохання своєї неньки. Куди б не їхали, куди б не йшли, а рушник в дорогу беріть. Хліб у нього загортайте та людей пригощайте. Хліб на рушнику життя величає, здоров’я береже. Та життя людини, як дитина, швидко минає. Померла старенька, мати. Осиротіли сини. Поховали свою неньку, а на могилі рушник білий прослали, щоб вітер порох на неї не трусив. Правду кажуть чи ні, та чутка про те диво й понині ходить. Переповідають, що на тому рушникові квіти через три дні розцвіли. Хто вишив їх, ніхто не знає. Лише вітер про те розповідає і просить вишити рушник на згадку.
Заняття з розвитку мови
Тема: «Ой, рушник, рушничок»
Мета: формувати уявлення у дітей про один із символів українського народу ‒ вишитий рушник; закріпити знання про вид декоративно-прикладного мистецтва ‒ вишивання (елементи орнаменту, кольори); ознайомити дітей з використанням вишитих рушників у побуті; розширювати знання дітей про рушник-утирач «грайлик» та «росяничка»;ввести в активний словник слова «утирач», «росяничка», «грайлик»;розвивати творчі здібності дітей, мислення; виховувати патріотичні почуття, дбайливе ставлення до національних традицій, звичаїв українського народу.
Хід заняття
І.Вступна частина
( В національному куточку прибрано: рушники на стінах, картини, одяг, стоїть стіл вкритий вишитою скатертиною. На столі керамічний посуд. Діти одягнені у національний одяг стоять півколом. Двоє дітей з хлібом-сіллю на рушнику.)
Вихователь. Багато символів має український народ, серед них вишитий рушник – національний оберіг, символ єдності, любові до рідної землі. А ще один із звичаїв українського народу підносити хліб-сіль на вишитому рушнику.
1 дитина:
Хліб-сіль на рушнику підносимо, На заняття всіх ласкаво просимо.
2 дитина:
Прийміть же хліб на мальовничім рушникові Про цей рушник сьогодні піде мова.
Вихователь. Вишиті рушники створюють затишок, зміцнюють родину. У народі казали: «Де сяє вишиття, там злагода і добре життя».
ІІ.Основна частина
1.Бесіда
Вихователь. Подивіться як палахкотять багатством кольорів рушники у нашій світлиці.
− Діти, які ви бачите кольори на рушниках?
− Нитками яких кольорів переважно вишиті рушники?
− Що вишито на рушниках?
(Діти розповідають про вишиті елементи на рушниках калина, виноград, дуб…)
Вихователь. Так, це надзвичайно дивні узори. Вони походять ще з давніх часів. Наші предки на рушниках зазвичай вишивали рослини: калину, троянду, ромашку, волошку, мак, барвінок, колоски пшениці. А доповнювали рослинні орнаменти зображення птахів.
− Діти, хто вишивав рушники? (Відповіді дітей)
− Сьогодні до нас у гості завітала найкраща вишивальниця нашого села Лідія Іванівна.
(Діти
сідають навколо вишивальниці, вона
показує свої роботи, розповідає легенду
про рушник).Слухання
легенди
Легенда про рушник
Бесіда за змістом легенди
Вишивальниця.
− Яким вмінням славилась мати?
− Що хотіли навчитися робити сини ?
− Яку настанову дала мати, коли подарувала рушник синам?
− Яке диво сталося на могилі матері?
Вихователь. Дякуємо Вам за розповідь, залишайтеся на нашому занятті.
Слухання вірша про рушник
Вихователь. Коли мати вишивала, діти бавилися: співали пісні, розповідали вірші. Зараз пропоную послухати вірш про рушник.
(Вишивальниця сидить вишиває, а дитина читає вірш)
Дитина.
Дивлюся мовчки на рушник,
Що мати вишивала,
І чую: гуси зняли крик,
Зозуля закувала.
Знов чорнобривці зацвіли,
Запахла рута-м’ята.
Десь тихо бджоли загули,
Всміхнулась люба мати.
І біль із серця раптом зник,
Так тепло-тепло стало.
Цілую мовчки той рушник,
Що мати вишивала… (І. Михайловська)
Бесіда за змістом вірша
− Що робила мати?
Про яких птахів говориться у вірші?
Про які рослини говориться у вірші?
Вихователь. А ще діти грали в різні ігри, давайте і ми пограємо у рухливу гру «Голка та нитка».
Рухлива гра «Голка та нитка»
Мета: вчити дітей узгоджувати свої дії під час спільних рухів, розвивати спритність, увагу та орієнтацію у просторі під час рухливої гри.
Хід гри:
Діти стають в шеренгу та кладуть руки на плечі сусіда попереду. Ведучий – “голка”, він вибирає напрям руху, вільно пересувається по кімнаті. Інші діти біжать за ним, намагаючись не розірвати ланцюжок. Якщо “нитка” рветься, “голкою” стає інший гравець. Під час руху діти промовляють слова:
Сюди-туди, голка,
Сюди-туди нитка,
Ось тут буде листя,
Ось тут буде квітка.
7.Розповідь вихователя
