- •Урок в 5 класі №10
- •Організаційний момент.
- •Актуалізація опорних знань.
- •Мотивація навчальної діяльності.
- •Слухання – сопілка, музика воїнів.
- •Вокально-хорова робота. Розспівування. Вправа «Дудочка»- ре1-ре2
- •Презентація.
- •Фізкультхвилинка.
- •Бесіда про ударну та шумову групу інструментів.
- •Слухання Троїсті музики «Як ішов я з Дебречина додому».
- •Розучування пісні «Як ішов я з Дебречина додому» іі. Ііі куплет.
- •Підсумки уроку.
- •Домашнє завдання.
Урок в 5 класі №10
Тема. Музичні українські народні інструменти.
Мета:
познайомити дітей з народними музичними інструментами, музикою троїстих музик.
розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до української народної музики.
виховувати потребу сприймати та виконувати народні пісні.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ноутбук, презентація, таблиця народних інструментів, роздатковий матеріал, фортепіано.
Матеріал для сприймання: Троїсті музики «Як ішов я з Дебречина додому», награвання «Коза», Музика воїнів «Сопілка аркан», Музика воїнів «шотландська волинка».
Фізкультхвилинка: А. Філіпенко «Ой заграйте дударики», «Веселий музикант».
Матеріал для виконання: Філіпенко В. «Ой заграйте дударики», «Веселий музикант», українська народна пісня «Як ішов я з Дебречина додому».
Хід уроку
Організаційний момент.
Музичне вітання.
Діти, девізом сьогоднішнього уроку буде такий вислів:
«Знання і радість поєднай,
Щасливим буть не забувай.
Вивчай, радій, не розмовляй
І пісні виразно співай!»
Згодні зі мною? Я дуже хочу, щоб працювали на уроці усі, як же я буду за цим слідкувати, вас багато я она. За участь на уроці я буду давати вам нотки, а в кінці уроку найактивнішим поставлю оцінки. А як ми будемо працювати, коли не знаємо тему уроку.
Актуалізація опорних знань.
Щоб зрозуміти про що ми сьогодні будемо розмовляти прошу виконати таке задання. Тим в кого є малюнки, потрібно розказати все що ви знаєте про те що намальовано. (обряд, танці, інструменти, народний спів). Молодці, якраз повторили минулі теми уроків адже ми вивчаємо розділ народна музика.
Мотивація навчальної діяльності.
Отже як ви здогадалися ми будемо розмовляти про українські народні інструменти. Діти, давайте кладемо мету уроку, а у кінці ви мені скажете, чи виповнили чи не виповнили її.
Так, ми маємо продовжити знайомство з народними інструментами, тому що ви їх всже знаєте. Але сьогодні знайомство буде ближчим. Познайомимось за допомогою пісень, слухання творів, ігор.
Взагалі, які ви інструменти знаєте? Тобто ви назвали різні по використанню інструменти, вони розділяються на групи і щоб зрозуміти на які, нам допоможе слухання.
Слухання – сопілка, музика воїнів.
Прослухайте і покажіть, як треба грати на тому інструменті який звучить.
Молодці, це духовий інструмент – сопілка, перша група духові народні інструменти.
Пропоную музикознавцям розказати про кожний духовий інструмент (розповідь дітей). (Створення успіху)
Для закріплення знань про духові народні інструменти давайте заспіваємо поспівку-розспівку, адже ми теж маємо духовий інструмент, ми самі.
Згадайте, як потрібно дихати, сидіти.
Вокально-хорова робота. Розспівування. Вправа «Дудочка»- ре1-ре2
Зробіть губки дудочкою, на букву «у» пропоную співати 2 звуки, на місці, 1 вгору і назад. З кожним разом буду повищувати тон. Не кричіть, співайте виразно, слухайте вушками звуки і пробуйте так само проспівати. Добре, молодці.
Презентація.
Про іншу групу інструментів ви знаєте багато, в нас у класі є приклади, можете на перерві підійти подивитись, а я вам нагадаю про них маленькою презентацією.
Цимбали
Струнний музичний інструмент. Виробляється із ялини або смереки. Звук видобувається ударами паличок по струнах.
Торбан
Народний струнний щипковий музичний інструмент (30 — 40струн), Був поширений з першої половини 18 до початку 20 століття в Україні.
Гуслі
Найстародавніший український щипковий музичний інструмент.
Звук на інструменті видобувають, защипуючи струни пальцем.
Бандура
Український народний струнний щипковий музичний інструмент. Має овальний корпус і короткий гриф. Струни (53-64). Бандура відрізняється повнотою звучання і яскравим характерним тембром. Грають на бандурі, защипуючи струни пальцями з надітими спеціальними наперстками або без них.
Кобза
Український струнний щипковий музичний інструмент. Кобза складається з корпусу і грифа, на грифі розташовані 8-10 навязных ладів, з допомогою яких на кожній струні можна отримати звуки хроматичної гами. Також були інструменти без ладів.
Ліра
Струнний смичковий музичний інструмент, у якому роль смичка виконує колесо. На трьох (іноді більше) струнах грають мелодію, притискаючи струни клавішами, а дві інші струни розташовані поза грифом і відтворюють під час гри незмінний по висоті звук.
Гудок
Триструнний музичний інструмент, на якому грали лукоподібним смичком. Під час гри стоячи корпус упирали до грудей, сидячи - ставили на коліно.
Скрипка
Струнний музичний смичковий інструмент з високим звучанням. Має чотири струни. З'явився біля середини XVI століття, прообразом послужила віола.
Басоля
Український народний смичковий музичний інструмент. За структурою і розмірами нагадує віолончель, має 4 струни. На них грають переважно смичком (нар. «смиком»), інколи щипком. Використовується як акомпанемент у троїстих музиках.
Контрабас
Струно-смичковий музичний інструмент висотою приблизно 2 м. Контрабас є найбільшим за розмірами і низьким за звучанням струнним смичковим інструментом .
Діти, ось ми з вами постійно розмовляємо про інструменти, вони самі на собі грають? Хтось сьогодні переплутав і не так поставив літери, складіть правильно відповідь? Зашифрована відповідь: А хто грає на кобзі - Кобзар, бандурист, лірник.
