- •Урок 1
- •Хід уроку.
- •V. Слухання музики. Віночок українських народних мелодій.
- •Vі.Фізкультхвилинка
- •Vіі. Вокально-хорова робота. «Музика рідного дому», музика о. Злотника, слова о. Вратарьова.
- •Vііі. Підсумок уроку. Урок 2
- •Хід уроку
- •IV. Слухання музики. Антоніо Вівальді. «Осінь» (з циклу «Пори року»)
- •V.Фізкультхвилинка
- •Vі. Вокально-хорова робота. «Вперше осінь йшла до школи», музика і слова о. Лобової.
- •Vіі. Підсумок уроку. Урок 3
- •Хід уроку
- •V. Слухання музики. Р.Кириченко « Моя Україно», н.Матвієнко «Квітка-душа», а.Солов’яненко «Їхав козак за Дунай», д.Гнатюк «Києве мій».
- •Vі .Фізкультхвилинка
- •Vіі. Вокально-хорова робота. Українська народна пісня «Господарство».
- •Vііі. Підсумок уроку. Урок 4
- •Хід уроку
- •V. Слухання музики. Олександр Аляб’єв. «Соловей».
- •Vі . Фізкультхвилинка.
- •Vіі . Вокально-хорова робота. «Не щебечи, соловейку», музика м. Глінки, слова в. Забіли.
- •Vііі. Підсумок уроку. Урок 5
- •Хід уроку
- •V.Фізкультхвилинка
- •Vі. Вокально-хорова робота. «Немає України без калини», музика м.Ведмедері, слова г. Клок
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Урок 6
- •Хід уроку
- •V. Слухання музики.
- •VI. Вокально-хорова робота.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Урок 7
- •Хід уроку:
- •IV. Cлухання музики ж.Бізе Опера «Кармен» Увертюра
- •V. Вокально-хорова робота Норвезька народна пісня «Камертон» український текст а. М’ястківського
- •VI. Підсумок уроку.
- •Vіі. Вихід з класу під музику Урок 8
- •Хід уроку
- •Десять завдань для перевірки знань:
- •III. Фізкультхвилинка
- •IV. Слухання музики.
- •V. Виконання вивчених на уроках пісень.
- •IV. Підсумок уроку.
- •Урок 9
- •Хід уроку:
- •IV. Слухання музики. Троїсті музики.
- •V. Фізкультхвилинка.
- •VI. Вокально-хорова робота муз. В.Прихожая, сл.. Т.Сая «Нічні музики»
- •VII. Підсумок уроку.
- •VIII. Вихід з класу під музику Урок10
- •Хід уроку:
- •IV. Слухання
- •V. Фізкультхвилинка.
- •VI. Вокально-хорова робота с. Гаврилова, переклад о. Лобової « Навчайте мене музики»
- •VII. Підсумок уроку.
- •VIII. Вихід з класу під музику Урок 11
- •Хід уроку:
- •IV. Слухання
- •V. Фізкультхвилинка
- •VI. Вокально - хорова робота українська народна пісня «Верховино, світку ти наш»
- •VII. Підсумок уроку.
- •VIII. Вихід з класу під музику Урок 12
- •Хід уроку:
- •IV. Слухання
- •Урок 13
- •Хід уроку:
- •1 Частина 2 частина 3 частина 4 частина
- •IV. Слухання
- •V. Фізкультхвилинка
- •VI. Робота з підручником.
- •VII. Вокально - хорова робота є.Карпенко «Їжачки зелені»
- •VII. Підсумок уроку.
- •VIII. Вихід з класу під музику Урок 14
- •Хід уроку:
- •IV. Фізкультхвилинка
- •V. Вокально – хорова робота українська народна пісня «Старий рік минає»
- •VII. Підсумок уроку.
- •VIII. Вихід з класу під музику Урок 15
- •Хід уроку
- •Десять завдань для перевірки знань:
- •III. Фізкультхвилинка
- •IV. Слухання музики.
- •V. Виконання вивчених на уроках пісень.
- •IV. Підсумок уроку.
V. Фізкультхвилинка.
VI. Вокально-хорова робота с. Гаврилова, переклад о. Лобової « Навчайте мене музики»
1.Розспівка. Послухайте пісню «Навчайте мене музики». Про що у ній розповідається?
2.Слухання пісні «Нічні музики» (у виконанні вчителя або фонограми +)
3. Поміркуйте, чого навчає нас ця пісня?
4. Продумайте особливості виконання кожного куплету.
5. Стежте за чітким і точним виконанням приспіву.
6. Чи згадується у його тексті звук, якому відповідає чорна клавіша.
7. Вивчення пісні за нотним записом (робота з підручником, стор.46)
VII. Підсумок уроку.
VIII. Вихід з класу під музику Урок 11
Тема: Інструменти – символи народу
Мета: актуалізувати і поглибити знання учнів щодо інструментального фольклору, музичних інструментів українського та інших народів; ознайомити з жанром рапсодії
Тип уроку: урок поглиблення знань.
Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація, підручники.
Хід уроку:
І. Вхід під музику. Організаційний момент.
ІІ. Музичне вітання. Актуалізація знань.
Які музичні інструменти ви знаєте?
Пригадайте і проспівайте народні пісні за малюнками. Яким народам належать ці твори?
Які музичні інструменти згадуються у цих творах? (с.54)
Пригадайте інші народні пісні, присвячені музичним інструментам?
Як ти вважаєш, чому музичні інструменти оспівують у народній творчості?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Прочитайте текст. Поміркуй, чому в житті народу завжди є місце для музики.
У житті народу завжди залишалося місце для музики. А символами та оберегами нерідко ставали … музичні інструменти.
У кожного народу є свої улюблені інструменти. В Африці популярні ансамблі і навіть оркестри барабанщиків. Російські музики використовують балалайки та гармоні, дерев’яні ложки і глиняні іграшки – свищики. Улюблений інструмент шотландців – волинка. Оркестри волинщиків гордо крокують вулицями, поширюючи лункі народні мелодії.
Музичними символами України вважають сопілку і трембіту, кобзу та бандуру. Популярні в українських музик й інші інструменти слов’янських народів: скрипка, цимбали, бубон, басоля та інші. А ще - створені з побутових речей дивовижні «музичні» прилади: пилка, коса, рубель і качалка, склянки, відра.
Завдяки такому розмаїттю народна музика набуває неповторного національного колориту.
Назви музичні інструменти різних народів.
Скажи, які інструменти є музичними символами України. Що про них відомо?
Прочитайте текст. За його допомогою уявіть виражальні та зображальні можливості сопілки та трембіти.
Ця сопілочка – ніжне, казкове,
Чарівне очеретяне диво,
Що під подувом вітру раптово,
В давнину заспівала грайливо.
Ой, сопілко, із чим порівняти
Твою пісню просту і чарівну?
Вона може злетіти крилато
І до зір недосяжних полинуть.
В її співі є шепіт колосся,
Шум рясної травневої зливи…
Мабуть, справді на славу вдалося
Чарівне очеретяне диво.
Сопілка – улюблений інструмент українських музик. З давніх часів жодне народне свято не обходилося без її веселого й задумливого, запального та журливого співу.
А виникла сопілка багато тисячоліть тому зі… звичайного очеретяного стебла. Саме воно є пращуром усіх духових інструментів: дерев’яних (флейти, кларнета, гобоя) і металевих (сурми, труби, валторни).
Від стародавньої сопілки походить також уславлений український інструмент трембіта, яку ще називають карпатським рогом. Лункі «голоси» пастуших трембіт линуть на кілька кілометрів, гулкою луною озиваючись у горах.
Зазвичай ці «співучі труби» дуже великі, нерідко понад два метри завдовжки. Проте ці велетенські інструменти є дуже легкими, тому що традиційно трембіти виготовляють з тонкої деревної кори.
Послухайте звучання сопілки та трембіти. Поясніть, чому ці інструменти вважають духовими.
Спробуйте пограти на сопілці або покажи рухами, як грають на цьому інструменті.
