IV. Жаңа сабақты бекіту.
Сызбаларды толтыру.
КСРО құрылуы
КСРО ыдырауы
Президент ол кім ?
«Қазақстан» сөзіне сөзжұмбақ құрастыру.
V. Бағалау:
Даукенов М. - _________;
Нұржанова А. - _________;
Смағұлова Г. - _________.
VI. Үйге тапсырма: Президенттің қызметін қарастыру.
Сынып: 6 «а». Сабақ №: 31 Күні:_______________
Пән: Ежелгі Қазақстан тарихы.
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Рәміздер. Конституция.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Оқушыларға Қ.Р-ның мемлекеттік рәміздері туралы білім қалыптастыру, олардың қабылдау ерекшелікеріне тоқталу;
Дамытушылық : Оқушыларға рәміздер туралы айта келе, олардың маңызын, ерекшеліктерін көрсету, рәміздердің түрлеріне талдау жасау;
Тәрбиелік : Оқушыларға Қ.Р-ның рәміздері туралы айта келе патриоттық тәрбиені беру, олардың маңызы, ерекшеліктері туралы айта келе өзге елдердің рәміздерін құрметтеуге үйрету.
Сабақтың түрі: аралас, қорытындылау.
Әдісі: жаңа сабақты баяндау, дәріс.
Сабақтың жоспары : I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Жаңа сабақ.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
V. Бағалау.
VI. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу.
Оқушыларды түгендеу.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
II.Үй тапсырмасын тексеру.
КСРО қай жылы құрылды ? Қай жылы ыдырады ?
КСРО ыдырауы Қазақстанға қалай әсер етті ?
Еліміздің бірінші Президенті кәм болды ?
Қазіргі уақытта елбасы кім ?
Жаңа сабақтың жоспары:
Ата Заң.
Рәміз тарихы.
Қазақстан республикасының рәміздері.
III.Жаңа сабақ.
Конституция - мемлекеттің негізгі заңы. Мемлекетте қабылданатын барлық заңдар, ережелер, қаулылар, құжаттар конституция негізінде ғана жасалады. Осылардың барлығы конституция талаптарына қайшы келмеуге тиіс.
Одан әрі еліміздің Ата Заңының тарихын оқушыларға баяндап беремін. Оны мына бағытпен түсіндіремін:
Алғашкы Ата Заң (1993 жылы 28 ақпан).
Соңғы Ата Заңның қабылданған уақыты (1995 жылы 30 тамыз).
Қандай тәртіппен қабылданды? (Бүкілхалықтық референдум негізінде).
Қазақстан Республикасының Ата Заңы (9 бөлім, 98 бап) |
||
Бөлімдер |
Тақырыбы |
Баптар саны |
I бөлім II бөлім III бөлім IV бөлім V бөлім VI бөлім VII бөлім VIII бөлім IX бөлім |
|
|
Көрнекі құралдарды қолдана отырып әлемдегі барлық мемлекеттерде өздерін айқындайтын, бір-бірінен ажырататын белгілі бір нышан белгілері болатынын айтамын. Оны рәміз деп атайды. Рәміздердің қатарына елтаңба, ту, әнұран жатады. Осыдан кейін оқушыларды қызықтыра отырып, рәміздер қандай жағдайда қолданысқа енетінін түсіндіремін. Мәселен, мемлекеттің туы шетелде елбасы сапары және олимпиада жеңімпаздарын марапаттаған кезде көтеріледі. Сонымен қатар осы жағдайда әнұран да ойналады.
«геральдика» - елтаңбаларды зерттейтін, «виксикология» - туларды зерттейтін ғылым.
