- •Сабақтың мақсаты:
- •Әскери-саяси блоктар
- •Латын Америкасы елдерінің президенттері
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Гсдп бағдарламалары
- •Сабақтың мақсаты:
- •Қайта құру бағыты.
- •Қоғамның саяси және әлеуметтік өміріндегі қайшылықтар мен кемшіліктер.
- •Сабақтың мақсаты:
- •1. Азия мен Африкада тәуелсіз мемлекеттердің пайда болуы
- •Президенттер г.А. Насер мен а. Садаттың саяси бағыттарын салыстырыңдар?
Сабақтың мақсаты:
Кеңес армиясының немес фашист әскерлерін осы елдердің аумағында талқандауы Шығыс Еуропа елдерінің ішкі дамуына әсер еткендігін айту. 1945-48 жж. демократиялық өзгерістердің іске асуын, коммунистік партияның социалистік құрылыста үлгі болғандығын айту;
Белсенділігін арттырып, білімдерін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, дүниежүзілік мәдениетпен сусындаған, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Бетпе-бет» әдіс бойынша
Әлемдегі ықпалдастық және ықпалдастыққа қарсы үрдістерге мән беріп, олардың себептерін ашып көрсетіңдер.
Қандай жағдайлар Батыс Еуропа елдерінің бірлесуіне жол ашты?
Еуропадағы ықпалдастықтың негізгі кезеңдерін атаңдар.
Еуропа қоғамдастығының негізгі құрылымдарын атаңдар
ЕО мүшелері қатарына қай елдер кіреді? Оған кейінгі жылдары қандай елдер қосылды, тағы да қандай елдер қосылуы мүмкін?
ЕО –ға мүше елдер неліктен біріккен еуро валютасына көшті?
ЕО-ға бүгін қанша мемлекет мүше болып отыр?
Жаңа сабақтың жоспары:
Орталық, Оңтүстік-Шығыс Еуропа елдері (Польша, ГДР, Венгрия, Чехословакия, Югославия, Албания) соғыстан кейінгі кезеңде неліктен Шығыс Еуропа деп аталды
Соғыс жылдарында бұл елдер қандай жағдайда болды?
Ішкі дамуына не әсер етті?
Социализм құрылысының принциптері
Шығыс Еуропа елдеріндегі реформалар
Мемлекеттер |
Реформа нәтижелері |
Польшада |
|
Болгарияда |
|
Албанияда |
|
Польша мен Югославияда |
|
Чехияда, Словакияда, Венгрияда |
|
Румынияда |
|
Болгарияда |
|
Чехословакияда 1990 жыл |
|
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
БҮҮ
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Шығыс Еуропа елдеріндегі леуметтік-экономикалық құрылысты сипаттаңдар. Оны Батыс Еуропа елдерімен салыстырыңдар.
Бұл елдердегі демократиялық революциялардың ерекшеліктері неде?
Шығыс Еуропа елдерінің дамуына басқа жолдар бар ма еді?
1990 жылдардағы өзгерістерді сипаттап беріңдер.
Бағалау: өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §13.Шығыс Еуропа елдері
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §14. Азиядағы социалистік мемлекеттер
Сабақтың мақсаты:
Азиядағы социалистік мемлекеттер елдерінің соғыстан кейінгі Қытай,КорейХДР, Вьетнамның жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Шығыс Еуропа елдеріндегі леуметтік-экономикалық құрылысты сипаттаңдар. Оны Батыс Еуропа елдерімен салыстырыңдар.
Бұл елдердегі демократиялық революциялардың ерекшеліктері неде?
Шығыс Еуропа елдерінің дамуына басқа жолдар бар ма еді?
1990 жылдардағы өзгерістерді сипаттап беріңдер.
Мемлекеттер |
Реформа нәтижелері |
Польшада |
|
Болгарияда |
|
Албанияда |
|
Польша мен Югославияда |
|
Чехияда, Словакияда, Венгрияда |
|
Румынияда |
|
Болгарияда |
|
Чехословакияда 1990 жыл |
|
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Қытай
2. КХДР
3. Вьетнам
4. ЛХДР
Экономикадағы шаралар |
Ішкі саясаттағы шаралар |
Сыртқы саясаттағы шаралар |
|
|
|
XX ғасырдың 2 ші жартысында Шығыстағы әлеуметтік процестердің маңызды белгілерінің бірі урбанизацияның жедел түрде дамуынан көрінді. Негізінен қала халқы деревньядан келген мигранттардың есебінен өсіп отырды. Дәстүрлі ауыл құрылымының коллективтердің ыдырауы , экономиканың жаңа бір кезеңінің пайда болуына әкелді. Шығыс экономикасы XX ғасырдың 2ші жартысында қалпына келген жоқ . Шығыстың бүкіл жас мемлекеттері бұрынғы метрополияларға , ірі халықаралық банктерге және кредитор мемлекеттерге қарыз болды. Шығыстың көптеген мемлекеттерінде капиталдың , ресурстардың , жұмысшы күшінің жетіспеуі экономиканың жедел дамуына мүмкіндік берген жоқ.Монополиялардың құрылуы бюрократияның капиталдың түрлі топтарынан басқа афро- азиялық әлем басқа да әлеуметтік процестерді басынан кешірді. Жалдамалы еңбек пайда болып өрістей түсті. 1970-1990 жылдары шығыс халықтарының 40-50 % жалдамалы еңбекпен жұмыс істеді . 1990 жылы тек Азияның өзінде 190 млн жалдамалы жұмысшылар болды. Қарастырылып отырған кезеңдегі Шығыстың әлеуметтік – экономикалық дамуы әрқашан орта жіктің өсуінен көрінді. Олардың жетіспеушілігі шеттен келген маман- кадрлармен тәркіленіп отырды. Шығыстың кез – келген елдерінде жалпы қоғамда шетелдіктер үлесі төмендеді. Кейіннен білім сапасының жақсаруы және дамып келе жатқан экономикаға оның қажеттілігі әртүрлі саладағы мамандықтар санының өсуінен көрінді. XX ғасырдың 2 ші жартысында Шығыс елдерінің әлеуметтік дамуы қарқынды түрде жүрді.Тек қана жаңа әлеуметтік таптар , кластар пайда болып қана қойған жоқ сонымен бірге қоғамның өзі өзгерді. Модернизация тіпті «вестернизацияның» әсері Шығыстың әлеуметтік көрінісін біржола анықтап берді. Батыс қоғамын көз алдымызға елестететін болсақ, шығыс қоғамы оған қарағанда өте күрделі болды. Сондықтан әсіресе XX ғасырдың аяғында Шығыстың әлеуметтік құрылымында жиі кездесетін батыс және шығыстық синкретизм және Шығыс пен Батыс арасындағы айырмашылық аталды.Әлеуметтік қатынаста көптүрлі әрі бірығғай қалыпты түрде қалған шығыс қоғамы сапалы түрде өзгерді . Оның құрамында қазіргі модернизацияланған құрылымның үлесі өсіп, бұрынғы дәстүрлі архаикалықтың үлесі төмендеді. Кез – келген шығыс социумының модернизациясы капитализация арқылы яғни жеке кәсіпорындар мен нарықтың дамуы арқылы немесе мемлекеттің шаруашылықтың жаңа әдістерін және жаңа технологияларды енгізуі нәтижесінде жүріп отырды. Әдетте модернизацияның бұл екі жүйесі де тең саналады.
Сабақты бекіту:
«Қытайлық сипаты бар социализмнің» мәні неде?
ВСР мен ЛХДР экономикасын реформалаудың негізі?
Камбоджаның саяси дамуы туралы айтыңдар?
Социализмнің Азиялық үлгісі
Ел |
Экономикадағы қайта құрылыстар |
Саяси жүйенің ерекшеліктері |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §14. Азиядағы социалистік мемлекеттер
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §15.Жапония
Сабақтың мақсаты:
Жапонияның соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
«Қытайлық сипаты бар социализмнің» мәні неде?
ВСР мен ЛХДР экономикасын реформалаудың негізі?
Камбоджаның саяси дамуы туралы айтыңдар?
Жаңа сабақтың жоспары:
1.Басқынжылық режим кезеңдері
2. Әлеуметтік-экономикалық даму
3. 1952 – 2006 жылдардағы ішкі саяси даму
4. Сырқы саясат
Жапония соғыста жеңіліске ұшырап, 1945 ж. 2 қыркүйекте тізе бүккеннен кейін аймақтағы елдерге беделінен, ұлы державаға статусынан айырылғаны белгілі болды.Сонымен бірге Жапонияны американ әскерлері оккупациялап алды да, елдегі бар билік оккупациялық әкімшілітің басшысы генерал Макартурдың қолына көшті. Дәл осындай жағдай оңтүстік Кореяда да болды. АҚШ Жапоняның орнын басып алуға асықты. Бірақ кеңес әскерлері жапондық Квантун армиясын талқандағаны Қытайдың «азат етілген» аудандарының көлеміне, нығайтуына ықпал етті. Бұл аудандарда коммунистер саяси басшылық жүргізді. Жапон басқыншыларына қарсы соғыс аяқталғанда (1945 ж.) «азат етілген» аудандар (негізінен солтүстік) Қытай аумағының төрттен біріне жуық, ал халқы – 150 млн. адам шамасында болды.
Ұзақ жылдар бойы (1910 ж. бастап) жапон басқыншыларының оккупациясында болған корей халқы қиын партизандық соғысын 1931 жылдан жүргізді. Бұл соғысқа коммунистер басқарған Кореяда және көршілес Қытайда тұратын көптеген корейлер партизан отрядтарында белсенді рөл атқарды. Кеңес әскерлері Квантун армиясын талқандағаннан кейін Солтүстік Кореяны азат етті, революциялық қайта құрулардың барысында біртұтас демократиялық майданның негізгі болған жұмысшы табы мен шаруалардың одағы нығайды, мұнда коммунистер – Солтүстік Кореяның еңбек партиясы басшылық рөл атқарды.
Сабақты бекіту:
Американың Жапониядағы басқыншылық өкімет орындарының саясатындағы екі кезеңнің мәні неде?
Жапон «экономикалық ғажабының» алғышарттарын атаңдар?
Қазіргі Жапониядағы реформалар туралы айтыңдар?
Жапонияның саяси жүйесін қалай сипаттайсыңдар?
-
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §15. Жапония
11-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §16. Отаршылдықтың күйреуі
Сабақтың мақсаты:
Дүние жүз елдерінде отаршылдықты жою декларясы қабылданғандығы, халық аралық қатынас туралы терең білім беру.Отаршылдықтың күйреуі туралы түсінік беру
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Американың Жапониядағы басқыншылық өкімет орындарының саясатындағы екі кезеңнің мәні неде?
Жапон «экономикалық ғажабының» алғышарттарын атаңдар?
Қазіргі Жапониядағы реформалар туралы айтыңдар?
Жапонияның саяси жүйесін қалай сипаттайсыңдар?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Жаңа сабақтың жоспары:
