Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 сын. Д.т. САБАҚ ЖОСП-ЛАРЫ 1.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
531.46 Кб
Скачать

Сабақтың мақсаты:

  • Италияның соғыстан кейінгі даму жағдайын айта отырып, қазіргі күнгі экономикасымен таныстыру, ерекшеліктерін салыстыру.

  • Белсенділігін арттырып, білімдерін жетілдіру;

  • Тарихи санасы қалыптасқан, дүниежүзілік мәдениетпен сусындаған, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта, сызба

Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі

II Үй тапсырмасын тексеру

III Жаңа сабақ

IV Жаңа сабақты бекіту

V Қорытындылау,бағалау

VI Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Әнұран орындау, «Хабар»

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Бетпе-бет» әдіс бойынша

      • Соғыста жеңіске жеткен мемлекеттердің жеңілген Германияны басқару принциптерінің негізін айырып айтыңдар.

      • Жаулап алынған аймақтардағы саяси өзгерістер қандай жағдайда өтті? Германияның ыдырау себептері қандай?

      • Әлеуметтік нарықтық шаруашылықты құрудың әдісі қандай болды? Германдық экономикалық ғажайыптың алғышарттары қандай?

      • ГФР-дің мемлекеттік және саяси жүйесі Конституцияға сәйкес қалай жұмыс істейді.

      • В.Бранд кезіндегі ГФР саясатының даму ерекшелігі неге байланысты болды?

Жаңа сабақтың жоспары:

  1. Италияның соғыстан кейінгі жағдайы және республиканың құрылуы.

  2. Италияның әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері

  3. Италиядағы партиялық-саяси құрылымдардың дамуы

  4. ХХ ғасырдың соңы-ХХІ ғасырдың басындағы Италияның саясаты.

Сабақты бекіту:

  • «Иә-жоқ»

  • БҮҮ

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

    1. Не себепті Қарсыластар қозғалысы Италиядағы демократия мен республикалық тәртіпті қайта қалпына келтіруге әсерін тигізді? Бұл процеске қандай саяси күштер қатысты?

    2. Италияның әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшеліктері қалай айқындалады? Италиядағы «экономикалық ғажайыптың» себептері неде?

    3. Не себептен Италиядағы Орталықшылдар бағыты саяси тұрақтылықты негізгі болып, көп жылдар бойы өмір сүрді.

Бағалау: өзін-өзі бағалау

Үйге тапсырма: §11.

11-сынып. Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §12. Кеңес Одағы

Сабақтың мақсаты:

  • КСРО-ның соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық сакясаттың мәнін ашып көрсету. КСРО-ның құрылуын толық түсіндіру.

  • Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;

  • Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Әнұран орындау, «Хабар»

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  1. Италияның соғыстан кейінгі жағдайы және республиканың құрылуы.

  2. Италияның әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері

  3. Италиядағы партиялық-саяси құрылымдардың дамуы

  4. ХХ ғасырдың соңы-ХХІ ғасырдың басындағы Италияның саясаты.

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

    1. Не себепті Қарсыластар қозғалысы Италиядағы демократия мен республикалық тәртіпті қайта қалпына келтіруге әсерін тигізді? Бұл процеске қандай саяси күштер қатысты?

    2. Италияның әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшеліктері қалай айқындалады? Италиядағы «экономикалық ғажайыптың» себептері неде?

    3. Не себептен Италиядағы Орталықшылдар бағыты саяси тұрақтылықты негізгі болып, көп жылдар бойы өмір сүрді.

Жаңа сабақтың жоспары:

1.Соғыстан кейінгі жылдардағы экономикалық даму

2.Елдің қоғамдық-саяси өмірі

3.Сталиннің өлімі және тарихи баламалардың тууы

4.50-60 жылдардағы КСРО

5.60-80 жылдардағы КСРО

6.1985-1991 жж. КСРО

КСРО-дағы реформалар

ксро

КСРО басшыларының жүргізген саясаты

- Сталинизм.1960-шы жылдары, Сталиннің жеке басқа табынушылығы әшкереленгеннен кейін, КСРО-дан тыс жерлердегі көптеген коммунистер кеңес коммунизмінен көңілі қалып түңілді. Маркстің шығармашылық жолын қуған жаңа идеологтардың (Герберт Маркузе және т.б.), пікірінше, жұмысшы тап төңкерістік күшін жоғалтты, қазіргі әлемде төңкеріске қабілетті жастар мен капиталистік қоғамға сыйыспаған әртүрлі дүбәра топтар. 1960-шы жылдардағы коммунистік қозғалыстарға үлкен ықпал еткен, дамушы елдердің идеологтары жалғастырған (мысалы Франц Фанон) ҚХР-ның төрағасы Мао Цзэдунның көзқарастары болды. Олардың пікірінше, төңкерістік күрес әр елдің ішінде буржуазия мен пролетариат ара¬сында емес, ғаламдық деңгейде дамыған әлем ("әлемдік қала") мен дамушы әлем ("әлемдік ауыл") арасында жүруде, ал негізгі төңкерістік күш - пролетариат емес, кедейленген шаруалар. Коммунистік қозғалыстар бүгінгі таңда күйреуде. Бір жағынан, КСРО-дан қаржылық қолдау көрген кеңестік компар¬тиялар, екінші жағынан, төңкеріске дәстүрлі емес тәсілдер дамуда (мысалы, "азат ету теологиясы" - марксизм мен католицизмнің қорытындысы). Социализмнің әлемдік жүйесі қирағаннан кейін көптеген дәстүрлі компартиялар қызметін тоқтатты, ал дәстүрлі емес нұсқалар, көп жағдайда коммунизммен қабыса бермейді.