Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 сын. Д.т. САБАҚ ЖОСП-ЛАРЫ 1.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
531.46 Кб
Скачать

Президенттер г.А. Насер мен а. Садаттың саяси бағыттарын салыстырыңдар?

Бағалау: өзін-өзі

Үйге тапсырма: §19. Африка елдері

11-сынып. Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §20. 20 ғасырдың 60-80 жылдарындағы халықаралық жағдай

Сабақтың мақсаты:

  • ХХ ғасырдың 60-80 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайына сипаттама беріп, басты ерекшеліктерін ашып көрсету. Бұл елдерге дағдарыстың тигізген әсерін айту.

  • Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;

  • Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Әнұран орындау, «Хабар»

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  • Африканы отарсыздандыру әдістерін атаңдар?

  • Оңтүстік Африка Республикасының 80-90 жылдардағы дамуы туралы айтыңдар?

  • 2005 жылы ЕАР-дың президенті болып кім сайланды?

  • НЕПАД дегеніміз қандай ұйым?

  • АБҰ қашан құрылды?

  • 1960 жыл Африка тарихында қандай атпен қалды?

  • Египет қашан республика болып жарияланды?

Жаңа сабақтың жоспары:

1. 1962 жылғы Куба дағдарысы және оның реттелуі

2. 60-жылдардағы қарусыздандыру және ядролық қаруға тиым салу

3. Кеңес-Қытай қатынастары

4. Халықаралық шиеленісті бәсеңдету үшін жасалған бетбұрыс

5. 60-70 жылдардағы кеңес-американ қатынастары

6. Шығыс пен Батыс арасындағы қатынастардың шиеленісуі

7. Әлемдегі пацифистік пиғылдардың күшеюі

8. КСРО-дағы «қайта құру» және халықаралық қатынастар

9. Кеңес-американ келіссөздерінің қайта жандануы

10. Варшава Шарты Ұйымы (ВШҰ) мен Экономикалық өзара көмек кеңесінің (ЭӨК) таратылуы

Сабақты бекіту:

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

Бағалау: өзін-өзі

Үйге тапсырма: §20 ғасырдың 60-80 жылдарындағы халықаралық жағдай

11-сынып. Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §21. КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер дамуының негізгі бағыттары

Сабақтың мақсаты:

  • КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер дамуының негізгі бағыттарының ерекшеліктерін атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық сакясаттың мәнін ашып көрсету.

  • Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;

  • Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Әнұран орындау, «Хабар»

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

1. 1962 жылғы Куба дағдарысы және оның реттелуі

2. 60-жылдардағы қарусыздандыру және ядролық қаруға тиым салу

3. Кеңес-Қытай қатынастары

4. Халықаралық шиеленісті бәсеңдету үшін жасалған бетбұрыс

5. 60-70 жылдардағы кеңес-американ қатынастары

6. Шығыс пен Батыс арасындағы қатынастардың шиеленісуі

7. Әлемдегі пацифистік пиғылдардың күшеюі

8. КСРО-дағы «қайта құру» және халықаралық қатынастар

9. Кеңес-американ келіссөздерінің қайта жандануы

10. Варшава Шарты Ұйымы (ВШҰ) мен Экономикалық өзара көмек кеңесінің (ЭӨК) таратылуы

Жаңа сабақтың жоспары:

80-ші жылдардың ортасында бұрынғы Кеңестер Одағының басшылығы қоғамдағы әлеуметтік-экономикалық, саяси дағдарыстан шығудың жолын іздестірді. 1985 ж. 10-наурызда К.Черненко„ қайтыс болып, Коммунистік партияның бас хатшысы болып М.Горбачев сайланды. М.С.Горбачев жариялаған әлеуметгік-экономикалық қайта құруға багыт дағдарыстан шығуға бағытталған талпыныс болды.Кеңестік қоғамды демократияландыруға бағытталған қайта құру жылдары Кеңестер Одағы сыртқы саясатта Шығыс пен Батыстың арасындағы текетірес тұйықтан шығудың жолын іздестіріп, 1985 ж. өзінің ядролық сынақтарын біржолата тоқтатты.Қайта құру жылдары ел ішінде жеделдету концепциясын жүзеге асыруға бағытталған бірқатар нәтижесіз бастамалар басталды. Одақтың жаңа басшылары маскүнемдікпен, тәртіпсіздікпен күресті күшейтіп, өндірісті жаңарту идеясын жүзеге асыруды қолға алды. Іс жүзінде нарықтық катынастың, жеке меншіктіңт бақталастыктың болмауы жеделдету идеясын қиялға айналдырып жіберді. Өндіріс өнімінің тапшылығы заводтар мен фабрикаларды өндіріс құрал-жабдықтарын жаңартуға ынталандырмады. Ауыл шаруашылығындағы мемлекеттік колхоздық-совхоздық жүйе ғылыми-техникалық революцияның жетістіктерін кабылдауға дәрменсіз болды. Өндіріс құрал-жабдықтары мен еңбек нәтижесінен шеттетілген ауыл еңбеккерлерінің еңбек өнімділігін арттыруға ешқандай күлқы болмады. Маскүнемдікке қарсы күрес өз кезегінде мемлекеттік бюджетті азайтып, тұтыну саласындағы жағдайды шиеленістірді.

Сабақты бекіту:

Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы

Президенттері

Саяси құрылымы

Халқы

Ішкі саясаты

Сыртқы саясаты

Бағалау: өзін-өзі

Үйге тапсырма: §21. КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер

11-сынып. Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §22. ХХ ғасырдың соңы және ХХІ ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер

Сабақтың мақсаты:

  • ХХ ғасырдың соңы және ХХІ ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер туралы терең білім беру.

  • Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;

  • Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Әнұран орындау, «Хабар»

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы

Президенттері

Саяси құрылымы

Халқы

Ішкі саясаты

Сыртқы саясаты

Жаңа сабақтың жоспары:

1.

Сабақты бекіту:

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

Бағалау: өзін-өзі

Үйге тапсырма: §22.

11-сынып. Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §23. 90 жылдардағы Орталық Азия мен Кавказ елдері.

Сабақтың мақсаты:

  • ХХ ғ 90 жылдардағы Орталық Азия мен Кавказ елдерінің жағдай туралы терең бңлңм беру.

  • Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;

  • Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Әнұран орындау, «Хабар»

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

20 ғасырдың соңы және 21 ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер

Жаңа сабақтың жоспары:

1.

Сабақты бекіту:

Үйренгенім

Білгенім

Үйренгім келеді

Бағалау: өзін-өзі

Үйге тапсырма: §23. 90 жылдардағы Орталық Азия мен Кавказ

11-сынып. Дүние жүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: §24. Тәуелсіз Қазақстан

Сабақтың мақсаты:

  • Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;

  • Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Әнұран орындау, «Хабар»

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

90 жылдардағы Орталық Азия мен Кавказ

Жаңа сабақтың жоспары:

Қазақстан Республикасы 1991 жылы тәуелсіздігін алды. 1992 жылы Өзінің Мемлекеттік Рәміздерін қабылдады.1993 жылы алғашқы Ата заңын қабылдады.Дәл осы жылы ұлттық теңге шығарылды. 1995 жылы Конституцияға өзгертулер мен толықтрулар енгізіліп,жаңа Ата заңын қабылдады.1997 жылы ел орданы Ақмола қаласына ауыстыру жөнінде шешім қабылданды.1998 жылы Ақмола қаласы Астана болып өзгеріп, мемлекет астанасы болып жарияланды.

1991 жылы Кеңес Одағының ыдырауымен Тәуелсіз Қазақстан Респуликасының құрылуы мәдени өмірде жаңа міндеттер алып келді. Себебі, бұл кезеңде тәуелсіз мемлекеттің жеке дербестігі мен алғашқы қадамдардағы қиындықтар бірінші кезекте тұрды. Жаңа міндеттер білім, ғылым және мәдениет саласын реформалауды қажет етті. Ең алдымен осы заманы білім және денсаулық сақтау жүйелерін дамытуға айрықша көңіл бөлінді. Білім саласын реформалаудың басты міндеті – мемлекеттік білім беру жүйесін әлемдік үздік үлгіге сәйкес деңгейге көтеру. 2004 жылы наурызда “Қазақстанда білім беруді жақсартудың 2010 жылға дейінгі тұжырымдамасы қабылданды, реформа бойынша мектептер 12 жылдық білім берге көшіріледі. Мектептердің 70 пайызы 2005 жылы интернетке қосылады. Кәсіптік білім беруде жүзеге асырылады. Жоғары оқу орындарында, олардың филиалдарында сапаға баса назар аударылып, ол үш сатылыққа көшіріледі: бакалавриат, магистратура және докторантура. Жалпы алғанда білім беруді дамытудың ұлттық мемлекеттік Бағдарламасы мынадай маңызды міндетті шешуге бағытталған: ұлттық білім беруді жаңа арнаға салып жаңа әлемдік білім кеңістігімен ықпалдасу (кредиттік технология).Ғылым саласын реформалау академиялық құрылымның әлемдегі тәжірибесіне сүйеніп жүргізілуде. Жалпы дүние жүзіндегі 86 елдегі ғылым академияларының 18-і ғана мемлекеттік мекеме (негізінен ТМД елдері) болып саналады. Қазақстанның Ұлттық Ғылым Академиясы ТМД елдерінің арасында өркениетті елдер тәжірибесінде сыннан өткен осы жолға бірінші болып түсіп отыр. Батыс елдері Ғылым Акадамиясының моделі алынғанымен, біздегі заңдар әзірге олардағыдай емес, сондықтан олар жаңа талаптарға сәйкестендіріледі. Бұл бағытта нақты жұмыстар атқарылуда. 2004 жылы “Мәдени мұра” мемлекеттік Бағдарламасы қабылданды. Ол қазақ халқының тарихи жадын, мәдениеті мен руханиятын жалпы ұлттық ауқымда қажет тұтар ұстанымдарды тазартуда негізгі факторға айналуына, ұлттық және мемлекеттік сананы қалыптастыруда, қоғамның одан әрі ықпалдастыққа түсуіне және өзіндік теңестіруінің құрамдас тетіктері болуына бағытталған.

Сабақты бекіту:

  • Қазақстан республикасының тәуелсіздік декларациясы қашан қабылданды?

  • Президенттік институттың енгізілуі туралы айтыңдар?

  • Қазақстан БҰҰ-ға қашан қабылданды?

  • Ұлттық валюта қашан енгізілді?

    Үйренгенім

    Білгенім

    Үйренгім келеді

Бағалау: өзін-өзі

Үйге тапсырма: §24. Тәуелсіз Қазақстан