- •Хід уроку
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vі. Робота з геометричним матеріалом.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •Гра «Яке число пропустили?»
- •Vі. Фізкультхвилинка
- •Vіі. Геометричний матеріал
- •Vііі. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •Гра «Весела лічба» :
- •Робота з лічильним матеріалом.
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vі. Геометричний матеріал.
- •Vіі. Закріплення нового матеріалу.
- •Хід уроку
- •Гра «Весела лічба» :
- •Загадка:
- •V. Порівняння чисел в межах трьох.
- •Vі. Фізкультхвилинка.
- •Vіі. Робота над геометричним матеріалом.
- •Vііі. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •V. Написання цифри 4.
- •Vі. Фізкультхвилинка.
- •Vіі. Порівняння чисел у межах 4.
- •Vііі. Робота над геометричним матеріалом.
- •Vііі. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •Гра «Весела лічба» :
- •V. Письмо цифри 5.
- •Vі. Фізкультхвилинка.
- •Vіі. Робота в зошиті.
- •Vііі. Динамічна пауза.
- •Хід уроку
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vі. Геометричний матеріал.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •Загадка:
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vі. Робота над геометричним матеріалом.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •Гра «Весела лічба» :
- •Загадка:
- •V. Закріплення вивченого матеріалу.
- •Vі. Фізкультхвилинка.
- •Vіі. Робота над геометричним матеріалом.
- •Vііі. Підсумок уроку.
- •Урок 10
- •Хід уроку
- •Загадка:
- •V. Закріплення нового матеріалу.
- •Vі. Фізкультхвилинка.
- •Vіі. Робота над геометричним матеріалом.
- •Vііі. Підсумок уроку.
- •Урок 11
- •Хід уроку
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vі. Продовження роботи у зошиті.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Урок 12
- •Хід уроку
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vі. Робота над геометричним матеріалом.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Урок 13
- •Хід уроку
- •Загадка:
- •V. Продовження роботи над опрацюванням нового матеріалу.
- •Vі. Фізкультхвилинка.
- •Vіі. Робота над геометричним матеріалом.
- •Vііі. Підсумок уроку.
- •Урок 14
- •Хід уроку
- •2 Е р і (двері)
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vі. Повторення складу чисел 5 і 6 з двох та більше доданків. Склад чисел 9 і 10.
- •Гра «Засели будинки».
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Урок 15
- •Хід уроку
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Урок 16
- •Хід уроку
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vііі. Підсумок уроку.
- •Урок 17 Математика
- •Хід уроку
- •Загадка:
- •V. Фізкультхвилинка.
- •Vі. Робота з геометричним матеріалом.
- •Vіі. Підсумок уроку.
Які геометричні фігури бачите під першим із двох завдань? (2 трикутники й точку). Назвіть числа менше за 7 у прямому і зворотному порядку, запишіть. Продовжіть ряд.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Розв’язування прикладів № 3. Повторення складу чисел 5, 6, 7. Письмо з коментуванням. Читання математичних виразів різними способами.
Прямий і обернений рахунок від 1 до 7; від 7 до 1. Кількісний і порядковий.
Завдання № 4.
З’єднайте числа від 1 до 7 відрізками. Скільки накреслено відрізків?
Vі. Фізкультхвилинка.
Vіі. Робота над геометричним матеріалом.
На дошці - таблиці з геометричними фігурами (многокутниками).
Знайдіть серед поданих фігур знайомі вам. Діти називають трикутник, чотирикутник, п’ятикутник, шестикутник.
Роздивіться решту фігур. Знайдіть серед них фігуру, яка має 7 кутів, 7 сторін, 7 вершин.
Як її назвати?
Робота у зошиті Г. А. Іваниці (сторінка 19).
а) – Накресліть кольоровими олівцями під лінійку ряд семикутників.
Які фігури нагадують крила метеликів? Накресліть їх.
б) – Скільки семикутників використали для малюнка білочки? (сторінка 19). Оранжевим олівцем обведіть малюнок.
При наявності часу діти штрихують малюнок горизонтальними лініями.
Vііі. Підсумок уроку.
Яку цифру вивчали? Яке число вона позначає?
З якою геометричною фігурою познайомились? Викладіть з паличок семикутник.
Відгадайте ребуси:
7 |
к |
|
-
7
л
Ь
м
Відповіді: сік, сіль.
Урок 10
ТЕМА: |
Число і цифра 8. Утворення числа 8. Написання цифри 8. Розв’язування прикладів |
|
|
МЕТА: |
Ознайомити учнів з числом і цифрою 8. Пояснити утворення числа 8 додаванням 1 до попереднього числа. Навчити писати цифру 8. Вправляти у порівнянні чисел у межах 8. Закріпити вміння розв’язувати приклади на додавання. Розвивати зорову пам’ять. Підтримувати інтерес до вивчення математики. |
|
|
ОБЛАДНАННЯ: |
Демонстраційний матеріал: таблиці: «Геометричні фігури», «Письмо цифри 8», «Числовий відрізок»; предметні картинки; індивідуальний матеріал: лічильний матеріал, палички, кольорові олівці. |
Хід уроку
І. Повторення вивченого матеріалу.
Чого буває завжди 7? (7 нот, 7 днів у тижні, 7 кольорів райдуги).
Знайдіть пропущені числа: 1, 2, , 4, , , 7.
Назвіть числа більше за 2, але менше ніж 6.
Назвіть «сусідів» чисел 4, 6.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Загадка:
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
(Ведмідь)
На дошці вивішується малюнок ведмедика. Учні обводять коричневим олівцем ведмедика біля кола у зошиті Г. А. Іваниці (сторінка 20).
Робота у зошиті Г. А. Іваниці (сторінка 20).
Розгляньте малюнок у колі. Що полюбляє їсти ведмедик? Які комахи кружляють над діжкою з медом? Скільки їх? Яку цифру приніс ведмідь?
Оголошення теми уроку. Читання вірша на сторінці 20 вгорі.
Утворення числа 8.
а) Робота з цифровою касою.
Викладіть на парту 7 квадратиків. Покладіть поруч 1 кружечок. Скільки стало геометричних фігур? Як утворили число 8?
б) Робота за підручником М. Богдановича (сторінка 27 № 1).
Склад числа 8. Робота у зошиті.
а) – Знайдіть у колі точки. Обведіть 7 точок синім кольором, а решту – коричневим. Скільки точок всього? Як можна утворити число 8? У таблиці під числом 7 запишіть одиницю.
б) – Ведмедик полюбляє не тільки мед, а й лісові ягідки. Скільки ягід на першій гілочці? Скільки їх ліворуч? Праворуч? На які 2 числа можна розкласти число 8? Знайдіть ці числа у таблиці.
в) – Розфарбуйте 2 верхні ягідки жовтим кольором, а решту – червоним. Скільки червоних ягід? Як утворилось число 8? Виконайте відповідні записи у таблиці.
г) – Намалюйте ще одну гілочку. Розфарбуйте 3 ягідки оранжевим кольором, а решту – рожевим. Скільки рожевих ягідок? Як отримали число 8? Заповніть відповідні стовпчики у таблиці.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Написання цифри 8.
На дошці біля малюнка ведмедика вивішується таблиця «Письмо цифри 8». Діти порівнюють друковану і писану цифру 8.
Вчитель показує, як пишеться цифра 8.
Вісім складається з верхнього і нижнього овалів. Починати можна двома способами: як написання цифр 2 або 6.
Діти імітують написання цифри 8 рукою у повітрі.
Письмо цифри 8 у зошиті (сторінка 20 № 1)
Виконання завдання № 2.
Скільки клітинок обведено? Якою цифрою позначено кількість обведених клітинок?
Обведіть ще стільки ж клітинок. Заштрихуйте їх похилими лініями. Пропишіть три цифри 8.
Зорова гімнастика.
Порівняння чисел.
Діти називають числа, що передують числу 8. Записують їх у нерівності.
(Зважаючи на рівень підготовленості учнів, роботу над нерівностями можна здійснити за допомогою лічильного матеріалу та демонстрації на дошці).
V. Закріплення нового матеріалу.
Розв’язування прикладів на додавання (завдання № 3) діти виконують, спираючись на знання складу числа. Або працюють за числовим відрізком. (Таблиця на дошці).
Діти повторюють пряму і зворотну лічбу у межах 8. Гра «Збери намистинки» (№ 4).
Vі. Фізкультхвилинка.
Vіі. Робота над геометричним матеріалом.
На дошці вивішується таблиця з геометричними фігурами. Діти знаходять фігуру, яка має 8 сторін, 8 кутів, 8 вершин.
Хто здогадався, як називається така фігура?
Робота в зошиті Г. А. Іваниці (сторінка 21).
Знайдіть восьмикутник. Яку цифру він нагадує? Коричневим олівцем накресліть такі ж восьмикутники до кінця рядка.
Знайдіть ще один восьмикутник іншої форми. Накресліть його під лінійку.
– З яких фігур складено ведмежатко? Обведіть малюнок коричневим олівцем. Заштрихуйте вушка та носик похилими лініями.
Вчитель самостійно вибирає час та місце для роботи над кривими лініями (сторінка 21).
Vііі. Підсумок уроку.
– Викладіть на парті восьмикутник за допомогою паличок. Скільки він має сторін, кутів, вершин?
Яку цифру вивчали на уроці? Яке число вона позначає?
Гра «Весела лічба»:
У Оксаночки в руці
Є 4 олівці.
У її подружки Іри,
Ось погляньте, теж чотири.
Полічіть – но всі оці
Кольорові олівці.
Ось до класу на урок
Залетіло 6 сорок.
Дві пізніше прибуло.
Скільки всіх птахів було?
Урок 11
ТЕМА: |
Сантиметр. Сантиметрова шкала лінійки. Вимірювання довжини відрізків |
|
|
МЕТА: |
Ознайомити учнів з одиницею вимірювання довжини – сантиметром, із сантиметровою лінійкою. Вчити вимірювати довжину відрізків за допомогою лінійки. Розвивати дрібну моторику руки. Виховувати точність, охайність. |
|
|
ОБЛАДНАННЯ: |
Демонстраційний матеріал: лінійка, смужки різної довжини, кольорова крейда, мірки різного кольору; індивідуальний матеріал: лінійка, смужки різної довжини, мірки різного кольору, кольорові олівці. |
Хід уроку
І. Повторення вивченого матеріалу.
Математичний диктант. Робота виконується в шкільному зошиті або в зошиті Г. А. Іваниці (сторінка 22) над словом «сантиметр»:
Запишіть число, що передує числу 6.
Запишіть число, яке стоїть за числом 5.
Запишіть цифрою, скільки сторін має п’ятикутник.
Запишіть «сусідів» числа 3; числа 7.
До 5 додали 2. Запишіть відповідь.
Запишіть цифрами кінець речення: 8 – це 6 і …; 8 – це 4 і …; 8 – це 1 і …; 8 – це 3 і … .
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
У кожного учня на парті по 2 смужки. Учні порівнюють їх способом накладання і з’ясовують, яка з них довша, яка коротша.
На дошці вчитель креслить 2 відрізки різного кольору так, щоб було важко визначити який з них довший.
Чи можливо на око порівняти їх за довжиною, адже накласти їх один на один неможливо, тому, що вони намальовані. Їх можна поміряти за допомогою мірки.
Учитель прикладає мірку до початку відрізка, позначає крейдою на відрізку кінець мірки, знову прикладає мірку і т. д. до кінці відрізка (у відрізку вміщається ціле число мірок). Учні хором рахують, скільки разів приклали цю мірку. (Аналогічна робота по вимірювання відрізка проводиться кількома мірками). Учні доходять до висновку: що довша мірка, то менше мірок поміщається на відрізку.
Учні вимірюють смужки, що лежать на парті різними мірками. Біля кожної смужки цифрою позначають кількість мірок.
Оголошення теми уроку.
Сьогодні ми ознайомимось з приладом для вимірювання довжин, у якому є однакові мірки, що пораховані і позначені цифрами. Цей прилад називається лінійкою. Візьміть у руки лінійку. Роздивіться її. Що ви бачите на лінійці? (Поділки, що позначені цифрами). Початок відліку позначено цифрою нуль, яку ми ще не вивчали. Які цифри тут ще позначені? (Діти хором називають цифри). Рисочки і цифри, що нанесені на лінійку, утворюють шкалу. Розгляньте частину шкали між поділками нуль і один. Вона утворює мірку, яка називається сантиметр. Уся шкала лінійки розбита на сантиметри довшими поділками, біля яких стоять цифри. Чи помітили ви, що відстань між будь – якими двома сусідніми цифрами однакова? Вона дорівнює одному сантиметру. Подивіться на лінійку і скажіть, скільки сантиметрів міститься між поділками 0 і 2; 0 і 4; 0 і 8.
Робота за підручником М. Богдановича (сторінка 29 № 1, 2).
ІІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Робота у зошиті Г. А. Іваниці (сторінка 22).
Роздивіться малюнок. Який прилад тримає Точка? Що ми вимірюємо за допомогою лінійки?
Скільки черв’яків знайшли курчата? Якої довжини ці черв’яки (6 см, 4 см). Чи правильно дізнається довжину черв’ячка маленьке курчатко? (Ні). Чому? (Прикладати треба від поділки з цифрою 0).
Скільки відрізків накреслила курочка? Якої вони довжини?
Вчитель ще раз наголошує на тому, що слово «сантиметр» скорочується - см; крапка після скорочення не ставиться.
Вимірювання довжини відрізків (завдання № 1)
Вчитель нагадує дітям, що початок відрізка співпадає з цифрою 0 на лінійці.
Побудова ламаної лінії, знаходження її довжини (завдання № 2).
При побудові ламаної лінії діти слідкують за тим, щоб правильно тримати лінійку вказівним і великим пальцем лівої руки, притискаючи її до зошита. Олівець повинен рухатись вздовж лінійки, торкаючись її, та одночасно залишати слід на папері.
Діти виконують побудову ламаної лінії; рахують кількість відрізків, з яких вона складається; вимірюють їх довжину; записують у зошит; обчислюють результат.
V. Фізкультхвилинка.
Vі. Продовження роботи у зошиті.
Креслення відрізків заданої довжини.
Якої довжини має бути перший відрізок?
Як правильно прикласти лінійку?
Над якою поділкою лінійки поставимо точку, щоб показати довжину відрізка?
Аналогічно проводиться робота над кресленням другого і третього відрізка.
Вчитель наголошує, що креслити треба точно і охайно.
Гра «Хто накреслив довший відрізок?» (завдання 4).
У лісовій школі звірі вчилися креслити відрізки. Виміряйте довжину кожного відрізка та запишіть її.
Хто накреслив однакові за довжиною відрізки? У кого відрізок найкоротший? Найдовший?
Допоможіть зайчику накреслити відрізок довжиною 3 см.
Розплутування «Клубочка математичних заморочок».
а) В завданні № 1 (сторінка 23) крім запропонованого у зошиті виду роботи можна поставити перед дітьми завдання: «Виміряйте довжини всіх відрізків, що утворюють контур автомобіля».
б) У завданні «Поміркуй. Домалюй»: «Виміряйте сторони першого чотирикутника. Чи дорівнює їх довжина 1 см?»
в) При наявності часу діти розфарбовують малюнок або вчитель пропонує це зробити вдома.
Vіі. Підсумок уроку.
Як називається одиниця вимірювання довжини відрізків?
Відгадайте загадку:
Всі ми схожі, хоч і різні:
Дерев’яні чи залізні, чи з пластмаси.
Головне, в нас призначення одне:
Ми для креслення потрібні.
До паперу прикладем –
Будь – який відрізок рівно,
Акуратно проведем!
(Лінійка)
Урок 12
ТЕМА: |
Число і цифра 9. Утворення числа 9. Склад числа 9. Дев’ятикутник |
|
|
МЕТА: |
Ознайомити з утворенням числа 9, цифро 9; навчити писати цифру 9; продовжити роботу над формуванням вміння розв’язувати приклади на основі знання складу числа; вправляти учнів у побудові відрізків заданої довжини; розглянути характерні особливості дев’ятикутника. Розвивати спостережливість. |
|
|
ОБЛАДНАННЯ: |
Демонстраційний матеріал: цифрова каса; предметні малюнки; таблиці: «Геометричні фігури», «Письмо цифри 9», «Числовий відрізок»; індивідуальний матеріал: лічильний матеріал, кольорові олівці. |
Хід уроку
І. Повторення вивченого матеріалу.
Гра «Не помились».
Вчитель плескає в долоні кілька разів. Діти показують карточку з цифрою, що позначає число, яке на одиницю більше кількості сплесків.
Цікаві задачі.
а) Оля намалювала у зошиті фігури. А Степан домалював ще одну, але не таку, як всі інші. Яку фігуру намалював хлопчик?
(коло)
б) «Який грибок наступний?»
?
( )
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Читання вірша.
Подарунків так багато,
Прийшли Точку всі вітати:
І знайомі, і родина,
Бо у Точки іменини.
Заглянемо і ми до Точки на іменини. Спитаємо, скільки іграшок їй подарували.
Робота у зошиті Г. А. Іваниці (сторінка 24).
Розгляньте малюнок у колі і порахуйте іграшки.
Оголошення теми уроку.
Намалюйте біля кола портрет Точки. Точці виповнилось 7 років. Намалюйте на платті 7 кружечків.
Утворення числа 9.
а) Робота з лічильним матеріалом.
Утворення числа 9 пояснюється додаванням одного предмета до попереднього числа будь – яких предметів.
б) Робота за підручником М. Богдановича (сторінка 30 № 1).
Склад числа 9.
а) Знайдіть у колі точки. Обведіть 8 точок фіолетовим олівцем, а решту – зеленим. Скільки точок обвели зеленим олівцем? Як утворилось число 9? Знайдіть цифру 8 у таблиці і підпишіть під нею цифру 1.
б) Роздивіться першу гілочку з ягідками. Розфарбуйте 2 ягідки жовтим кольором, а решту - червоним. Скільки червоних ягідок? Як утворилось число 9? Діти заповнюють відповідні стовпчики у таблиці.
в) Домалюйте таку саму кількість ягідок на другій гілочці. Розфарбуйте 3 з них червоним кольором, а решту – рожевим. Скільки рожевих ягідок? Як утворилось число 9? Зробіть відповідний запис у таблиці.
г) Учні домальовують третю гілочку біля портрету Точки. Зафарбовують 4 ягідки рожевим кольором, а 5 - жовтим; заповнюють таблицю.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Написання цифри 9.
Вчитель вивішує на дошці таблицю «Письмо цифри 9». Діти порівнюють друковану і писану цифру 9.
Читання вірша (сторінка 24).
Вчитель показує на дошці, як пишеться цифра 9.
Дев’ять складається з малого лівого овалу та великого правого півовалу. Ширина цифри внизу та вгорі однакова.
Починається малий лівий овал від правої сторони клітинки із заокруглення вгору ліворуч, що переходить у лівий малий овал нижче середини клітинки і піднімається вгору до зустрічі з його початком та, не відриваючи руки, опускається вниз, створюючи великий правий півовал так, щоб він торкнувся середини нижчої сторони клітинки, заокруглюючись внизу ліворуч.
Діти імітують написання цифри більшого розміру в повітрі.
Письмо цифри 9 у зошиті.
Виконання завдання № 2 (сторінка 24).
а) – Скільки клітинок обведено? Скільки точок поставлено? Які цифри написано праворуч. Поставте точки у другій фігурі, проведіть вертикальні лінії, напишіть цифри.
б) Робота за числовим відрізком.
Знайдіть на відрізку позначку із цифрою 9. Назвіть цифри записані ліворуч від дев’ятки. Що можна про них сказати? (Вони менші за 9). Виконується відповідний запис у зошиті.
Розв’язування прикладів на додавання (Завдання № 3) відбувається з опорою на табличку (склад числа 9) вгорі сторінки.
Діти знаходять один із доданків у таблиці (без вживання терміну) та визначають число, яке потрібно дописати у приклад. Таким чином ще раз повторюють склад числа 9.
V. Фізкультхвилинка.
Vі. Робота над геометричним матеріалом.
Закріплення вміння креслити відрізки заданої довжини (завдання № 4 сторінка 24).
Діти пригадують характерні ознаки відрізка. (Частина прямої лінії; має початок і кінець). Як називається прилад для вимірювання довжини відрізка? Як називається одиниця вимірювання довжини?
Якої довжини повинен бути перший відрізок? Як прикладаємо лінійку? (Початок відрізка співпадає з цифрою 0 на лінійці). Навпроти якої цифри на лінійці позначимо кінець відрізка? Аналогічно учні розглядають і креслять інші відрізки.
Знайомство з дев’ятикутником.
Робота у зошиті Г. А. Іваниці (сторінка 25).
а) Діти знаходять геометричну фігуру. Рахують кількість сторін, кутів, вершин. Визначають як називається така фігура.
Кольоровими олівцями обводять дев’ятикутники, що виконані пунктиром; з’єднують точки, утворюючи геометричну фігуру.
б) Учні розглядають портрет Точки.
Знаходять геометричні фігури, називають їх. Дев’ятикутник (тулуб Точки) заштриховують горизонтальними лініями.
в) При наявності часу виконується орнамент внизу сторінки.
Vіі. Підсумок уроку.
- Яку цифру вивчали?
Яке число вона позначає?
