- •Тема 7. Система обліку, калькулювання та управління за повними витратами
- •7.1. Сутність системи калькулювання за повними витратами
- •7.2. Облік прямих виробничих витрат. Облік і розподіл виробничих накладних витрат
- •Ставки розподілу послуг допоміжних виробництв
- •7.3. Метод прямого розподілу
- •Розподіл послуг допоміжних виробництв
- •7.4. Метод послідовного розподілу
- •Розподіл послуг допоміжних виробництв
- •7.5. Метод розподілу взаємних послуг
- •Розподіл послуг допоміжних виробництв
- •7.6. Метод одночасного розподілу. Визначення ставки розподілу накладних витрат
- •Розподіл послуг допоміжних виробництв
- •Розподіл накладних витрат
- •7.7. Поняття супутньої продукції. Порядок оцінки нзв
Розподіл накладних витрат
№ з/п |
База розподілу |
Ставка розподілу |
Значення бази розподілу |
Сума накладних витрат |
1 |
Прямі витрати |
1350000/120000= 11,25 |
12 |
11,25*12= 135 грн. |
2 |
Ефективний фонд часу роботи устаткування |
1350000/90000= 15 |
15 |
15*15= 225 грн. |
3 |
Прямі витрати на оплату праці |
1350000/900000= 1,5 |
30 |
30*1,5= 45 грн. |
4 |
Прямі матеріальні витрати |
1350000/450000= 3 |
40 |
3*40= 120 грн. |
5 |
Основні витрати |
1350000/(450000+900000)= 1 |
30+40= 70 |
70 грн. |
6 |
Обсяг виробництва |
1350000/50000= 27 |
1 |
27 грн. |
7.7. Поняття супутньої продукції. Порядок оцінки нзв
У деяких випадках витрати підприємства не можуть бути розподілені на виріб прямо, коли результатом виробничого процесу є одночасне виробництво декількох видів виробів. Приклад: у хімічній промисловості, добувній, переробній, харчовій. У такому випадку, як правило, для цілей розподілу витрат знаходять точку розподілу витрат - це точка технологічного процесу, у якій існує можливість розділити спільні витрати (витрати одного процесу, у результаті якого одночасно виробляються кілька виробів).
Розподіл спільних витрат у точці розподілу може здійснюватися такими методами:
1. Метод натуральних одиниць.
2. Метод вартості продажів.
3. Метод чистої вартості реалізації (метод валового прибутку).
Розглянемо застосування перерахованих методів на прикладі.
Приклад 3.
Підприємство виготовляє шоколад (молочний і з горіховим наповнювачем). Усього виготовляється 20 тис. літрів молочного шоколаду. З них 8 тис. л. - як молочний шоколад; 12 тис. л. - з горіхами. Вихід плиток: молочного шоколаду - з 1 літра 3 плитки; з горіхами з 1 літра 3,5 плитки. Вартість 1 плитки молочного шоколаду - 3 грн., з горіхами - 3,5 грн. Спільні витрати на приготування 20000 л = 50000 грн. поелементні витрати на формування й упакування: по молочному шоколаду - 11250грн; по шоколаду з горіхами - 23750 грн.
Метод натуральних одиниць полягає в розподілі спільних витрат пропорційно фізичному обсягу одержуваних спільних продуктів:
Ставка (мол. шок) = 8000 / 20000 = 0,4
0,4 * 50000 = 20000 грн.
Ставка (з горіхами) = 12000 / 20000 = 0,6
0,6 * 50000 = 30000 грн.
Метод вартості продажів базується на розподілі спільних витрат пропорційно доходам від продажу кожного спільного продукту в точці розподілу.
Дохід від реалізації молочного шоколаду = 8000 * 3(шт) = 24000.
24000 * 3(грн.) = 72000 грн.
Дохід від реалізації шоколаду з горіхами = 12000*3,5*3,5 =147000 грн.
Загальний дохід від реалізації = 147000+72000 = 219000 грн.
Ставка (мол. шок ) = 72000 / 219000 = 0,3288
0,3288 * 50000 = 16440 грн.
Ставка (з горіхами) = 147000 / 219000 = 0,6712
0,6712 * 50000 = 33560 грн.
Метод чистої вартості реалізації полягає в розподілі спільних витрат на продукт пропорційно питомій вазі чистої вартості реалізації окремого продукту в загальній сумі чистої вартості реалізації.
ЧВР = Дохід від реалізації - прямі витрати по продукту
Для молочного шоколаду ЧВР = 72000 – 11250 = 60750 грн.
Для шоколаду з горіхами ЧВР = 147000 – 23750 = 123250 грн.
Загальна ЧВР = 60750 + 123250 = 184000 грн.
Розподілимо спільні витрати:
Молочний шоколад = 50000*(60750/184000) = 16510 грн.
Шоколад з горіхами = 50000*(123250/184000) = 33490 грн.
