Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
лекц Егембердиева С.Ш..doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.86 Кб
Скачать

Д әстүрлі емес сабақтар

Мақсаты Міндеті

Білімділік Тәрбиелік Дамытушылық

*Ойлау қабілетін *Адамгершілік *Танымдық *Оқушының

дамыту *Еңбек сүйгіштік белсенділігін қызығушылығын

*Шығармашылық *Ұйымшылдық арттыру ояту

*Сөздік қорын *Жолдастық *Өз бетінше *Тақырыпты толық

байыту көмек беру және жұмыс жүргізу меңгерту

қарым- және ой қорытуға *Алған білімдерін

қатынасқа үйрету дағдыландыру өмірде қолдана

*Ізденімпаздыққа алуға үйрету

үйрету *Сөйлеу

мәдениетіне

төселдіру

Сабақ сапасын арттыру-барлық мұғалімдерді толғандыратын маңызды мәселе.

Дәстүрлі емес сабақтарды өткізу мұғалім мен оқушылар тарапынан мынадай іс-қимылдарды талап етеді.

1.Сабақтың алдын-ала өте ұқыпты дайындалуы: арнайы тапсырмалар беріледі,сабақтың мақсаты, құрылымы, әр оқушының міндеті мен ролі түсіндіріледі.

2.Сынып және әр оқушы ерекшеліктеріне, білім деңгейлеріне сәйкес сабақтың жүру барысы тыңғылықты ойластырылады, нақты жоспарланады.

3.Нашар үлгеретін және білімге немқұрайлық танытқан оқушылардың танымдық іс-әрекетін жандандыруға ерекше көңіл бөлінеді.

Дәстүрлі емес сабақтардың өткізілуі де алуан түрлі, мұғалім қиялына шек болмайды, тек түпкі мақсат-сабақты жандандыру, оқушының білімге қызығушылығын арттыру еш өзгеріссіз сақталуы тиіс.

Лекция-7. Электромагниттік тақырыбы бойынша қайталау-пысықтау сабақтары

Сабақтың тақырыбы: «Жылулық құбылыстар» тарауы бойынша қайталау-пысықтау сабағы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды табиғаттағы болып жататын жылулық құбылыстарды физика тұрғысынан түсіндіре білуге, олардың негізгі қасиеттері мен заңдылықтарын айыра білуге , алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету.

Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа, іскерлікке баулу.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіріп, өз бетінше жұмыс істей алуға дағдыландыру.

Сабақтың типі: Қайталау-пысықтау сабағы

Сабақтың түрі: Не? Қайда? Қашан? Ойын-жарыс сабағы.

Көрнекіліктер: Физикалық құралдар

1.Барометр

2.Манометр

3.Психрометр

4.Гигрометр

5.Термометр

6.Мензурка

7.Броун тәжірибесіне арналған құралдардың моделі

8.Қол насосы

9.Қалың қабырғалы шыны ыдыс (колба)

10.Жұқа қағаздан жасалған қорапша

11.Суы бар ыдыс

12.Шұңғыл табақша

13.Спиртшам, сіріңке, сабын

Тәжірибелер: 1.Шұңғыл табақшаның сабынмен бірге көтерілуі

2.Судың қағаз қорапшада қайнауы

3.Судың төмен қысымда қайнауы

4.Ішіндле суы бар шыны ыдысты төңкергенде судың

ақпауы

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің кіріспе сөзі:

Қымбатты балалар мен бүгінгі сабаққа қатысушы арнайы шақырылған қонақтар!

Бүгін біз сіздермен «Табиғаттағы жылулық құбылыстар» тарауы бойынша қайталау –пысықтау сабағын өткізбекшіміз. Сабақ-дәстүрлі емес сабақ. Бүгін сабақта сіздер табиғаттағы жылулық құбыдлыстардың қыры мен сырын физика тұрғысынан түсіндіріп, олардың негізгі қасиеттері мен заңдылықтарын тағы да еске түсіріп,осы таруда алған білімдеріңізді күнделікті өмірде қолдана алуға үйренесіздер. Бүгінгі сабақта «Физика-табиғат жайындағы ғылым» екендігіне көздеріңіз жетеді.

Бүгінгі сабақта 2 топ жарысқалы келіп отыр.

1топ-«Жылу» тобы

2 топ-«Бу» тобы

Әр топтың өздерінң жанкүйерлері бар.

Сіздердің жауаптарыңызды бағалау үшін мұнда әділ-қазылар алқасы отыр. Жарыс 7 бөлімнен тұрады, әр бөлімдегі ең жоғары балл-5 ұпай.Сондықтан сіздерге тек табыс тілеймін.Іске сәт, Жас достар!

І-бөлім: Топтың бір-бірімен танысуы

ІІ-бөлім:Тапқырлар сайысы

ІІІ-бөлім: Құралдар жарысы

IV-бөлім: «Сөзжұмбақ сайысы»

V-бөлім: Қатесін тап!

VI-бөлім: «Алдар Көсе ата бізде қонақта»

VII-бөлім: «Кім жылдам?»

Сергіту сәті: «Квант күледі»

  1. Тәжірибе-бұл кезде адам қолымен, басымен жұмыс істейді, бірақ көрмейді, қарамайды.Ал бақылау-бұл кезде адам көреді, қарайды, бірақ қолымен, басымен ештеңе істемейді.

  2. Қатты аязда жайған кірлердің қатып қалуы-ондағы молекулалар да қатып қалады.

Сабақтың қорытындысы:

1.Әділ-қазылар алқасы сайыстың қорытындысын шығарып, жеңімпаз топты анықтайды.

2.Мұғалім сабақты жалпы қорытындылап, оқушылар білімін бағалайды.Пайда болады,ал жел тұрғанда температура төмендейді де осы сынап бағанасы төмен түседі.