- •Хід уроку
- •Розповідь учителя «Орфоепічні норми — правильна вимова голосних і приголосних звуків, звукосполучень і наголосу в словах» (додаток)
- •Підбиття підсумків уроку
- •VII. Домашнє завдання
- •Орфоепічні норми — правильна вимова голосних і приголосних звуків, звукосполучень і наголосу в словах
- •Складні випадки правопису слів із ненаголошеними голосними
- •Запам'ятайте!
- •Спрощення у групах приголосних
Урок № 03. Українська мова. 10 кл.
Правильна вимова голосних і приголосних звуків. Складні випадки правопису слів із ненаголошеними голосними. Спрощення у групах приголосних
Мета: дати учням уявлення про рівні мовної системи та функціонування в тексті основних одиниць мови; навчати додержання норм української літературної вимови, розвивати вміння визначати і виправляти допущені в усному мовленні орфоепічні помилки; виховувати повагу до рідного слова
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Бесіда.
Які функції виконує мова в суспільстві та яка її роль для окремої людини?
Які функції мовлення ви вважаєте провідними?
Ч
им
відрізняються мова і мовлення?
Оголошення теми, мети й завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності школярів
Інтерактивна вправа «Моя думка».
Як на вашу думку, чим загрожує сучасному мовцеві незнання та недотримання норм української літературної вимови?
Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Робота з підручником: _____________________________________________________________
Розповідь учителя «Орфоепічні норми — правильна вимова голосних і приголосних звуків, звукосполучень і наголосу в словах» (додаток)
Закріплення вивченого матеріалу
До слів зі звуками [е], [и], що стоять у ненаголошених складах, до беріть спільнокореневі слова з наголошеними [е], [и]. Поставте знак наголосу в кожному слові, виділені слова затранскрибуйте, доберіть до них синоніми та введіть у речення.
Зшивати, міжсезонний, веселковий, веслувати, вихованець, прищепити, марево, попересихали.
Порівняйте вимову і написання слів.
Згадати, здобуток, безжурність, розжевріти, розширювати, розцілувати, зсередини, зцідити, зчесати.
Творче конструювання (робота в парах)
Об’єднавшись у пари, навести приклади слів, у яких буквосполучення дж, дз вимовляються як неподільні звуки. Скласти з ними речення й записати їх (по п’ять речень на кожний випадок).
Дослідження-відновлення
Поставте замість крапок (де потрібно) пропущені букви.
Варіант 1
Ро..жарений, сміє..ся, бе..журний, ро..шарування, прині.. ши, не му..ся, ..шити, б’є..ся, змиє..ься, бе..шумний, ро..шукати, ..жувати, зустріне..ся, на дорі.. ці, покликан..я, безсмерт..я, повноліт..я, повніст..ю, весіл..я, навман..я, узбереж..я, вічніст..ю, роздоріж..я, папорот..ю, дерт..ю, радіомовлен..я, засил..я, ател..є, безчест..я, ніч..ю, безліч..ю, шерст..ю, затвердін..я, дин..я.
Варіант 2
У ложе..ці, кри..ці, кни..ці, Пара..чин, бе.. шапки, мі.. солдатами, ро..жеврітися, на сте..ці, відчепи..ься, сподіває..ся, бе..чинство, ..чищати, мудріст..ю, щаст..я, лист..я, ріл..я, мід..ю, пам’ят..ю, л..ється, повінн..ю, засил..я, молод..ю, молодіст..ю, у піднебес..і, подвір..я, , стат..я.
Орфографічний практикум
Записати слова і вставити пропущені букви е, и. Пояснити їх правопис. Виділити слова, написання яких перевіряється за словником.
Розд..влятися, гал..рея, пробл..матичний, кр..вавий, стримати, заб..рати, невм..рущий, завм..рати, т..рплячий, прод..ш..вити, усвідомл..ний, зб..р..гти, кр..тичний, б..р..жливий, нем..ло-сердний, пов..ртатися, ущ..мити, неприм..ренний, справ..дливий, м..нулий, тр..мтіти, дзв..нить, ос..литися, зв..чайний, гр..міти, дж..р..ло, вс..р..дині, в..селка, ш..л..стіти, принц..повий.
Подані слова запишіть у дві колонки: з літерою е та літерою и.
П..р..мога, з..л..ний, ч..рговий, зуп..нятися, ст..блина, л..сиця, ч..рствий, хв..лювання, д..вина, д..сяток, бл..зький, в..шневий, с..лянка, ч..рв'як, п..рій, ц..буля, к..рувати, л..ман, д..таль, тр..мтіти, ч..брець, печ..ніг, м..тушня, м..дівник, коз..лець, бр..ніти, гл..тати, кр..латий, тр..вога, п..р..пустка, об..р..жний, стр..міти, довгот..лесий.
На місці крапок, де потрібно, поставте пропущені літери. Поясніть правопис слів.
Пристрас…ний, контрас…ний, прихвос…ні, сон…це, чес…ний, мес…ник, сер…це, студен…ський, фашис…ський, влас…ний, очис…ний, дилетан…ський, доблес…ний, кож…ний, повіс…ці, пос…лати, ровес…ник, свис…нути, совісн…ий, ус…ний, хрус…нути, ціліс…ний, словес…ний, виїз…ний, шіс…десят, зліс…ний, у кіс…ці, шіс…надцять, ях…смен, капос…ний, журналіс…ський, вартіс…ний, якіс…ний.
Утворіть від поданих слів прикметники та запишіть їх. Поясніть їх написання.
Кількість, область, честь, захист, якість, студент, кореспондент, вартість, совість, пропагандист, парламент, інтелігент, рецензент, диригент, сержант, інтурист, лейборист, сепаратист, соціаліст, колективіст, агентство, пристрасть, проїзд, радість, щастя
Утворіть від поданих слів іменники із суфіксом -ство(о). Запишіть ці слова, поясніть їх вимову й написання.
Президент, студент, практикант, педант, сектант, капітулянт, комедіант.
Робота з підручником: _____________________________________________________________
