Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки ІІ семестр.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
590.29 Кб
Скачать
  1. Підсумок уроку

  • Про що дізналися на уроці?

  • Як знайти головні слова в реченні?

  • На які питання вони відповідають?

  • Чому їх так назвали?

  • Чи може існувати речення без головних слів?

Гра «Упіймай головні слова»

Стоїть гора високая.

Зелений гай шумить.

Пташки співають голосно.

І річечка блищить.

Л. Глібов

VII. Домашнє завдання

С. 140. Доповняти речення за зразком.

Урок № _____ Дата _____

Тема: ВИЗНАЧЕННЯ ГОЛОВНИХ СЛІВ У РЕЧЕННІ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ

Мета: узагальнити знання учнів про головні слова в реченні, вдосконалювати вміння знаходити їх у реченнях; перевірити вміння учнів сприймати на слух незнайомий текст і розуміти його з одного прослуховування; виховувати бажання бути працьо­витими, допомагати старшим.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

  • Прочитайте записані речення.

  • Про кого говориться в першому реченні? (Про кухаря.)

  • Що говориться про кухаря? (Він готує.)

  • Назвіть головні слова в другому, третьому реченнях.

  • Чому водія називають водієм? (Тому що він водить машину.)

III. Перевірна робота. Аудіювання

1. Слухання тексту (читає учитель)

КУДИ РОБОТА ХОВАЄТЬСЯ

Дівчинка вирішила після вечері помити посуд.

— Мамо,— сказала вона,— тепер я завжди допомагатиму тобі. Мати пригорнула до себе доньку.

  • Гаразд. Завтра перед моїм поверненням додому зроби щось у хаті. Що саме — побачиш сама.

  • Добре, мамо, я все зроблю, тобі нічого не залишиться!

На другий день мати пішла на роботу. А дівчинка погралася у дворі. Потім побігла до подружок. І раптом згадала про свою обіцянку.

— Ой, пропала моя голівонька! — вигукнула вона.

Дівчинка стояла у дворі й озиралася на всі боки. За що б їй узятися? Але чомусь ніякої роботи не бачила. Якби їй упав у вічі віник, вона б підмела у дворі. Попався б совок — прибрала б сміття, ганчірка —' помила б підлогу.

Раптом вона побачила на веранді улюблену ляльку. Дівчинка взяла її і по­чала гратися.

Настав вечір. Уся сім'я зібралася в хаті.

Після вечері мама спитала:

  • Ну, що ти сьогодні, донечко, встигла зробити в хаті?

  • Я шукала роботу і не знайшла її. Коли ти йшла із дому, заховала всі роботи!

Мама замислилась.

— Як де так вийшло? Віник і совок під ґанком, ганчірка он там, на цвяшку. Треба тобі навчитися самій знаходити собі роботу.

Наступного дня дівчинка підмела у дворі, викинула сміття, помила під­логу. Отак вона навчилася допомагати мамі.

Ш. Сагдулла

2. Тестування

1) Що дівчинка пообіцяла своїй мамі?

а) Добре вчитися;

б) завжди допомагати.

2) Куди пішла мама на другий день?

а) На роботу;

б) до крамниці.

3) Що робила увесь день дівчинка?

а) Гралася у дворі лялькою;

б) прибирала в кімнаті.

4) Чому дівчинка не знайшла роботи?

а) Тому що вся робота заховалася;

б) вона не хотіла нічого робити.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Каліграфічна хвилинка

— Запишіть прислів'я. Як ви розумієте його зміст? Щоб рибу їсти, треба у воду лізти.

2. Вибіркове списування

  • Випишіть із прислів'я слова, в яких кількість звуків і букв неоднакова. (Щоб, їсти)

  • Обґрунтуйте свою відповідь.

  • Як поділити ці слова для переносу?

  • Чому не можна поділити для переносу слово щоб?

3. Доповнення речень

Вправа 1 (с. 140)

— Прочитайте слова з довідки. Доповніть цими словами речення.

Письмо з коментуванням

Пригріває тепле сонечко. У цьому реченні мова йде про сонечко. (Що?) со­нечко; сонечко (що робить?) пригріває.

За аналогією учні пояснюють кожне наступне речення.

Фізкультхвилинка

4. Самостійна робота

Вправа 2 (с. 141)

Спишіть текст, уставляючи слова з довідки.

  1. варіант — перше, друге, третє, четверте речення;

  2. варіант — четверте, п'яте, шосте, сьоме речення.

5. Перевірка виконаної роботи

  • Що вміє роботи Єгорка? На які питання відповідають ці слова?

  • До якої частини мови належать?

  • Підкресліть головні слова, що відповідають на питання хто?.

  • Як називаються підкреслені слова? З яким почуттям їх потрібно читати?

  • Як називаються такі речення? (Розповідні, окличні.)

6. Екскурсія до фотовиставки

Вправи 3 (с. 141)

  • Складіть і запишіть речення до кожної фотографії. (Діти виготовляють м'які іграшки. Дівчинка розмальовує писанки. Будівельники зводять будинок.)

  • Підкресліть головні слова в реченні.

7. Гра «Зачаровані слова»

На дошці записане слово температура.

— Розкодуйте слова. Запишіть їх у зошит.

Хлопчики

Дівчатка

8 910

3287

1234

356

967

173

4 71011

6 7311

— Назвіть односкладові, двоскладові слова.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Про що дізналися на уроці?

  • Як називаються слова в реченні, над якими ми сьогодні працювали?

  • На яке питання відповідає слово, яке означає, про кого або про що гово­риться в реченні?

  • Як підкреслюють його в реченні?

  • На яке питання відповідає слово, яке означає, що саме говориться в реченні?

  • Як підкреслюємо це слово?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 141. Поширити речення головними словами.

Урок № ______ Дата ______

Тема: ЗВ'ЯЗОК СЛІВ У РЕЧЕННІ

Мета: навчати учнів встановлювати зв'язок слів у реченні за допомогою питань; за­кріплювати знання про головні члени речення; розвивати вміння добирати влучні слова для побудови висловлювань; виховувати старанність.

Хід уроку