Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки ІІ семестр основи.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
103.95 Кб
Скачать

VI. Підсумок уроку

— Які захоплення є у вас?

— Чому захоплення — кращий відпочинок?

Урок № _____ Дата ______

Тема: Твої друзі. Будь людяним

Мета: розширити уявлення учнів про дружні взаємини; розвивати вміння обирати друзів, товаришувати й спілкуватися, знаходити спільні інтереси з іншими людьми; розширити уявлення учнів про добрі вчинки; довести учням необхідність гуманного ставлення до хворих і людей з особливими потребами; вчити висловлювати співчуття, надавати допомогу людям, які цього потребують; формувати навички культури спілкування, комунікативні вміння; вчити цінувати дружбу та заохочувати бути справжнім другом; виховувати співчутливість , людяність

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

— Часто вдома чи у школі можна почути: «Діти, потрібно дружити, бути дружними, дружно гратися, дружно жити».

— Що ж потрібно робити, щоб стати комусь другом? ( турбуватися про друга; намагатися зробити для нього щось хороше; не сваритися; підтримувати у скрутну хвилину; радіти за свого друга, поважати його думку тощо.)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтесь про дружні взаємини, про те, як товаришувати й спілкуватися. Поведемо розмову про добрі вчинки, про необхідність гуманного ставлення до хворих і людей з особливими потребами.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 101-103)

— Уже другий рік ви ходите до школи і, напевне, у вас з’явилися нові друзі. Чи замислювалися ви над тим, чому в одних школярів багато друзів, а в інших — ні?

— Чи багато друзів у вас?

— Як ви спілкуєтеся і поводитеся з іншими?

— Порівняйте, які захоплення у вас, а які — в інших дітей.

— Мабуть, у вашому класі є учні, які цікавляться музикою чи танцями, вирощують квіти або займаються спортом, щось колекціонують або люблять малювати. Поцікавтеся, може, і вам будуть до вподоби заняття однолітків і ви з ними потоваришуєте? Що при цьому слід пам’ятати? (Це мають бути корисні захоплення.)

— Розгляньте малюнки на с. 101.

— Назвіть цікаві справи, якими можна займатися у вільний час.

— Прочитайте і запам’ятайте поради, як зберегти дружбу.

— Поясніть прислів’я (с. 103).

• Друг пізнається в біді.

• Людина без друзів, що дерево без гілля.

— Прочитайте вірш Анатолія Костецького «Секрет».

— Про який «секрет» йдеться у вірші?

— Які ще «секрети» дружби ви знаєте?

— Розкажіть про свого друга чи подругу.

— Чим ви любите займатися у вільний час?

— Як ви вважаєте, чи вмієте ви товаришувати?

— Чи багато у вас друзів?

— Навіщо мати друзів?

— Чи добре бути самотньою людиною?

— Хто був вірним другом Чебурашки, Вінні-Пуха, Карлсона?

2. Робота за підручником (с. 104-105)

— Мабуть, вам доводилося бачити людей, які чимось дуже відрізняються від інших. Це люди з дуже маленьким зростом, з негарним обличчям та з іншими зовнішніми вадами. Ці вади можуть бути вродженими або виникати внаслідок захворювань, травм.

При зустрічі й спілкуванні з такими людьми треба бути стриманим. Не можна їх ображати, показувати на них пальцем, сміятися, глузувати з них. Інколи вади людини заважають їй нормально жити і працювати. Наприклад, людині без ніг важко ходити на протезах чи на милицях, пересуватися у візку. їй потрібна стороння допомога.

— Розгляньте малюнки на с. 104. Яку допомогу можете надати ви?

— Розкажіть, як треба ставитися до людей з різними вадами.

— Розгляньте малюнки на с. 105. Хто з дітей поводиться ввічливо? Поясніть чому?

3. Фізкультхвилинка

Важко зайчику сидіти,

Треба трішки відпочити.

Скік-скік, скік-скік, скік-скік —

Треба трішки пострибати.

Скік-скік, скік-скік, скік-скік —

Пострибавши, працювати.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

— Об’ єднайтесь у дві групи (хлопчики і дівчатка) та напишіть на маленьких папірцях якомога більше своїх захоплень.

— Розподіліть ваші записи на три групи: те, чим займаються переважно хлопчики; переважно дівчатка; і хлопчики, і дівчатка.

2. Гра «Хрестики — нулики»

— Біля правильної відповіді поставте «хрестик», а біля неправильної — «нулик».

О Хлопчики і дівчатка можуть бути справжніми друзями.

О Справжній друг дасть тобі списати складну задачу.

О Щоб мати справжніх друзів, треба бути дуже сильним.

О Справжній друг завжди зрадіє твоїм успіхам.

О друг — це чесність, справедливість, підтримка.

3. «Мозкова атака»

— Що таке доброта?(співчуття, турбота. Любов. Людяність. Чуйність. Милосердя)

4. Вправа «Інтерв'ю»

— Як ти вважаєш, що означає слово «добрий»? (Той, хто людям робить добро; поважає людей.)

— Що означає слово «милосердний»? (Той, який готовий надати допомогу; поспівчувати.)

— Що означає співчувати? (Ставитися з розумінням до горя іншого. Співчуття чуйне ставлення до чужого горя, до чиїхось переживань.)

— Що таке людяність? (Прихильне та уважне ставлення до людей; уважність до чужих потреб.)

— Поруч із вами можуть жити чи навчатися діти з особливими потребами.

Це — хлопчики або дівчатка, у яких слабке здоров’я, які погано бачать або чують, які пересуваються в інвалідному візку. Але вони, як і всі діти, потребують поваги і підтримки.

Не чекайте, поки вас попросять. Самі пропонуйте допомогу.