Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки ІІ семестр основи.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
103.95 Кб
Скачать

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення та систематизація отриманих знань

1. Розповідь учителя

— Колись, ще у сиву давнину, дороги були зовсім не такі, як сьогодні.

Вони були витоптані ногами людей і більше нагадували широкі стежки, що слугували шляхами сполучення і засобом пересування з одного місця в інше. Кожна така дорога вела до осель, де жили люди. Згодом люди зрозуміли, що рівна дорога краща, ніж з горбами та ямами, бо нею легше пересуватися.

Тому почали вирівнювати стежки, що ними часто ходили дорослі та діти. Так з’явилися перші дороги. А коли люди приручили коней, винайшли колесо та зробили підводи, щоб їздити на них і вантажі возити, то дороги стали першою необхідністю. Тоді люди зрозуміли, що дорога потрібна рівна і тверда, щоб її не розмивали дощі, а отже, і не ламалися колеса. Згодом вони почали прокладати дороги з твердим покриттям, тобто з каменю, щоб їздити по них було безпечно, щоб не перекинутися самим і не перекинути вантаж. По таких дорогах їхали кіньми, йшли пішки люди. На них не було жодної розмітки і призначалися вони для всіх одразу. Перші дороги були вузькі, проте міцні. Фрагменти деяких перших римських доріг збереглися до наших днів. Тоді не існувало

Правил дорожнього руху, тому що в ті часи ще не було машин, автобусів та інших транспортних засобів. А що ж являє собою сучасна дорога?

— Що таке дорожня розмітка?

— Якою фарбою вона позначається?

— Як розділяють потоки транспорту, що рухаються у протилежних напрямках?

— Поясніть, чому спочатку потрібно уважно подивитися ліворуч, а зупинившись на осьовій лінії або на «острівці безпеки»,— праворуч?

2. Тестування

1) Біля доріг діти повинні:

а) грати з м’ячем;

б) бути обережними.

2) Під час переходу дороги ти подивишся:

а) спочатку ліворуч, а потім праворуч;

б) праворуч;

в) спочатку праворуч, а потім ліворуч;

г) ліворуч.

3) Переходи доріг бувають:

а) наземні;

б) підводні;

в) повітряні;

г) надземні;

д) підземні.

VI. Підсумок уроку

— Які дорожні знаки ви зустрічаєте дорогою до школи?

— Якої сторони ви тримаєтесь на тротуарах і пішохідних доріжках?

— Де ви переходите дорогу, коли йдете до школи?

Урок № ______ Дата ______

Тема: Перехрестя

Мета: ознайомити учнів з видами перехресть і способами їх переходу; вчити оцінювати ризик під час переходу дороги на перехресті; поглибити знання про регулювання перехресть світлофором; виховувати уважність, обережність, дисциплінованість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Робота над загадкою

• Лежить Гася, простяглася,

Як устане — неба дістане. (Дорога)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Як ви вважаєте, чому буде присвячений наш урок?

— Сьогодні на уроці ви поповните свої знання про перехрестя та способи їх переходу.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (г. 84-86)

— Що таке перехрестя?

— Які бувають перехрестя? Розгляньте малюнки на с. 84. Знайдіть на малюнках хрестоподібне перехрестя.

— Знайдіть на малюнках Т-подібне і Y-подібне перехрестя. Перехрестя якої форми є у нашому селі?

— Яке перехрестя називається регульованим? Яке перехрестя називається нерегульованим?

— Розгляньте малюнки на с. 85. Знайдіть на малюнках регульоване і нерегульоване перехрестя.

— Відгадайте загадку.

• Підморгне зеленим оком — ми йдемо.

Підморгне червоним оком — стоїмо. (Світлофор)

— Скільки очей у світлофора?

— Що говорить червоне світло? жовте світло? зелене світло?

— Якщо одночасно на перехресті є і світлофор, і регулювальник, то чиїми сигналами потрібно керуватися?

— Розгляньте малюнки на с. 86. Поміркуйте, на якому малюнку зображено перехрестя.

— Закінчіть речення.

• Регульоване перехрестя — це...

• Нерегульоване перехрестя — це...

Робота у групах

— Обговоріть, чому, переходячи дорогу на перехресті, треба бути особливо уважним і обережним.

Практична робота

1) Намалюйте перехрестя, які є у вашому населеному пункті.

2) Покажіть, як переходити дорогу на перехресті:

• регульованому;

• нерегульованому.

— Як переходити дорогу на регульованому перехресті? Чи можна переходити

дорогу, коли зелений сигнал блимає?

— Як переходити дорогу на нерегульованому перехресті?

3) Об’єднайтеся у дві групи: «водії» (отримують макети руля) і «пішоходи».

Відпрацюйте правила руху на нерегульованому перехресті.

— Учіться переходити дорогу в супроводі дорослих!

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Тест «Так чи ні?»

1) Правила безпечного переходу:

(З подивись праворуч, а потім ліворуч;

О подивись ліворуч, а потім праворуч.

2) Умови безпечного переходу:

О автомобіль зупинився;

<3 автомобіль їде;

(З автомобіля немає.

2. Вікторина «Перехрестя»

— Що таке перехрестя, які вони бувають?

— Яке перехрестя називають регульованим?

— А яке — нерегульованим?

— За яких умов особливо складно переходити дорогу?

— У яких місцях можна переходити перехрестя?

3. Тестування

— Дайте правильні відповіді.

1) Як правильно переходити перехрестя?

а) Тільки по пішохідних переходах;

б) спочатку — одну проїжджу частину, а потім — іншу;

в) по діагоналі;

г) за сигналом регулювальника.

2) На регульованому перехресті важливішими є сигнали:

а) регулювальника;

б) світлофора;

в) світлофора і дорожніх знаків.

3) Якщо не встиг перейти дорогу, потрібно:

а) не зупинятися, а швидше перебігти дорогу;

б) повернутися назад і чекати зеленого сигналу світлофора;

в) зупинитися на розподільній лінії чи на «острівці безпеки» і зачекати,

доки проїдуть машини.