Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки ІІ семестр основи.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
103.95 Кб
Скачать

Урок № _______ Дата _______

Тема: ЯК ТИ СПІЛКУЄШСЯ

Мета: ознайомити учнів з основними способами спілкування: мовленням, мімікою, жестами;

пояснити, що щирість і правдивість полегшують спілкування; виховувати бажання

дотримуватися правил етикету.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

— Завдяки чому люди розуміють одне одного?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ви ознайомитеся з основними способами спілкування, дізнаєтеся,

як навчитися розуміти інших людей.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником [(. 55-57)

— Люди можуть спілкуватися між собою та розуміти одне одного як за допомогою слів, так і без них. Іноді не треба питати: «Який у тебе настрій?» або «Як справи у школі?». Про це «скаже» твоя зовнішність, міміка (вираз обличчя) і жести (пози, рухи тіла).

— Розгляньте малюнки на с. 55. Наприклад, посмішка на вустах свідчить про доброзичливість або гарний настрій.

Кивання головою означає «так», «згоден», а похитування нею з боку в бік — «ні».

— Але трапляється, що слова не відповідають жестам та міміці. Це може означати, що людина говорить неправду. Наприклад, дитина розповідає про аварію, свідком якої начебто була. При цьому вона спокійна, її обличчя не виражає ані страху, ані жаху. Руки за спиною... Зрозуміло, що це неправдива історія.

Бо чи може дитина, переживши такий випадок, поводитися спокійно, не виражаючи свого хвилювання за допомогою міміки і жестів? Звісно, що ні.

— Згадайте, коли ви розповідаєте про щось, що самі пережили, наприклад

радість чи біль, як ви поводитеся, які у вас міміка і жести?

— Розгляньте малюнки на с. 56-57. Коли людина посміхається, весело розмахує руками?

— Коли людина хмуриться, рухи у неї повільні.

— Отже, щоб вас розуміли і сприймали як щиру і правдиву людину, потрібно, аби ваші слова відповідали міміці і жестам.

Практична робота

Гра «Угадай слово»

Учитель або учень (учениця) називає певне слово або дію одному з учнів (учениць). Цей учень (учениця) без слів, а лише за допомогою міміки і жестів намагається пояснити значення цього слова або дії. Хто вгадав — показує далі.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

— Об’єднайтесь у пари. Привітайтесь одне з одним без слів.

2. Практична робота. Моделювання ситуацій невербального спілкування

— Чому так говорять: «Язик до Києва доведе?»

— Як можуть спілкуватися люди не використовуючи слів?

Вправа «Обличчя»

На дошці — піктограми «весела особа», «сумна особа», «похмура особа», «здивована особа», «перелякана особа». Учитель пропонує дітям визначити настрій «маски».

— Міміка — рухи особи, що виражають внутрішній душевний стан.

Вправа «Маски»

Діти об’єднуються у пари.

Завдання

• Виразити за допомогою міміки горе, біль, страх, радість. Інший учасник повинен визначити, що виражає обличчя партнера. Потім діти міняються ролями.

• Використовуючи «сумну маску», промовити веселу фразу і навпаки.

— Вираз обличчя відіграє важливу роль у спілкуванні. Емоції «відчуваються

» краще, ніж мовлення.

Вправа «Жести»

— Спілкуватися можна і за допомогою жестів. Я пропоную вам згадати,

які жести ви знаєте, і показати їх класу.

Вправа «Іноземець»

— Ви потрапили до іншої країни, вас не розуміють, оскільки ви не знаєте мови. Спробуйте запитати за допомогою жестів: «Котра година?», «Як пройти в готель, на море? ».

— Пантоміма — дуже інформаційний спосіб спілкування.

— Спробуйте показати пантомімою:

• « Можна спитати ? »

• « Живіт болить »:

• « Погано чути »;

• « Неприємне на дотик »;

• «Ой, гаряче!»;

■ «Який приємний запах».

3. Гра «Подаруй квітку»

Учитель дає одному з учнів квітку. Він зможе подарувати її тому, хто його найкраще попросить. Зміст прохання має бути щирим, ввічливим, змістовним і обов’язково аргументованим. (Уживати слова ввічливості, використовувати міміку, жести, інтонацію.) Особисті інтереси не враховуються. Учень

має обґрунтувати своє рішення (наприклад, чому саме Олі він віддав квітку).

Учні по черзі висловлюють прохання.

VI. Підсумок уроку

— Як міміка і жести допомагають зрозуміти співрозмовника?

— Чому краще говорити правду і бути щирим?

Урок № ______ Дата _______

Тема : Будь обережним

Мета: обговорити з учнями небезпечні і безпечні ситуації; формувати навички орієнтування

в небезпечних ситуаціях і ухвалення раціональних рішень; показати, як уміння приймати рішення допомагає уникати небезпек; виховувати обережність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

— У житті трапляються непередбачувані ситуації. Наприклад, дитина загубилась у незнайомому місті; на хлопчика напав собака; під час прогулянки почалася гроза.

Наведіть приклади небезпечних ситуацій.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми обговорюватимемо безпечні і небезпечні ситуації.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 58-60)

— Розгляньте малюнки на с. 58. Які непередбачувані ситуації можуть виникнути?

— Що головне треба пам’ятати? Яке прислів’я про це говорить (с. 59)1 Як ви його розумієте? (Треба спокійно подумати і прийняти рішення, як діяти в складній ситуації.)

— Якщо ти відчуваєш, що сам не впораєшся з проблемою, звернися по допомогу.

Спитайте у батьків, хто і в якій ситуації може бути вашим помічником.

Вивчіть напам’ять домашню адресу, повні імена та номери телефонів своїх батьків та їхні місця роботи. Усе це може знадобитися, якщо з вами трапиться якась неприємність.

Пам’ятайте: треба бути завжди уважним і обережним, уміти передбачати небезпечну ситуацію і знаходити правильне її вирішення.

Словникова скарбничка

Небезпечна ситуація — це можливість виникнення якоїсь біди, загрози для життя і здоров’я людини.

Безпечна ситуація — це коли тобі ніщо не загрожує.

— Що таке небезпечна ситуація?

— Де вона може статися? До чого призвести?

— Згадайте, чи були ви свідком якоїсь небезпечної ситуації. Якщо так, розкажіть про це.

— За яким номером телефону викликають пожежно-рятувальну службу, міліцію, швидку медичну допомогу, службу газу?

Практична робота (с. 60)

— За допомогою дорослих склади пам’ятку необхідних номерів телефонів.

Мама - ….. тато - …………

Бабуся, дідусь - ……… сусіди - …….

Вчитель - …….. подруга, друг - ………

— Разом з дорослими запиши важливі телефони на аркуші паперу і розмісти його поруч із домашнім телефоном.

Унизу напиши домашню адресу і номер свого телефону, щоб у разі потреби

чітко і швидко назвати його.

Запиши ці телефони у своєму мобільнику.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Вправа «Мікрофон»

— По черзі продовжіть речення: «Я почуваюся в безпеці, коли...».

Робота в парах

— Об’єднайтесь у пари. Розкажіть про небезпечну ситуацію зі свого життя.

— Що з тобою трапилося?

— Що ти відчув тієї миті?

— Що ти зробив?

— Хто тобі допоміг?

— Номер для виклику всіх рятувальних служб — 112.

2. Вивчення вірша Л. Вознюк «Служби порятунку»

СЛУЖБИ ПОРЯТУНКУ

Щоб життя уберегти

від реальної біди,

полум’я помітив, дим —

подзвони на 101.

Громадян охороняти

і порушників шукати —

це міліції права,

що за номером 102.

Забиття, поріз, заноза,

травма, будь-яка загроза

для здоров’я дітвори, —

набираємо 103.

Газ палає й вибухає,

Кожен хай запам’ятає:

газом чути із квартири —

телефонуй на 104.

3. Робота над прислів'ями

• Більше вір своїм очам, ніж чужим розмовам.

• Бережися бід, поки їх немає.

• Обережність — мати безпеки.

• Побоювання — половина порятунку.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Наведіть приклади небезпечних ситуацій?

— Як розрізнити небезпечні та безпечні ситуації?

— Що допомагає уникати небезпек?

Урок № _______ Дата _______

Тема: Один удома. Як уникнути небезпечної ситуації

Мета: формувати в учнів уміння й навички, що допоможуть уникнути небезпечних ситуацій удома під час відсутності батьків; навчити дітей відмовлятися відчиняти двері свого дому незнайомим людям; виховувати обережність, бажання чинити розсудливо.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

— Чи залишаєтеся ви вдома наодинці?

— Чим ви займаєтеся в цей час?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ви дізнаєтесь, як уникнути небезпечних ситуацій удома під час

відсутності батьків.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ