- •Арганізацыйны момант.
- •Арганізацыйны момант.
- •Гукавая размінка
- •VII. Вынік урока.
- •Рэфлексія.
- •Ход урока
- •Праверка дам. Задання
- •1. Падрыхтоўка да асэнсаванага ўспрымання мастацкага твора.
- •IV. Падвядзенне вынікаў урока.
- •V.Дамашняе заданне с.14-15 Урок 7
- •I. Арганізацыйны момант
- •8. Другое чытанне твора вучнямі (напаўголаса).
- •9. Выбарачнае чытанне.
- •Ход урока
- •I. Уступная гутарка.
- •II. Праца з вершам Веры Вярбы «Восень».
- •III. Падвядзенне вынікаў урока.
- •I. Арганізацыйны момант
- •Ход урока
- •1.Арганізацыйны момант
- •2 .Сам. Чытанне
- •II. Падвядзенне вынікаў урока.
- •I. Уступная гутарка.
- •Ход урока
- •I. Уступная гутарка.
- •II. Праца з казкай.
- •III. Падвядзенне вынікаў урока.
- •I. Арганізацыйны момант
- •VI. Актуалізацыя ведаў вучняў
- •VII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
- •Ход урока
- •Самастойнае чытанне
- •Работа над тэмай урока
- •1. Падрыхтоўка да чытання верша.
- •I. Арганізацыйны момант
- •II. Праверка дамашняга задання
- •III. Новая тэма
- •II частка.
- •III частка.
- •7. Стварэнне слоўных партрэтаў галоў-ных герояў*.
- •V. Падвядзенне вынікаў урока.
- •VI. Дамашняе задание:
- •Ход урока
- •4. Падрыхтоўка да самасгойнага чытання.
- •5. Самастойнаа чытанне,
- •6. Аналіз апавядання ў працэсе выба рачнага чытання.
- •7. Чытанне ланцужком па сэнсавых частках (падрыхтоўчая праца да ўзнаў- лення апавядання).
- •8. Перадача зместу апавядання блізка да тэксту.
- •II. Падвядзенне вынікаў урока.
- •I.Арганізацыйны момант.
- •II.Самастойнае чытанне
- •III.Праверка дамашняга задання
- •8.Выразнае чытанне.
- •V. Складанне вуснага апавядання «Зімовыя забавы» (па малюнку і апорных словах).
- •VII. Падвядзенне вынікаў урока.
- •Ход урока
- •I.Арганізацыйны момант
- •VI. Аналіз зместу твора
- •Ход урока
- •I. Арганізацыйны момант
- •Ход урока
- •Арганізацыйны момант
- •Ход урока
- •I. Арганізацыйны момант
- •II. Праверка дамашняга задання
- •III. Новая тэма
- •IV. Чытанне верша в. Жуковbча «Маміна свята» настаўнікам.
- •V. Чытанне верша вучнямі
- •VI. Аналіз зместу твора
- •VII. Дамашняе заданне
- •Ход урока
- •I. Арганізацыйны момант
- •VI. Аналіз зместу твора
- •VII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
- •Ход урока
- •V. Чытанне твора вучнямі
- •VI. Аналіз зместу твора
- •XII. Дамашняе заданне
- •Ход урока
- •I. Арганізацыйны момант
- •II. Праверка дамашняга задання
- •III. Новая тэма
- •IV. Чытанне казкі «Пчолкі і вясна» настаўнікам
- •V. Чытанне казкі вучнямі
- •Ход урока
- •I. Арганізацыйны момант
- •II. Праверка дамашняга задання
- •III. Паведамленне тэмы урока
- •IV. Новая тэма
- •V. Чытанне твора в. Хомчанкі «Тры каскі» настаўнікам
- •VI. Чытанне тэксту вучнямі
- •VII. Аналіз зместу твора
- •IX. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
- •Ход урока
- •I. Арганізацыйны момант
- •II. Праверка дамашняга задання
- •III. Падрыхтоўка да ўспрымання новай тэмы
- •IV. Новая тэма
- •V. Чытанне твора л. Талстога «Стары і яблыні» настаўнікам
- •VI. Чытанне твора вучнямі
- •VII. Аналіз зместу твора
- •Ход урока
- •I. Арганізацыйны момант
- •II. Новая тэма
- •III. Чытанне верша м. Хведаровіча «Уладзік» настаўнікам
- •IV. Чытанне верша вучнямі
- •V. Аналіз зместу твора
- •VII. Крыжаванка
- •VIII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
- •Ход урока
- •I. Арганізацыйны момант
- •VIII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
- •Ход урока
- •Хвілінка адпачынку (пад музыку)
- •VI. Аналіз зместу твора
- •VII. Развіццё хуткасці чытання моўчкі і ўслых
- •VIII. Загадкі (паказваць малюнкі на адгадку)
- •IX. Актуалізацыя ведаў вучняў
- •X. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
- •I. Арганізацыйны момант
X. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
— Якую карысць прыносяць птушкі? Што мы павінны рабіць, каб ІМ дапамагчы? Як патрэбна да іх адносіцца?
Дамашняе заданне
Падрыхтаваць выразнае чытанне і пераказ тэксту.
Прадоўжыць разважанні: «Я зімой зраблю кармушку для пту-Шак, таму што...»; «Я зімой не зраблю кармушку для птушак, таму ШТО.,.».
АЛЕСЬ ЯКІМОВІЧ «ПЧАЛА I МУХА», А.Якімовіч “Вось дык суседзі”
Мэты:
выпрацоўваць беглае чытанне, узбагачаць лексічны запас вучняў;
развіваць умение вобразна мысліць, аналізаваць, рабіць вынікі;
выхоўваць сціпласць, узаемадапамогу, непрыняцце сквапнасці, мараль-ных якасцей асобы.
Тып урока: традыцыйны.
Абсталяванне: магнітафон, малюнкі.
ХОД УРОКА
I. Арганізацыйны момант
— Дзеці, вы вельмі разумныя і кемлівыя. Будзеце добра працаваць на ўроку, добразычліва адносіцца адзін да аднаго. Усміхніцеся суседу.
II. Праверка дамашняга задания
Раскажыце, якую карысць прыносяць птушкі.
Прачытайце аб значэнні птушак для дрэў, раслін.
Прачытайце вывад у тэксце. Перакажыце свае разважанні.
III. Новая тэма
— Як вы думаеце, ці толькі птушкі прыносяць карысць чалавеку, раслінам? Я вам крышачку дапамагу, але спачатку адгадайце загадку:
Каля саду, на градзе, яна рупная гудзе.
Рана дзень яе пачаўся,
Каб ты мёдам частаваўся. (Пчала.)
Л. Шырын
Правільна, пчала. А пчала хто? (Насякомае.)
Мне хочацца загадаць вам яшчэ адну загадку:
Каля носа ўецца, а ў рукі не даецца. (Муха.)
Муха таксама насякомае. Як вы думаеце, для чаго я задала вам гэтыя загадкі?
Правільна, сёння мы будзем чытаць казку Алеся Якімовіча «Пчала і муха» [ 1, с. 111 —113].
IV. Чытанне казкі настаўнікам
Бюро даведак:
небарака — бедалага, гаротнік (несчастный человек, вызывающий сочувствие и жалость);
пуд — мера вагі каля 16 кг; гаманіць — размаўляць, гутарыць.
V. Чытанне казкі вучнямі
Чытанне-гудзенне.
Чытанне, знаходжанне ўрыўка да малюнка [ 1, с. 112].
Чытанне па ролях, апускаючы словы аўтара (прайграць).
X в і л і н к а адпачынку (пад музыку)
(Імітацыя рухаў.) Вецер гойдае галінкі дрэў. На рэчцы плаваюць дзеці. Паузе вусень. Птушкі ляцяць у лес. Птушаняты просяць есці. Пчолкі кружацца над кветкамі. Кружыліся ў карагодзе.
VI. Аналіз зместу твора
— Што рабіла пчала? Якой яна была? А муха? Ці можна назваць Яе працавітай? Куды яна паляцела? Па што? Як ляцела пчала над лугам? Чаму ёй было цяжка? Чаму абуралася муха? Ці справядліва гэта? Як паводзіла сябе муха ў адносінах да пчалы? Што вельмі здзівіла муху? Для каго збірала мёд пчала? Чаму пчала не стала
весці размову з мухай?
— Да якога віду можна аднесці гэту казку?
VII. Праца з прыказкамі (работа ў парах)
Суаднесці прыказкі да працавітай пчолкі і да лянівай мухі:
Гуляць — не дзіва, працаваць ляніва.
Справе — час, забаве — гадзіна.
3) Рабіць — не я, працаваць — не я, а есці кісель — няма супраць мяне.
Справа майстра баіцца.
Золата пазнаецца ў агні, а чалавек у працы.
Жыве як птушка нябесная: не сее, ні жне.
Гуляй, гуляй, ды справу знай.
8) Лень дабра не робіць, без солі абедае.
9) Дрэва глядзіцца ў пладах, а чалавек у справах.
Усякаму малайцу рамяство да твару.
Майстар з кубка лыжкай.
Усякая справа чалавекам ставіцца, чалавекам і славіцца.
VIII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
— Параўнайце пчалу і муху. Якая пчала? А муха? У чым карысць пчалы? А што прыносіць чалавеку муха? Што ў казцы асуджаецца? Што ўслаўляецца?
— Вы добра працавалі. Дзякуй за працу!
Дамашняе задание
Падрыхтаваць выразнае чытанне І пераказ тэксту.
УРОК 30
Выніковы кантроль
Мэты: праверыць якасць навыку чытання, разумение прачытанага, спо-саб, тэмп чытання, рост тэмпу чытання.
Формы праверкі сфарміраванасці чытання дзяцей апісаны ва уроках № 3, 15.
Рэкамендуемы тэкст для праверкі выніковага кантролю прыклад-ны, кожны настаўнік мае права падабраць і свой.
Пагнаў раз селянін на рынак сваю карову і прадаў яе за сем залатых манет. На зваротным шляху прыйшлося яму праходзіць міма сажаякі, здалёк крычаць жабы:
Ква, ква, ква, ква!
Не, я атрымаў сем, а не дзве, — сказаў ён. Падышоў да сажалкі I крычъщь ім:
— Эй, дурныя! Вы што, хіба лічыць не ўмееце? Сем манет, а не дзве.
Але жабы засталіся пры сваім.
Ква, ква, ква, ква!
Ну, калі вы мне не верыце, я магу вам палічыць.
Ён дастаў з кішэні грошы і палічыў. Але жабы не звярнулі ўвагі на яго лік і закрычалі зноў:
Ква, ква, ква, ква!
Эй, — крыкнуў зусім раззлаваны селянін. — Вы што лепш мяне ведаеце? Ну, дык лічыце самі. — / кінуў усе грошы ў ваду.
Браты Грым
Аб чым селянін спрачаўся з жабамі?
Як ён рашыў даказаць сваю правату?
Дайце загаловак тэксту.
