Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
планы по бел чыт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.27 Mб
Скачать

VIII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

  • Ці спадабаўся вам Уладзік?

  • Ці хацелі б вы быць падобнымі на яго ў дзеяннях?

— Выкажыце свае разважанні наконт таго, якімі людзьмі будуць Андрэйка і Уладзік?

  • Што робіць чалавека добрым?

  • Аз чаго чалавек пачынаецца? (3 працы.)

— Надышоў час заканчваць урок. Як вам працавалася? Не ста-міліся? Дзякуй за працу!

Дамашняе заданне

Вывучыць верш на памяць.

ТЭМА: ВАСІЛЬ ХОМЧАНКА «ГУЗІК».

Мэты:

  • выпрацоўваць выразнасць чытання, далучаць да вытокаў народнай мудрасці;

  • вучыць разважаць, перадаваць свае пачуцці, развіваць творчыя здоль-насці вучняў;

  • выхоўваць працавітасць, павагу да старых людзей, добрыя адносіны паміж людзьмі, сціпласць.

Тып урока: урок-разважанне.

Абсталяванне: магнітафон, малюнкі.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

— Вы вельмі разумный і кемлівыя, спадзяюся, што вы будзеце добра працаваць на ўроку, добразычліва адносіцца адзін да аднаго. Усміхніцеся.

II. Праверка дамашняга задання

— Назавіце галоўнага героя верша «Уладзік». Апішыце яго. Аб'яўляю конкурс на лепшага чытача верша на памяць.

III. Падрыхтоўка да ўспрымання новай тэмы

  • Як вы думаеце, ці мог Уладзік усё рабіць сам? Чаму?

  • А хто яго навучыў упраўляцца дома? (Маці.)

— Падумайце, ці толькі маці можа навучыць дзяцей выконваць дамашнюю работу? (Не.) А хто? (Бабуля.)

IV. Новая тэма

— Вось мы і будзем гаварыць пра бабулю. А дапаможа нам апавяданне Васіля Хомчанкі «Гузік»11,с. 103—105].

V. Чытанне апавядання «Гузік» настаўнікам

Бюро даведак: гузік — пуговица; шпулька — катушка; ватоўка — фуфайка.

VI. Чытанне тэксту вучнямі

1. Чытанне напаўголасу.

2. Чытанне і знаходжанне ўрыўка да малюнка (правільнае вы- маўленне слова «гузік»).

VII. Аналіз зместу твора

  • Аб чым паведаміла Надзя бабулі? Як адрэагавала бабуля на гэта? Што рабіла дзяўчынка па ўказцы бабулі? Што з гэтага атрыма-лася? Ці добра гэта? Як адчувала сябе Надзя? Што яна пачала рабіць? За што дзякавала дзяўчынка бабулю? Як паступіла бабуля ў гэтай сітуацыі? (Мудра.)

  • 3 кім можна параўнаць Надзю? Чаму? Як бы вы паступілі на яе месцы?

Хвілінка адпачынку (пад ціхую музыку) (Імітацыя рухаў.)

Мама вяжа рукавічкі.

Я ваксую чаравічкі.

А на кухні дзед з бабуляй

Мыюць міскі і каструлі.

Не сядзіць без справы тата —

Робіць санкі-самакаты,

А маленькая Надзейка

Прышывае гузік лоўка.

М. Хаяянкоў

  • Ці дапамагалі калі-небудзь вам зусім чужыя людзі? А вы маглі б так зрабіць? На вашу думку, ці добра гэта?

VIII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

— Набліжаецца час заканчэння нашага ўрока. Адкажыце, ці можна лб'яднаць у дзеяннях Надзіну бабулю І старога чалавека, які садзіў нблыню? Чым? (Іх жыццёвым вопытам і мудрасцю.)

— Ці хацелі б вы быць на іх падобнымі?

— Закончыце разважанне: «Я буду рабіць так, як стары чалавек, гаму што...»

Дамашняе заданне

Падрыхтаваць выразнае чытанне твораў «Гузік»

УРОК 28

ТЭМА: ВІТАЛЬ ВОЛЬСКІ «ПТУШКІ Ў ЧЭРВЕНІ»

Мэты:

выпрацоўваць выразнасць чытання вучняў, уключаць іх у актыўную маўленчую дзейнасць, пашыраць веды вучняў пра птушак;

фарміраваць уменне вобразна мысліць, развіваць уяўленні, навык аў-дзіравання;

выхоўваць пачуццё падтрымкі, дабрыню, экалагічную свядомасць.

Тып урока: урок-гульня.