Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
планы по бел чыт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.27 Mб
Скачать

VII. Дамашняе заданне

— Калі прыйдзеце дадому, абдыміце сваю матулю, пацалуйце яе і скажыце ёй тое, што сказалі зараз мне. На наступным уроку раска-жаце, якім стаў матулін твар, яе вочы пасля вашых слоў. А таксама вывучыце верш В. Жуковіча «Маміна свята» на памяць.

ТЭМА: АРТУР ВОЛЬСКІ «БЕЗБІЛЕТНАЯ ПАДАРОЖНІЦА»

Мэты:

  • выпрацоўваць беглае чытанне, удасканальваць навык свядомага ўспры-мання тэксту;

  • развіваць памяць, садзейнічаць выхаванню адказнасці;

> выхоўваць маральныя якасці асобы, добрыя адносіны паміж сабой. Тып урока: традыцыйны.

Абсшаляванне: магнітафон, малюнкі.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

Гімнастыка

Як хораша на двары. (Прагаворваюць ціха.)

Як хораша на двары! (Мацней.)

Як хораша на двары!! (Моцна.)

II. Праверка дамашняга задання

— Раскажыце, як адрэагавала маці на вашы словы пра абяцанні добра вучьщца і паводзіць сябе.

Выразнае чытанне верша «Маміна свята» на памяць, адказы на пытанні па яго змесце.

III. Новая тэма

— Перш чым пачынаць далейшую працу, адгадайце загадку:

3 чалавекам ён сябруе,

Ноччу двор яго вартуе,

Служыць шчыра небарака,

хоць і кажуць: «Злы... (сабака)».

Н. Парукаў

(Паказаць малюнак.)

  • Як вы думаеце, пра каго мы будзем сёння гаварыць? (Пра сабаку.)

  • I не толькі пра сабаку. Паслухайце апавяданне Артура Воль-скага «Безбілетная падарожніца» [1, с. 83—85].

IV. Чытанне тэксту настаўнікам

Бюро даведак:

уладкуецца — устроится, усядется;

пажартаваў — пошутил; сумленне — совесть;

вішчыць — пищит.

V. Чытанне твора вучнямі

  1. Чытанне «ланцужком» па адным сказе.

  2. Знаходжанне ўрыўка, які трэба прачытаць са смуткам, весела.

  3. Чытанне, дзяленне твора на часткі.

Складанне плана і пераказ твора (правесці пераказ у парах):

  1. Жулька ў тралейбусе.

  2. Не паспеў.

  3. Бывай, Жулька!

  4. Сустрэча.

Хвілінка адпачынку «На вясковым двары» (пад музыку)

(Імітацыя рухаў.)

Кошка выгінае спінку.

Конь б'е капытам.

Прус скача.

Кураняты бегаюць.

Певень стаіць на адной назе.

Індык важна ходзіць па двары.

Гусі лятаюць перад дажджом.

Карову доіць бабуля.

Сабака спіць у будцы.

VI. Аналіз зместу твора

— Як паводзіла сябе Жулька ў тралейбусе? Як пра яе гаварыў кантралёр? Куды адправілася Жулька з гаспадаром раніцай? Якое здарэннне адбылося на вуліцы? Што адчуў гаспадар? Чаму ён раз-вітаўся з Жулькай? Ці былі на тэта падставы? Куды ён накіраваўся? Для чаго? I што тут адбылося? Як радаваліся сустрэчы Жулька і гаспадар? Чаму здзіўляліся людзі?

— Як бы вы паступілі ў такой сітуацыі?

ж

у

ц

у

я

с

а

б

у

м

а

ь

л

к

ь

ы

х

в

а

к

а

г

к

ё

л

с

я

м

н

о

п

р

а

а

с

т

ф

р

о

х

т

р

а

з

ь

ы

ц

ш

э

ж

а

ю

ы

л

і

г

а

с

у

б

ц

к

я

ў

е

н

б

ч

п

а

ь

ы

х

е

д

й

а

е

р

м

д

а

р

ж

с

у

б

я

Гульня «Героі тэксту — мае знаёмыя»

— Неабходна знайсці ў квадраце словы з прачытанага тэксту (мал. 5). Прачытаць іх можна, ідучы ўніз, уверх, управа, улева. Рухацца па дыяганалі нельга.

(Зашыфраваныя словы: Жуль­ка, сабака, гаспадар, Сярожа, тралей-бус, магазін.)