Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
планы по бел чыт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.27 Mб
Скачать

8.Выразнае чытанне.

Конкурс на лепшага чытальніка.

V. Складанне вуснага апавядання «Зімовыя забавы» (па малюнку і апорных словах).

  • Разгледзьце малюнак на с. 68.

  • Што аб'ядноўвае верш і гэты малю­нак? (Зіма, дзіцячыя забавы.)

Складанне вуснага апавядання «Зімовыя забавы» (с. 69).

Вучні адказваюць на пытанні, прапанаваныя аўтарамі падручніка. Складаюць невялікія вусныя апавяданні «Зімовыя забавы», выкарыстоўваючы малюнак і апорныя словы.

VI. Абагульненне па тэме.

Пытанні і заданні па тэме.

На дошцы запісана назва тэмы раздзела.

  • Якой пары года прысвечаны раздзел падручніка «Снег іскрыцца пад нагамі...»?

  • Якія вершы пра зіму мы вывучалі?

  • У якіх творах расказваецца пра жыццё жывёл у зімовую пару?

  • Як вы даламагаеце жывёлам узімку?

  • Звернемся да рубрыкі «У зімы і лета свае прыкметы» на с. 45. Знайдзіце і пра­чытайце прыкметы пра зіму. Растлумачце, як вы іх разумееце.

  • Якія прыкметы пра зіму ведаеце вы?

  • Які колер пераважае зімой? Чаму?

  • Чым вам падабаецца або не падабаецца зіма?

  • Што вы болып за ўсё любіце зімой?

VII. Падвядзенне вынікаў урока.

Настаўнік адзначае самых актыўных вучняў.

Дамашняе задание:

вывучыць на памяць верш Петруся Броўкі «Зіма».

ТЭМА: МІКОЛА ЯНЧАНКА «ПЛЫВІ, РЫБКА»

Мэты:выпрацоўваць выразнае чытанне, удасканальваць маўленчы запас вучняў;

развіваць лагічнае мысленне, памяць, навык аналізу;

выхоўваць беражлівыя адносіны да прыроды.

Тып урока: традыцыйны.

Абсталяванне: магнітафон, малюнкі.

Ход урока

I.Арганізацыйны момант

Гукавая размінка

Ма-ма-ма — прыйшла халодная зіма,

Ме-ме-ме — але рады ўсе зіме,

Му-му-му — вельмі любім мы зіму.

II. Праверка дамашняга задання

  • Успомніце, аб чым мы гаварылі на мінулым уроку.

  • Перадайце інтанацыйна свае адносіны да зімы (верш П. Броўкі «Зіма»),

III. Новая тэма

  • Ці толькі ў лесе жывуць жывёлы? А дзе яшчэ? (У полі, рэчцы.)

  • А што адбываецца з рэчкай зімой? (Рэчка пакрываецца лёдам.)

  • А хто жыве ў рэчцы? (Рыбы.)

  • Ці добра рыбам у рэчцы зімой?

— Аб тым, як цяжка рыбам зімой, мы і прачытаем у апавяданні Міколы Янчанкі «Плыві, рыбка» [1, с. 69—71].

IV. Чытанне апавядання настаўнікам

Бюро даведак:

перакат — мелкаводныя ўчасткі ракі;

карысна — полезно;

шуфель — падобна на лапату,

крыху шырэйшая (паказаць малюнак).

V. Чытанне тэксту вучнямі

  1. Чытанне «ланцужком» (па адным сказе).

  2. Чытанне і знаходжанне ўрыўка да малюнка 11, с. 70].

3. Чытанне назвы тэксту. (Як яшчэ можна назваць тэта апавяданне?)

фізкультхвілінка (пад музыку) (Імітацыя рухаў.) Кружымся, як сняжынкі.

Гуляем у снежкі.

Ідзем па глыбокім снезе.

Пераступаем цераз сумёты.

Расчышчаем дарожкі ад снегу.

Грэемся на марозе.

Расціраем замёрзлыя рукі.

Катаемся на лыжах.

Гуляем у хакей.