Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
планы по бел чыт.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.27 Mб
Скачать

7. Чытанне ланцужком па сэнсавых частках (падрыхтоўчая праца да ўзнаў- лення апавядання).

8. Перадача зместу апавядання блізка да тэксту.

II. Падвядзенне вынікаў урока.

  • Які твор мы вывучалі на уроку?

  • Пра якую зімовую азбуку гаворыцца ў апавяданні?

  • Пра што новае вы даведаліся з апа­вядання? (Што зацікавіла вас у гэтым творы?)

Дамашняе заданне:

падрыхтавацца да выразнага чытан­ня апавядання.

Тэма П.Броўка “Зіма”, У.Паўлаў “Мароз і гарачыня”

Мэта: фарміраваць беспамылковае і арфаэпічна дакладнае чытанне па-беларуску; фарміраваць уменне вызначаць эмацыянальны настрой тэмп і тон чытання ў залежнасці ад эмацыянальнага зместу твора.

Ход урока

I.Арганізацыйны момант.

II.Самастойнае чытанне

Прачытай словы. Знайдзі і падкрэслі іншыя словы, якія ў іх схаваліся.

столб алень крот хмара

зубр хлеў столь сузор'е

экран бокс салаўі сюрпрыз

III.Праверка дамашняга задання

— Паспрабуйце здагадацца, хто іх мог пакінуць. А дапаможа нам крыжаванка

(Да адгадак паказваць малюнкі.)

1. У рыжай разбойніцы хвост, як мятла,

Ад кары ўцякла — сляды замяла. (Ліса.)

В. Жуковіч

2 .Ён па лесе скок ды скок,

Косіць вокам з боку ў бок, Ён па лесе скок ды скок, 6

У дупле вавёрка — шчоўк!

А яму здаецца — воўк.

(Заяц.)

У. Мацвеенка

  1. Лясныя птушкі, часам іх лічаць ухімі. (Цецерукі.)

  2. Хто згубіў у снежні рогі, а цяпер шукае іх? (Лось.)

5. У мяне была кар-рона, Я цар-рыцаю была, Смачна ела і піла.

А цяпер я вось без тр-рона,

Пр-роста чор-рная... (варона.)

6. Стракатуха прыляцела I на даху дома села.

Не жыццё — адна марока,

Як пачне трашчаць... (сарока).

— Гэтыя сляды разгледзеў Міхась Даніленка і напісаў апавядан-не «Зімовая азбука»

IV. Праца з вершам Петруся Броўкі «Зіма».

1. Падрыхтоўка да асэнсаванага ўспрымання твора.

гоман

Шум, гул.

2. Чытанне верша настаўнікам на памяць.

Настаўнік раіць дзецям паслухаць верш з заплюшчанымі вачыма.

3. Гутарка, накіраваная на высвятленне эмацыянальнага ўздзеяння паэтычнага твора.

— Які настрой выклікаў у вас верш?

  • Якія малюнкі вы ўбачылі падчас слухання верша?

  • Якія кодеры прысутнічаюць на ва-шых малюнках?

4. Падрыхтоўка да чытання твора вучнямі.

Практыкаванні на пераадоленне цяжкасцей пры чытанні:

ве-ся-лёй

уз-доўж-кі

па-пя-рок

5.Самастойнае чытанне.

Прачытаць тэкст шэптам, вызначыць незразумелыя словы.

6. Аналіз твора ў працэсе выбарачнага чытання.

  • 3 якім пачуццём апісвае Пятрусь Броўка зіму?

  • Якія радкі выражаюць радасны, вясёлы настрой паэта? Прачытайце іх.

  • Чаму паэт лічыць зіму самай вясёлай парой года?

  • Які настрой у дзяцей? Дакажыце словамі верша.

  • Як вы разумееце выраз «Як вулей гудзе каток»?

  • 3 чым яшчэ можна параўнаць ка­ток? Чаму?

  1. Падрыхтоўка да выразнага чытання.

Вучні чытаюць тэкст і пад кіраўніцтвам настаўніка складаюць маўленчую партытуру.

  • У якім тэмпе будзем чытаць верш? Чаму?

  • Які настрой неабходна перадаваць пры чытанні?

  • Знайдзіце і прачытайце радкі, якія пацвярджаюць гэта.

7. Адпрацоўка выразнасці чытання. Чытанне хорам.

Чытанне ланцужком.