Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Praktichne_zavdannya.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
3.51 Mб
Скачать

Розрахунок генератора постійного струму з паралельним збудженням

ДАНО:

Номінальна потужність

РНОМ, кВт

Номінальна напруга живлення UHOM, B

Номінальна швидкість обертання

nHOM, об\хв

Номінальний ККД генератора ,%

Опір обмотки якоря RЯ, Ом

Опір обмотки збудження RЗ, Ом

5,5

220

3000

83

0,33

175

ВИЗНАЧИТИ: механічну потужність приводу генератора Р1, струми якоря, споживача та обмотки збудження ІЯ, ІНОМ, ІЗ; втрати потужності в якорі РЯ, в обмотці збудження РЗ, механічні та магнітні втрати ( РМЕХ + РМАГ); електромагнітну потужність генератора; електрорушійну силу (ЕРС).

Побудувати зовнішню характеристику генератора U=ƒ(IЯ).

ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ

Розрахункову схему наведено на рис. 2.1.

Механічна потужність:

Р1 = = = 6630 Вт.

Номінальний струм споживача:

ІНОМ = = = 25 A.

Струм збудження:

ІЗ = = = 1,26 А.

Номінальний струм якоря:

ІЯНОМ = ІНОМ + ІЗ = 25+1,26 = 26,26 А.

Сумарні втрати потужності в генераторі:

= 6630 – 5500 = 1130 Вт.

Втрати потужності в якорі та обмотці збудження:

= 227,5 Вт;

= 277,8 Вт.

Механічні та магнітні втрати потужності:

= 1130 – 227,5 – 277,8 = 624,7 Вт.

Опір споживача:

RН = 8,8 Ом.

ЕРС генератора:

Е = UHOM + IЯ RЯ = 220 + 26,26·0,33 = 228,8 В.

Електромагнітна потужність генератора:

РЕМ = Е·ІЯ = 228,7·26,26 = 6005,7 Вт.

Номінальний момент:

МНОМ = 17,5 Нм.

Рис. 2.1. Електрична схема генератора постійного струму з паралельним збудженням

Рис. 2.2. Зовнішня характеристика генератора

Зовнішню характеристику будуємо по двох точках:

– холостий хід – ІЯ = 0; U = E – ІЗ·RЯ = 228,7 – 1,26·0,33=228,5 В;

– номінальне навантаження ІЯНОМ = 26,26 А; U = UHOM = 220 B.

Зовнішню характеристику показано на рис. 2.2.

Варіанти розрахункових даних наведені в таблиці 2П.

Практичне завдання № 3

Розрахунок двигуна постійного струму з паралельним збудженням

ДАНО:

Номінальна потужність

РНОМ, кВт

Номінальна напруга живлення

UHOM, B

Номінальна швидкість обертання

nHOM, об\хв

Номінальний ККД двигуна ,%

Опір обмотки якоря RЯ, Ом

Опір обмотки збудження RЗ, Ом

Кратність пускового струму якоря К=ІЯПУСК/ ІЯНОМ

7,5

220

3000

85

0,234

111

2

ВИЗНАЧИТИ: потужність, яку спожива двигун з електричної мережі Р1; номінальний струм двигуна ІНОМ; номінальний струм якоря ІЯНОМ; номінальний струм збудження ІЗНОМ; пусковий струм якоря при прямому пуску ІЯПУСК; опір пускового реостата RПУСК за умови ІЯПУСК = 2ІЯНОМ; номінальний момент МНОМ.

Побудувати залежності n=ƒ(IЯ) для значень додаткового опору в колі якоря RД=0 та RД=RПУСК; залежність n=ƒ(IЗ) для ІЗЗНОМ; 0,9 ІЗНОМ; 0,8 ІЗНОМ; 0,7 ІЗНОМ; 0,6 ІЗНОМ; 0,5 ІЗНОМ; 0,4 ІЗНОМ; 0,3 ІЗНОМ.

ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ

Розрахункову схему наведено на рис. 3.1.

Потужність Р1, яку двигун споживає з електричної мережі:

Р1 = 8,82 кВт = 8820 Вт.

Номінальний струм, який двигун споживає з мережі:

ІНОМ = 40,1 A.

Номінальний струм збудження:

ІЗНОМ = 1,98 А.

Номінальний струм якоря:

ІЯНОМ = ІНОМ – ІЗНОМ = 40,1 – 1,98 = 38,12 А.

Пусковий струм якоря при прямому пуску (RД=0):

ІЯПУСК = 940 А.

Опір пускового реостата за умови ІЯПУСК = 2ІЯНОМ:

RПУСК = 2,65 Ом.

Номінальний пусковий момент:

МНОМ = 9550 23,9 Нм.

З рівняння електричного стану двигуна знаходимо:

CeФ = = = 0,07.

Швидкість обертання при холостому ході:

n0 = = = 3142,8 об/хв.

Швидкість обертання при додатковому опорі в колі якоря RД = RПУСК = 2,35 Ом:

= = = 1572 об/хв.

Будуємо залежності n=ƒ(IЯ) природну (RД = 0) та штучну (RД = 2,65 Ом):

– при холостому ході n0 = 3142,8 об/хв, nНОМ =3000 об/хв;

– при номінальному струмі якоря =1572 об/хв.

Характеристики наведено на рис. 3.2.

Будуємо залежність n=ƒ(RД) (рис. 3.3):

RД =0, n= nНОМ=3000 об/хв.

RД = 0,5· RПУСК=0,5·2,65 = 1,325 Ом;

n1= =2294 об/хв.

RД =2,65 Ом, =1572 об/хв.

Розрахунок залежності n=ƒ(ІЗ) зведемо до таблиці.

Опір реостата RP в колі збудження знаходимо із співвідношення:

RЗ + RP = , RP = – RЗ.

Таблиця

ІЗ, А

1,98

1,782

1,584

1,386

1,188

0,99

0,792

0,594

ІЗ, %

100

90

80

70

60

50

40

30

Ф,%

100

98

96

93

90

82

72

60

СeФ

0,07

0,0686

0,0672

0,0651

0,063

0,0574

0,0504

0,042

n, об/хв

3000

3077

3141

3242

3350

3675

4188

5026

RP, Ом

0

12,45

27,9

47,7

74,2

111,2

166,7

259

Значення Ф(%) та ІЗ(%) визначено з кривої намагнічування Ф=ƒ(ІЗ) на рис. 3.5 і є однаковими для всіх варіантів.

За 100% приймаємо номінальне значення струму збудження ІЗНОМ=1,98 А та (СеФ)НОМ=0,07. Інші значення отримуємо розрахунком. Наприклад, ІЗ,%=50, тоді ІЗ=0,5ІЗНОМ=0,51,98=0,99 А.

Значення Ф(%)=82, добуток СеФ=0,820,07=0,0574. Опір реостата в колі збудження RP= – 111=111,2 Ом.

Рис. 3.1. Схема двигуна Рис. 3.2. Характеристики n=f(IЯ)

постійного струму з паралельним при різних значеннях опору RД.

збудженням

Рис. 3.3. Залежність n=f(RД) Рис. 3.4. Залежність n=f(IЗ)

Рис. 3.5. Крива намагнічування

Оберти:

= = = 3675 об/хв.

Залежність n=ƒ(ІЗ) побудована на рис. 3.4.

Варіанти розрахункових даних наведено в таблиці 2П.

Практичне завдання № 4

Розрахунок трифазного асинхронного двигуна з короткозамкненим ротором

ДАНО:

Номінальна потужність РНОМ, кВт

Номінальна напруга живлення UHOM, В

Синхронна швидкість n1, об/хв

Номінальний коефіцієнт ковзання SHOM,%

Номінальний ККД, %

Номінальний коефіцієнт потужності cos φHOM,%

Кратність пускового струму КППУСК/IHOM

λ=MMAX/MHOM

MПУСКНОМ

Зниження напруги

U, %

10

380

1500

5,3

84

85

6,5

1,8

1,2

10

ВИЗНАЧИТИ: номінальний ІНОМ та пусковий ІПУСК струми двигуна; номінальний МНОМ, максимальний ММАХ та пусковий моменти. Розрахувати та побудувати залежності М=ƒ(S) при номінальній та зниженій на U напругах, механічну характеристику n=ƒ(M).

ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ

Потужність Р1, яку двигун споживає з електричної мережі:

Р1 = 11,9 кВт.

Номінальний та пусковий струми двигуна:

ІНОМ = 21,27 A;

IПУСК = 6,5 ІНОМ = 6,521,27= 138,42 А.

Номінальна швидкість обертання ротора:

nHOM=n1(1–SHOM) = 1500(1 0,053)= 1420 об /хв.

Моменти двигуна:

номінальний МНОМ= 67,3 Hм;

максимальний ММАХ·МНОМ= 1,8 67,3= 121 Нм;

пусковий МПУСК = 1,2·МНОМ=1,2 67,3= 80,76 Нм.

Критичне ковзання:

SK = SHOM ) = 0,053(1,8 ) = 0,175.

Залежності М=ƒ(S) при номінальній та зниженій на U напругах, механічну характеристику n=ƒ(M) розраховуємо згідно з нижче наведеними рівняннями, задаючись значеннями S (0, SHOM, SK і далі до 1):

М= n=n1(1 S), М'= M =M = M 0,81.

Результати розрахунків заносимо до таблиці.

Таблиця

S

0

0,053

0,175

0,2

0,3

0,4

0,5

0,6

0,7

0,8

0,9

1

M, Hм

0

67,3

121

120

105

89

76

65

57

55

46

41

n, об/хв

1500

1420

1238

1200

1050

900

750

600

450

300

150

0

М', Нм

0

54

98

97

85

71

68

53

48

45

40

33

Залежності побудовані на рис. 4.1 та 4.2.

Рис. 4.1. Механічні характеристики при номінальній та зниженій напругах

Рис. 4.2. Механічна характеристика n=f(M)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]