Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
mova_2_semestr_65-113.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
567.81 Кб
Скачать

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Первинне закріплення 

1) Робота в парах. 

— Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть. До виділених слів поставте питання. 

1) Не лінися рано вставати та змолоду більше знати. 2) Що влітку вродиться, то взимку згодиться. 3) Бачить, як сова уночі. 4) Коли з нашим не в лад, то ми зі своїм назад. 5) Зробив діло — гуляй сміло. 

2) Робота в групах. 

— Замініть подані словосполучення одним словом-прислівником. 

Бігти, переганяючи один одного...                   уперше 

Повернутися додому у призначену годину...   наввипередки 

Йти, не знаючи дороги...                                   наздогад 

Брати участь у змаганнях перший раз...           вчасно 

2. Робота з орфографічним словником 

— Утворіть прислівники і запишіть, розкриваючи дужки. 

З одним прислівником складіть речення і визначте його граматичну основу. 

(В)вечері, (в)осени, (в)день, (з)аду, (на)пам’ять, (по)переду, (с)переду, (що)раз, (з)далеку, (з)далека. 

3. Самостійна робота 

— Доповніть речення прислівниками. 

Весняне сонце світить (як?)... 

Хмарки пливуть в небі (куди?)... 

Літак летить (коли?)... 

Проліски розцвіли (як?)... 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

— Про яку частину мови ви дізналися на цьому уроці? 

— Що про неї запам’ятали? 

— Наведіть приклади прислівників. Які основні ознаки прислівника? 

— Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок. 

- На Новий рік прибавилось дня на заячий скік (мало). 

- Мороз не велик, та стоять не велить (холодно). 

- Буває март за всіх варт (холодно). 

- Посій в пору, будеш мати зерна гору (вчасно). 

Vіі. Домашнє завдання

Вправа 324 (с. 166). 

Урок № 102

Тема: ПЕРЕВІРНА РОБОТА. КОНТРОЛЬНЕ СПИСУВАННЯ 

Дидактичний матеріал до уроку 

ЧЕРВОНА КАЛИНА 

Зустріла вона мене морозної днини на сивому від інею узліссі. Хитнула опущеними вітами — червонястими кетягами із дивовижними ягодами. 

Замилувався я цими кульками, відщипнув одну і скуштував. І разом з відчуттям кисло-терпкого смаку відчув повагу до калини. Пригадав, як у дитинстві оповідав дідусь: коли в зимовому лісі захочеться пити, треба відшукати калиновий кущ. Сік ягід так добре втамовує спрагу. 

І ще одна благородна властивість калинових ягід. Вони лікують різні недуги, в тому числі — хвороби серця. 

Скільки пісень про неї співано! А як гарно співає калинова сопілка в умілих руках! (91 слово) 

МАКСИМ БЕРЕЗОВСЬКИЙ 

Жив у місті Глухові козацький син Максим Березовський. Він з ранніх літ дивував усіх своїми музичними здібностями. 

Одного разу його спів почув граф Розумовський, великий цінитель і покровитель музикантів. Після прослуховування Максим попав до Петербурга у хорову капелу. 

Молодого співака зацікавило складання музики. Його посилають учитися до Італії. Там він написав кілька творів. Його твори були високо оцінені академіками. Але у рідному краї композитора не визнавали. Тільки далекі нащадки змогли оцінити творчість великого українського композитора. (77 слів) 

Фізкультхвилинка 

Ось до лісу ми дійшли, 

Потім ми лісочком йшли 

І грибочок там знайшли. 

Нагнулися, підняли, 

У кошик поклали 

І рушили далі. 

Ми лісочком йшли, 

Малинку знайшли. 

Дотягнулися, зірвали 

У кошик поклали 

І рушили далі. 

Ми лісочком йшли, 

Пташеня знайшли. 

Нахилилися, підняли, 

В гніздечко поклали 

І рушили далі. 

Урок № 103

Тема: РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ-СИНОНІМІВ У МОВЛЕННІ 

Мета: вчити учнів добирати до поданого прислівника синоніми; розвивати мислення, мовлення; виховувати позитивне ставлення до навчання. 

Тип уроку: комбінований

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

Вправа 324 

— Поясніть зміст прислів’їв і приказки. Назвіть прислівники. Обґрунтуйте свою думку. 

— Поясніть ролі прислівників у прислів’ях і приказках. 

2. Гра «“Зайве” слово» ˝ 

Вголос, уважний, вранці, вгору. 

Чесно, охайно, сум, взимку. 

— Розберіть за будовою слово чесно. 

3. Каліграфічна хвилинка 

Вр ран нц ці вранці 

— Доберіть споріднений прислівник. Спишіть речення. Встановіть зв’язок між словами. 

Вранці на болотах галасливе птаство лаштується у вирій. 

— Відтворіть і запишіть вірш. 

Позлітались гороб’ята. 

Потім стали під вікном, 

Рано-вранці біля хати 

Мов поклони, б’ють чолом. 

Н. Калюжна 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про прислівники-синоніми. 

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Спостереження за мовним матеріалом 

— Прочитайте прислівники парами. Що ви помітили? 

Гарно          добре 

недалеко          близько 

колись          інколи 

дуже          надто 

незабаром  скоро 

швидко          хутко 

— Серед прислівників є слова, близькі за значенням,— синоніми. Наприклад: навколо і навкруги, гарно і чудово, старанно і ретельно. 

2. Робота за підручником (с. 166–167) 

Вправа 325 

Навкруги, навколо, довкола, кругом, навкруг. 

Вправа 326 

Чудово — прекрасно, гарно, красиво; уміло — старанно, правильно, майстерно; радісно — щасливо, весело; довго — нешвидко, затяжно, безкінечно; ясно — світло; ніжно — трепетно, лагідно; любо — гарно, чудово, красиво; швидко — недовго, жваво, прудко, стрімко; казково — чарівно, незвично. 

3. Фізкультхвилинка 

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]