Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
mova_2_semestr_65-113.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
567.81 Кб
Скачать

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота в парах

— Поєднайте числівники з іменниками. Запишіть утворені словосполучення.

2 (дівчина), 11 (гриб), 14 (горобець), 16 (олівець), 50 (вечір), 60 (курча), 4 (океан), 3 (морква), 600 (корова), 10 (яйце), 33 (казка), 80 (цукерка).

2. Робота в групах

— Побудуйте речення, використовуючи подані групи слів.

Діти, збиратися, вистава, починатися, о 16-й годині. Змагання, брати участь, троє учнів, четвертий клас. Діти, годувати, білочка, п’ять горішків, парк. Уроки, початися, школа, восьма година, ранок. Циркова, вистава, цікава, тривала, година, дві.

3. Поетична хвилинка

Число числівник назове,

У світ лічби нас поведе, 

Ми навчимося рахувати,

Додавати, віднімати.

Одна на світі Батьківщина,

І матір теж одна-єдина.

Над нами сонечко одне

Проміння шле нам золоте.

Земля одна, планет — багато.

На небі — тисячі зірок.

Шість буднів тижня, одне свято,

І безліч у полях квіток.

Число числівник називає,

І всяк школяр це добре знає.

Один, два, три, чотири, п’ять —

Учімось, друзі, рахувать.

Л. Лужецька

4. Самостійна робота

1) Записати текст, подавши числівники й одиниці маси та довжини окремими словами.

Найбільші з усіх ссавців, які живуть нині на Землі,— кити.

Уявіть, що кит став на хвіст. Голова його при цьому сягала б даху десятиповерхового будинку. 33 м — такий за зростом океанський велетень, синій або голубий кит. Важить він 150 тонн. Це 40 великих автобусів.

Для того щоб перевезти язик такого кита, потрібно мати 2 машини-півторатонки, адже маса його 3 тонни! Серце, правда, значно менше — всього 700 кг. А перекачує воно по великому тілу понад 10 тонн крові.

2) Списати дві цікавинки, які найбільше сподобалися. Числівники записати словами.

Сіра мухоловка прилітає з кормом до свого гнізда 300–400 разів на день.

Протягом доби новонароджений кит-малюк випиває 400 літрів молока.

Бджола за день запилює 7000 квіток.

Висота найвищої тварини на Землі — жирафи — 5 метрів 50 сантиметрів.

Полюючи за комахами, стриж за день пролітає 1000 кілометрів.

Морські птахи за день з’їдають корму у 10 разів більше за власну вагу.

5. Робота над загадкою

- Двоє вулицею йдуть,

По вісім саджанців несуть.

Скільки ямок треба, діти,

Щоб рослини посадити? (Шістнадцять)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

— Яку частину мови вивчали? — На які питання відповідають числівники? — А як числівники позначають на письмі? (Цифрами або буквами — словами) — Запам’ятайте, що цифрами учні користуються на уроках математики, а на уроках мови числівники записують словами.

Vіі. Домашнє завдання

Вправа 223 (с. 114). 

Урок № 67

Тема: ПИТАННЯ ДО КІЛЬКІСНИХ І ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ 

Мета: вчити учнів ставити питання до кількісних і порядкових (без уживання термінів) числівників; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. 

Тип уроку : комбінований

Хід уроку 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

2. Хвилинка каліграфії 

Пт п’ят со от ят яс 

п’ятсот 

океан 

Оо оп он ек ен ак ан 

3. Словникова робота 

Океан — 1) Водний простір, що вкриває більшу частину Земної кулі й поділяє суходіл на материки й острови. 

2) Одна з чотирьох основних складових частин водного простору Земної кулі, що розділяє материки. 

— Поясніть, у якому значенні, прямому чи переносному, вжиті подані словосполучення, що вони означають. 

Тихий океан, Світовий океан, океан сліз, океан почуттів, океан пшениці. 

— Складіть речення, у яких слово океан уживається то в прямому, то в переносному значенні. 

4. Робота над прислів’ями 

— Запишіть прислів’я, поясніть їх значення. 

От погода: один день блисне, а сім кисне. 

Дощ у жнива, як п’яте колесо до воза. 

Одне літо краще, як сто зим. 

Сім п’ятниць на тиждень. 

Сім разів відміряй, один раз відріж. 

— Які числівники вжито в цих реченнях? Поставте до них питання. 

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]