Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
mova_2_semestr_65-113.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
567.81 Кб
Скачать

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Творчий вибірковий диктант 

— Доповніть прислів’я та приказки словами — назвами дій. 

Учні дописують останнє слово. 

- Книга вчить, як на світі... 

- Треба нахилитись, щоб води... 

- Був би сад, а солов’ї... 

- Хто співає, той журбу... 

— Прочитайте записані слова, поставте до них питання. (Що робить? — вчить; що зробити? — напитись; що зроблять? — прилетять; що ро- бить? — проганяє.) 

2. Поетична хвилинка 

— Прочитайте вірш, випишіть дієслова. 

Іще сніг не розтанув з землі, 

А з-під нього рослинки малі 

Визирають і сонце вітають. 

Білим цвітом вони зацвітають. 

Якщо рідну природу ти знаєш, 

То, напевно ці квіти впізнаєш. 

3. Самостійна робота 

Тестування 

1. Дієслово означає: 

а) дію або стан предмета; 

б) тільки дію предмета; 

в) тільки стан предмета. 

2. Дієслово відповідає на питання: 

а) хто? що?; 

б) який? яка? яке?; 

в) що робити? що робив? що роблять?. 

3. У реченні дієслово: 

а) є тільки присудком; 

б) найчастіше є присудком. 

4. У реченні дієслово пов’язане з: 

а) іменником; 

б) прикметником; 

в) дієсловом. 

5. Позначте ряд слів, у якому записані тільки дієслова. 

а) Ліпити, пожовкле, горить; 

б) темніє, зірвав, відгадати; 

в) садки, крислаті, цвітуть. 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

— Яка частина мови називається дієсловом? 

— Яку роль відіграють дієслова у мовленні? 

— Яким членом речення вони виступають? 

Vіі. Домашнє завдання

Вправа 278 (с. 141). 

Урок № 84

Тема: НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (початкова форма) 

Мета: вчити учнів упізнавати на слух та в письмових текстах неозначену форму дієслова; розвивати пам’ять, мислення, увагу; виховувати старанність, наполегливість у навчанні. 

Тип уроку : комбінований

Хід уроку 

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

Вправа 278 

— Прочитайте заголовок, який відображав би мету цього тексту. 

— Прочитайте речення з однорідними присудками, вираженими дієсловами. Поясніть роль дієслів у тексті. 

2. Робота над прислів’ями 

— Прочитайте, поясніть зміст. Поставте дієслова, подані в дужках, у потрібній за змістом формі. 

1) Одна бджола мало меду (наносити). 2) (Наговорити) цілу гору, а (зробити) з макове зерно. 3) Ноги (носити), а руки (годувати). 4) У кого руки (працювати), у того рот (їсти). 

3. Каліграфічна хвилинка 

Вч ор чо ра вчора 

— Відтворіть вірш, вставивши слово вчора. 

... квітки, а нині — 

Жовтий лист на билині, 

... було так гарно, 

Нині зимно і хмарно. 

Б. Лепкий 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що означає поняття «неозначена форма дієслова», на які питання вона відповідає і як інакше називається. 

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Спостереження за мовним матеріалом 

— Прочитайте текст. 

Школа — святиня і надія народу. У школі навчають не тільки читати, писати, рахувати, мислити, пізнавати навколишній світ. У школі вчать жити. 

— Відшукайте в тексті дієслова. Спробуйте визначити час дії. 

— Не можете? Так, це зробити неможливо! 

Запам’ятайте! Слова читати, писати, рахувати, мислити, пізнавати, жити — це неозначена форма дієслова. Її ще називають початковою формою дієслова. Дієслова в неозначеній формі відповідають на питання що робити?, що зробити? і мають у кінці -ти або -тися, рідше — -ть, -ться, це закінчення дієслів. 

2. Складання опорної таблиці 

Неозначена форма — незмінна форма дієслова 

Що робити? Що зробити? 

Не вказує на час, на число, рід і особу, кількість виконавців дії 

3. Робота за підручником (с. 141–142) 

— Що таке неозначена форма дієслова? 

Вправи 279–280 

4. Фізкультхвилинка 

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]