Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
mova_2_semestr_65-113.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
567.81 Кб
Скачать

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Поетична хвилинка

— Назвіть дієслова разом з іменниками. Яку роль у реченні відіграють дієслова?

- Грає море зелене,

Тихий день догора,

Дорогими для мене

Стали схили Дніпра.

Д. Луценко

2. Робота над мовною загадкою

- Дієслово не в’яжеться з рухом.

Його змісту не знать просто сором:

Як без префікса — сприйметься слухом,

А як з префіксом — сприйметься зором.

Д. Білоус

— Яке це дієслово? (Казати, показати)

3. Вибірковий диктант

Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє. 

Радіють люди, що одпочинуть, 

А я дивлюся... 

4. Самостійна робота 

— Прочитайте, поясніть зміст, спишіть. Підкресліть дієслова. 

1) Чужим добром не забагатієш. 2) З телячим хвостом у вовки не сунься. 3) Сінним конем не наробишся. 4) Довгим язиком тільки полумиски лизать. 5) Рибу солом’яним неводом не ловлять. 6) Накрив, як мокрим рядном. 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

— Що таке дієслово? 

— З якою частиною мови найчастіше пов’язане дієслово? 

— Яким членом речення виступає дієслово? 

Vіі. Домашнє завдання

Вправа 264 (с. 135). 

Урок № 80

Тема: ДІЄСЛОВА-СИНОНІМИ, ДІЄСЛОВА-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІ ДІЄСЛОВА. ВЖИВАННЯ ДІЄСЛІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ 

Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2–3 синоніми, антонім; пояснювати пряме і переносне значення дієслів, 2–3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати їх словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо. 

Тип уроку : комбінований

Хід уроку 

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

Вправа 264 

— Прочитайте текст і заголовок до нього. 

— Прочитайте міркування про необхідність збереження живої природи. 

— Назвіть дієслова. 

2. Робота над прислів’ями 

— Прочитайте, поясніть зміст. Випишіть дієслова. 

1) Лежачого хліба нема ніде. 2) З малого пагінця виростає велике дерево. 3) Доброго моряка пізнають у погану погоду. 4) Від щирого слова світ радіє. 5) Терпіння і час роблять із шовковичного листка атлас. 

3. Каліграфічна хвилинка 

Ди сц пл ін дисципліна 

— Поясніть значення слова. Утворіть від поданого слова прикметник, розберіть його за будовою. 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про дієслово. 

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Спостереження за мовним матеріалом 

Слухання казки К. Д. Ушинського 

СУПЕРЕЧКА 

Корова, кінь і собака говорять між собою, кого хазяїн більше любить. Кінь говорить: «Хазяїн більше любить мене. Я йому плуг тягаю, дрова з лісу вожу. Сам хазяїн на мені у місто їздить». 

А корова говорить: «Ні, хазяїн більше любить мене. Я всю його сім’ю молоком годую». 

Собака як заговорить: «Ні, мене. Я хазяйське добро стережу». 

Почув чоловік цю суперечку і говорить: «Не сперечайтеся. Всі ви мені потрібні. Кожен хороший на своєму місці». 

— Що в цьому тексті вам не сподобалося? 

— Якими словами потрібно замінити дієслово говорити? (Засперечатись, сказати, зауважити, загарчати) 

— Як називаються слова, близькі за значенням? (Синоніми)

— Дієслова, протилежні за значенням,— антоніми.

— Чи відрізняються між собою дієслова ходить, плентається, суне, крокує?

— Так, своїм смисловим навантаженням.

— Слова, які мають кілька лексичних значень, називають багатозначними: земля, глухий, іти.

Порівняйте:

- Щонеділі жінки ідуть до церкви (відвідують).

- Автобус іде до вокзалу (рухається в напрямку).

- Іде вже другий тиждень канікул (минає).

— Багатозначні слова можуть мати і пряме, і переносне значення. Порівняйте: хор співає — душа співає.

— Слова з переносним значенням найчастіше вживають у художніх текстах. Наприклад:

Літо в осінь забреда мрійною ходою. (С. Руднєв)

2. Робота за підручником (с. 136–137)

Вправи 265–268

Матеріали до вправи 267

Навчати — передавати кому-небудь знання, уміння, досвід; давати поради, вказівки; наставляти.

Навчатися — набувати яких-небудь знань, вивчати, опановувати щось; виховувати, виробляти в собі певні якості, риси, уміння.

Говорити: голосно кричати, голосно покликати, звертатися до когось із запитанням, передавати думки.

Прочитайте:

говорили           базікали

розмовляли   торочили

розповідали   патякали

бесідували           ляпали

повідомляли   пащекували

— Чому ці слова записані у два стовпчики?

3. Фізкультхвилинка

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]