Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
mova_2_semestr_65-113.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
567.81 Кб
Скачать

4. Словникова робота

Гардероб — 1) Приміщення в установі, театрі тощо, де зберігається одяг відвідувачів, глядачів; роздягальня. 

2) Шафа для зберігання одягу. 

Це слово два значення має: 

У нього я одяг складаю, 

Який цим самим словом називаю. 

Гра «Упізнай відмінок» 

Стоїть біля гардероба. 

Поклав у гардероб. 

Лежить у гардеробі. 

Закрив гардеробом. 

Стоїть гардероб. 

— Перевірте за словником правильність уживання закінчення у словосполученні підійшов до гардероба. 

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як займенники змінюються за відмінками. 

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 125–128) 

Вправи 244–249 

2. Фізкультхвилинка 

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота в парах 

— Замість пропусків поставте у потрібних відмінках особові займенники, названі на початку ряду. 

                         До ... прийшов товариш.                                        У... дружній клас. 

Я                   Тато купив ... книжку.                     Ми        З ... весело працювати. 

                 Старший брат пишається...                       Усім ... подобаються рухливі ігри. 

                          Сьогодні ... похвалили. 

2. Диктант-«мовчанка» 

Учитель показує картки, а учні записують займенники. (Один учень працює біля дошки.) 

2-га особа однини  Прийшов до (він) 

3-тя особа однина ж. р.  Згадувати (я) 

1-ша особа множини  Спілкуватися з (ми) 

Перевірка диктанту 

Ти, вона, ми, прийшов до нього, згадувати мене, спілкуватися зі мною. 

3. Робота в парах. 

— Спишіть словосполучення, змінюючи займенники за змістом. Укажіть відмінок займенників. 

дивився (на кого?)  Я  вибачився (перед ким?)  МИ 

розмовляв (з ким?)  Я  сміявся (з кого?)  МИ 

4. Робота над деформованими реченнями 

Очі, були, у, великі, нього, сині, очі. 

(У нього були великі сині очі.) 

— Як ви написали словосполучення у нього? Чому? 

— Визначте особу, число, відмінок цього слова. (3-тя ос. одн., Р. в.) 

Висновок. В особових займенниках можна визначити особу, в деяких — рід, число, відмінок. 

5. Поетична хвилинка 

— Виділити займенник із тексту, вказавши його особу, число, відмінок. 

- Сад мовчить і тихо мріє, 

Він проспить зимові дні. 

Л. Первомайський 

- Я встаю раненько влітку. 

Стільки ж бо тоді краси! 

М. Познанська 

6. Самостійна робота 

— Прочитайте, поясніть зміст. Визначте рід, число, відмінок займенників. 

1) Йому, як з гуски вода. 2) Їй кажеш «ячмінь», а вона каже «гречка». 3) Сорочка мені ближче, ніж каптан. 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

— Що нового дізналися на уроці? 

— Що таке займенник? 

— Назвіть займенники 1-ї, 2-ї, 3-ї особи. 

— Складіть кілька речень із займенниками. 

Vіі. Домашнє завдання

Вправа 250 (с. 128). 

Урок № ________ Дата ________

Тема: УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СТИСЛИЙ ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ОПОВІДАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО «УСМІШКА» 

Мета: вчити учнів писати стислий переказ, використовуючи мовні засоби; збагачувати словник образними виразами, порівняннями, епітетами; розвивати мовлення учнів; сприяти розвитку пам’яті, уваги; виховувати ввічливість, доброту, бажання дарувати оточуючим радість. 

Тип уроку : розвитку мовлення

Хід уроку 

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]