- •Кіріспе. Биологиялық білім берудің мақсаттары мен міндеттерінің жүйесі. Биологияны оқыту әдістемесі - педагогикалық ғылым. Биологиялық білімнің ролі.
- •Биологиялық ұғымдардың дамуы. Ұғымдардың даму теориясы.
- •Ұғымдарды дамыту әдістемесі.
- •Отандық биологияны оқыту әдістемесінің пайда болуы мен дамуының тарихы.
- •Жылдық жоспардың үлгісі
- •Тақырыптық жоспар
- •Мұғалімнің сабаққа дайындалуы
- •Биологиядан сыныптан тыс жұмыстар.
- •3.2 Зертханалық сабақтар мазмұны
- •3.3 Студенттің өздік жұмысының мазмұны
- •3.4 Студенттің оқытушымен өздік жұмысының мазмұны
- •4 Биологияны оқыту әдістемесі пәні бойынша оқулықтар мен оқу кешендерімен қамтамасыз ету картасы
- •5 Курстық жұмыстар тақырыбы:
- •5.1 Негізгі әдебиет тізімі:
- •5.2 Қосымша әдебиет тізімі:
- •5.3 Курстық жұмыстарды орындау үшін ұсынылатын әдістемелік нұсқаулар
- •7 Аралық және қорытынды бақылауға дайындық үшін бақылау сұрақтары
- •7.1 Коллоквиумге арналған сұрақтар
- •7.2 Қорытынды бақылауға дайындық үшін бақылау тестері
5.3 Курстық жұмыстарды орындау үшін ұсынылатын әдістемелік нұсқаулар
Курстық жұмысы келтірген жоспардағы арналған сұрақтарға сай болуға тиісті. Жұмысқа қосымша ретінде сабақ конспектісі, көрнекілік нұсқаулар болу керек.
Курстық жұмысты дайындауда тек қана ұсынылған әдебиетті ғана қолдана қоймай, сонымен қатар басқа да оқу, әдістемелік әдебиеттермен жұмыс жасауға болады.
Сабақ конспектісіне қойылатын талаптар:
Сабақ мақсаты: білім беру, дамытушылық, тәрбиелік.
Сабақ типі.
Оқыту әдістері
Құрал-жабдықтар
Сабақ барысы:
Сабақ этапын
Сабақтағы мұғалімнің әрекетін (оқыту әдістері)
Оқушының әрекетін (жұмыс формалары)
көрсету керек.
q) үй тапсырмасы
Шамамен курстық жұмысының көлемі 20-25 беттен кем болмау керек. Ол таза, әдемі және грамматикалық, стилистикалық қатерлерсіз тиісті. Жұмыс келесі тараудардан тұруы керек:
Алғы бет
Жоспар
Негізгі бөлім
Қолданылған әдебиеттің тізімі
Курстық жұмысы А4 форматының қағазында, Times New Roman, pt – 14, жол аралық интервал 1 бойынша баспа жүрде тапсырылады. Поля: жоғарғысы – 2,0; астынғы – 2,0; оң жағынан – 2,0; сол жағынан – 3,0.
7 Аралық және қорытынды бақылауға дайындық үшін бақылау сұрақтары
7.1 Коллоквиумге арналған сұрақтар
Бірінші коллоквиум – 5 –ші аптада:
Биологияны оқытудың құралдарының жүйесі.
Негізгі оқыту құралдары, оның сипаттамасы.
Қосымша оқыту құралдары, олардың сипаттамасы.
Оқытудың ақпараттық құралдары.
Биологиядан көрнекі құралдары, олардың түрлері.
Табиғи нұсқаулардың классификациясы мен сипаттамасы.
Бейне нұсқаулардың класситфикациясы және сипаттамасы.
Жұмысқа қосымша ретінде сабақ конспектісі мен көрнекі нұсқалар болу керек
Сабақ биологияны оқытуды ұйымдастырудың негізгі формасы ретінде.
Қазіргі кездегі сабаққа деген талаптар: дидактикалық, тәрбиелік және ұймдастырушылық.
Сабақ құрылымы және этаптары.
Биология сабағының негізгі түрлері; олардың классификациясы: 1) сабақ құрылым сипаты мен мазмұны бойынша, 2) таңдаған әдістері бойынша, 3) тақырыптағы сабақ орны бойынша, 4) дидактикалық мақсат пен мәселелер бойынша және т.б.
Жұмысқа қосымша ретінде сабақ конспектісі, көрнекілік нұсқаулар.
Сіздің таңдаған оқытуды ұйымдастыру формасы бойынша болу керек.
Екінші коллоквиум – 10–ші аптада:
Оқыту әдістері түсінігі.
Биологияны оқытудың әдістерінің жүйесі.
Биологияны оқытудың әдістерінің классификациясы.
Биологияны оқытудың логикалық, ұйымдастырушылық және техникалық әдістемелік тәсілдері.
Оқыту әдістерінің негізгі функциялары.
Биологияны оқытудағы бақылаудың маңызы.
Түрлі қасиеттер бойынша білімді бақылау формаларының классификациясы.
Білім мен біліктілікті жазбаша және ауызша, жеке, топппен және фронтальді тексеру.
Биологиядан дидактикалық карточкалардың түрлері.
Деңгейлік биологиялық жатжазулар мен тестер.
Дамыта оқыту жүйесі мен тұлғалық-әрекет қисыны (подход) (А.А. Леонтьев бойынша) туралы түсінік.
Дамыта оқыту жүйесіндегі сабақтардың типологиясы.
Оқу есептері бойынша сабақтар.
Оқу есептері туралы түсінік, оның дамыта оқыту жүйесіндегі ролі.
Биологиядан оқу есептерінің мысалдары.
