Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Урок 4 оригінал.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
649.72 Кб
Скачать

Урок № 4

Розділ ііі «Клітинний рівень організації живої природи».

Тема 2. Основні процеси клітинного рівня.

Тема: Біосинтез білка.

Мета уроку:

  • Освітня - ввести поняття гена, триплету, кодону, коду ДНК, транскрипції і трансляції, пояснити сутність процес біосинтезу білків.

  • Розвиваюча - розвиток уваги, пам'яті, логічного мислення, тренування просторової уяви.

  • Виховна - виховувати спостережливість, увагу, старанність.

Тип уроку урок формування знань.

Методи та методичні прийоми: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, методи: проблемне запитання, мозковий штурм, метод «Асоціативний кущ».

Обладнання й матеріали: мультимедійний проектор; підручники біології, робочі зошити, таблиці до теми.

Базові поняття й терміни: ген, генетичний код, триплет, виродженість, односпрямованість, універсальність генетичного коду, матриця, матричний синтез, транскрипція, трансляція, гістони, процесинг, сплайсинг, екзони, інтрони.

Структура уроку

І. Організаційний етап…………………………………...……………………….1 хв

ІІ. Актуалізація опорних знань ……………………………………………….......3 хв

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів……………………...2 хв

IV. Основний етап…………………....…………………................................25 хв

V. Закріплення матеріалу…………………………..............................13 хв

Vі. Домашнє завдання ………………………………………………….1 хв

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Привітання учнів, перевірка присутніх, відмітка в журналі відсутніх, приготування необхідного матеріалу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

На дошці написані слова: міозин, актин, каталаза, гемоглобін, інсулін, ліпопротеїни.

Чим представлені записані слова на дошці? Це все білки! Правильно. Що таке білки? (Білки - це високомолекулярні біополімери, мономерами яких є залишки амінокислот.)

Хто експериментально довів, що білки збудовані із залишків амінокислот? (Еміль Фішер)

Давайте, згадаємо, які функції виконують білки, згадані нами на початку:

Міозин, актин - спеціальні скоротливі білки, що забезпечують скорочення і розслаблення м'язів при русі.

Каталаза – фермент, який розщеплює пероксид гідрогену на воду та кисень.

Гемоглобін - транспортний білок, що входить до складу еритроцитів крові і сприяє переносу кисню,

Інсулін - гормон підшлункової залози, що регулює рівень цукру в крові.

Ліпопротеїни - білки, що виконують будівельну функцію.

Виходячи з сказаної нами інформації про білки, стає зрозумілою та роль, яку вони відіграють у життєдіяльності клітини і організму в цілому. Давайте ж ще раз перелічимо їх функції.

Метод «Асоціаціативний кущ»: посередині дошки вчитель пише слово «білок», а навколо записує все, що називають учні стосовно нього, наприклад: каталітична, транспортна, захисна, скорочувальна, структурна, гормональна, поживна (резервна).

Iіі. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Саме функції білків визначають їх роль у життєдіяльності клітини і організму в цілому.

Найбільш повне значення білків для життєдіяльності організмів сформулював у 70-х роках ХІХ століття Ф. Енгельс

У кожній клітині синтезується кілька тисяч різновидів білків. Здатність до синтезу строго певних білків закріплена спадково.

«Всюди, де ми зустрічаємо життя, ми знаходимо, що воно пов'язане з будь-яким білковим тілом, і всюди, де ми зустрічаємо будь-яке білкове тіло, що не перебуває в стані розкладу, ми без винятку зустрічаємо і явище життя…

Життя є спосіб існування білкових тіл».

Ці слова актуальні й досі, хоча від сьогодення їх відділяють майже 150 років і за цей час наука зробила гігантський крок уперед у вивченні білків.

Клітині безперервно необхідні білки. У кожній клітині синтезується декілька тисяч різних білкових молекул. Але час їх існування обмежений. Тому існує процес відновлення білків – біосинтез.

Що означає термін «біосинтез білків», як ви гадаєте?