Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать

Урок 63. Узагальнення і систематизація знань і вмінь за темою «прикметник»

Клас

Мета: перевірити вміння учнів визначати рід і число прикметників, узгоджувати при­кметники з іменниками, визначати відмінок прикметників; збагачувати словнико­вий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати куль­туру писемного мовлення.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання [вправа212 (2), с. 107)

  2. Робота над прислів'ями

  • Властивість прикметників здавна підмітив народ і, зазвичай, викорис­товує їх у загадках, прислів’ях, приказках. Згадайте прислів’я, у яких є при­кметники.

Від теплого слова і лід розмерзає.

Гостре словечко коле сердечко.

Від солодких слів буває гірко.

Вода все сполоще, а злого слова — ні.

  1. Каліграфічна хвилинка

Вк ол до ом ез вг зг навколо згодом незадовго

  1. Словникова робота

Гра «Така цікава буква»

Школярі пригадують і записують якомога більше слів, до складу яких вхо­дять дві однакові букви.

Зразок:

Щогодини, щотижня.

Шеренга, посередині.

Держава, фанера тощо.

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про прикметник.

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Робота за підручником (с. 108-109)

Вправи 213-214

ЗАСІВАНКИ Сійся, родися,

Жито, пшениця,

Горох, чечевиця,

І всяка пашниця,

Внизу корениста,

Зверху колосиста,

Щоб на майбутній рік Було більше, ніж торік.

Щоб всього було доволі І в коморі, і на полі.

Сію, сію, посіваю,

З Новим роком Поздоровляю!

Сію, сію, засіваю,

З Новим роком вас вітаю!

На той новий рік,

Щоб ліпше вродило,

Ніж торік!

Сію, сію, засіваю,

Вашу хату не минаю,

З Новим роком йду до хати,

Щось вам маю віншувати:

Щоби діти всі здорові, їсти кашу всі готові,

Щоб вам була з них потіха,

А нам грошей хоч півміха!

  1. Робота в парах

  1. До словосполучень доберіть синоніми з префіксом без-, з одним із словоспо­лучень складіть і запишіть речення.

Ясне небо — (безхмарне небо).

Вічна пам’ять — жорстокий учинок — правильна відповідь —

  1. Поясніть значення фразеологізмів.

Пійматися на гачок — (занадто довірливо до чогось поставитись).

Сім п’ятниць на тиждень — (про тих, хто легко змінює своє рішення).

  1. Робота в групах

— Удоскональте текст, щоб було зрозуміло, про яку пору року йдеться. Ви­значте рід, число, відмінок прикметників.

Одного ранку Івась пішов на прогулянку. Світило сонце. Стиха

шуміли дерева. Верба схилила свої коси до води.

  1. Фізкультхвилинка

Зупинемо навчання час.

Фізкультпауза у нас.

Руки, наче крила в птаха,

Що летить, не знає страху.

Вгору-вниз їх підіймаю І доверху підлітаю.

А тепер — метелик я,

Рух дає мені життя.

До плечей згорну я руки,

Колові зроблю я рухи.

А голівкою покрутим —

Небезпек не має бути.

Якщо поруч небезпека,—

Геть втікаємо далеко.

  1. Тестування

1 варіант

  1. Позначте правильне твердження.

У називному відмінку однини прикметники жіночого роду мають закін­чення:

а) — а, —ія,

б) -ий, -ій;

в) -е, -є.

  1. Як утворився прикметник прохолодний?

а) За допомогою суфікса;

б) префікса;

в) префікса та суфікса.

  1. Запишіть прикметник літній у давальному відмінку.

  2. Визначте відмінок прикметника у поданому реченні.

Навесні вбирається калина у смарагдове намисто.

  1. Яким членом речення зазвичай виступає прикметник?

  2. Запишіть три словосполучення, у яких прикметники вжито у переносному значенні.

  3. Складіть і запишіть речення, у якому прикметник осінній стоїть у Р. в. од­нини.

  4. Доберіть прикметники до іменника кошеня.

  5. Подані словосполучення замініть за зразком і запишіть.

Зразок. Галявина в лісі — лісова галявина.

Пісня солов’я —

Хліб із жита —

Кора дуба —

Плаття із шовку —

  1. Запишіть словосполучення, поставивши прикметники у відповідних від­мінках. Визначте число, рід і відмінок прикметників.

У (синє) небі.

(Осінній) ранку.

У (порожній) коридорі.

(Художній) фільму.

  1. Від іменників утворіть прикметники із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-. Скла­діть словосполучення.

Зразок. Україна — українське село.

Київ, Тернопіль, козак.

  1. Спишіть, розкриваючи дужки. Визначте відмінки прикметника. До виді­лених прикметників доберіть і запишіть слова-антоніми.

На (вечірній) небі з’явилися перші зірочки.

Серед (пшеничний) колосків червоніли маки.

2 варіант

  1. Як утворився прикметник журливий?

а) За допомогою префікса;

б) суфікса;

в) префікса та суфікса.

  1. Підкресліть зайве слово. Запишіть з ним словосполучення.

Прегарний, прекрасний, чудовий, красивий, делікатний.

  1. Позначте суфікс, за допомогою якого можна утворити прикметники від по­даних іменників: село, Суми, гора, Буковина.

а) -ськ-\

б) -зьк-;

в) -цьк-.

  1. Позначте прикметник, у якому перед закінченням у Р. в. пишеться знак м’якшення.

а) Чесний;

б) міцна;

в) синє.

  1. Складіть і запишіть речення, у якому прикметник молодша стоїть у даваль­ному відмінку однини.

  2. Позначте правильне твердження.

Кольоровий сон, залізна воля, золоте серце, солодкі мрії, холодний погляд.

а) Подані прикметники вжиті у прямому значенні;

б) перші три прикметники вжиті у переносному значенні;

в) усі прикметники вжиті у переносному значенні.

  1. Визначте відмінок прикметника у поданому реченні.

У синій глибині віддзеркалює віття сокорини.

  1. Доберіть прикметники до іменника яблуко.

  2. Подані словосполучення замініть за зразком і запишіть.

Зразок. Галявина в лісі — лісова галявина.

Зарості очерету —

Шафа для книг —

Поля пшениці —

Книга із бібліотеки —

  1. Запишіть словосполучення, поставивши прикметники у відповідних від­мінках. Визначте число, рід і відмінок прикметників.

У (домашнє) завданні.

(Літній) вечора.

В (останній) ряді.

(Рання) осені.

  1. Від іменників утворіть прикметники з суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-. Скла­діть словосполучення.

Зразок. Україна — українське село.

Львів, чумак, Полісся.

  1. Спишіть, розкриваючи дужки. Визначте відмінки прикметника. До виді­лених прикметників доберіть і запишіть слова-антоніми.

(Рання) росою вмиваються птахи.

Діти раділи (тепла) (літня) сонечку.

Оцінювання

Максимальна кількість — 12 балів.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]