Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать
  1. Організаційний момент

Стій, друже, зупинись,

Ти у класі не крутись,

Дзвоник кличе всіх за парти Знання міцні здобувати!

  1. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 115 (3), с. 59)

  • Прочитайте записані пари слів.

  • Які зміни кінцевого приголосного відбулися в цих словах?

  1. Пояснювальний диктант

Ой, у лузі червона калина похилилася. По дорозі в білий світ вируша по­важний кіт. Зайчик сонячний іскриться на лататті у ріці, на піску і на тра­вичці, і у тебе на лиці.

  • Підкресліть іменники, що стоять у місцевому відмінку.

  • У яких із них відбулося чергування?

  • Чому в інших іменниках у місцевому відмінку чергування не відбулося?

  • У яких іменниках відбувається чергування приголосних?

  1. Каліграфічна хвилинка

  • Доповніть прислів’я. Запишіть його каліграфічно.

Осінь багата снопами, а зима... (пирогами).

  • Виконайте звуко-буквений аналіз слова осінь.

  • Поставте слово осінь у родовий відмінок однини.

  • Що ви помітили?

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з чергуванням голосних звуків у ко­ренях іменників жіночого і чоловічого роду.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Самостійне дослідження. Вправа 116 (с.59-60)

  • Визначте тип прочитаного тексту.

  • Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком.

  • За власними спостереженнями сформулюйте правило про чергування голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду.

  • Звірте свої висновки із правилом на с. 60.

  1. Первинне закріплення. Вправа 117 (г. 60)

Списування тексту з граматичним завданням

  • У яких словах відбулося чергування звуків?

  • У яких словах може відбутися чергування голосних звуків?

  • Доведіть свою думку.

  1. Хвилинка-цікавинка

Коли «І» кінчає слово,

«Е» чи «О» завжди готові «І» в основі замінити І за нього послужити.

Порівняй: в печі, до печі,

Слово сказане до речі,

Солі, осені і кості,

Від хоробрості і злості...

  1. Фізкультхвилинка

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Творча робота. Вправа 118 (г. 60-67)

  • Спишіть вірш, розкриваючи дужки.

  • Звуковий аналіз слів.

  • Знайдіть у тексті іменники-антоніми.

  • Побудуйте їх звукові моделі.

  • Побудова міркування за четвертим завданням вправи.

  1. Вибіркове списування. Вправа 119 (с. 67)

  • Доповніть прислів’я словами з довідки.

  • Самостійне виконання другого завдання.

Перевірка виконаної роботи.

  • Побудова міркування за третім завданням вправи.

  1. Робота над загадками

  • Відгадайте загадки.

  • Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку од­нини.

■ Має вуса, пишний хвіст І негарну звичку:

Спершу добре він поїсть,

Після вмиє личко. (Кіт)

Урок 34. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ Див

НА ( я) В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ Клас

Мета: ознайомити учнів з правописом іменників жіночого роду на (-я) в родовому відмінку однини з основою на твердий і м'який приголосний та на [ж], [ч], [ш]; роз­вивати вміння використовувати вивчені правила для пояснення правопису закін­чення іменників у поданих формах; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]