Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать
  1. Словникова робота

Загадка

• Сашко покликав: «Швидше, мамо!

Поштарка принесла нам... (телеграму)]»

Телеграма — це слово грецького походження: іеіе означає «далеко», а дгатта — буква.

  • Доберіть якомога більше прикметників до слова телеграма. (Термінова, вітальна, неочікувана, приємна)

Гра«Знайди слово»

ТАЧЕРЕАЕРОДРОМТУ (аеродром)

Аеродром (летовище) — територія, обладнана комплексом інженерних споруд, радіотехнічними засобами, які забезпечують стоянку, зліт, посадку і технічне обслуговування літаків.

  1. Фізкультхвилинка

  2. Коментоване письмо. Вправа 184 (с. 96)

  • Запишіть подані іменники у місцевому відмінку, використовуючи відпо­відні прикметники.

  • Доберіть антоніми до виділених слів. (Далекийблизький; вологасуха; гомінливетихе)

  • Складіть речення з одним із словосполучень та запишіть його в зошит.

  1. Хвилинка спілкування (с. 96)

  • Що ти знаєш про Інтернет?

  • Чому його називають великою павутиною?

  1. Самостійна робота. Вправа 185 (с. 96-97)

  1. варіант записує 1, 2 речення;

  2. варіант — 3 і 4 речення.

Взаємоперевірка робіт.

  • Доберіть синоніми до слова кривавий. (Гарячий, червоний)

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Що повторили на уроці?

  • Що цікавого дізналися?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 186, с. 97.

Урок 55. ВИМОВА І ПРАВОПИС ПРИКМЕТНИКІВ ІЗ СУФІКСАМИ -ськ-, -зьк-, -цьк-

Клас

Мета: вчити учнів дотримувати правил вимови та написання прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк--, розвивати фонематичний слух; збагачувати словниковий запас; ви­ховувати почуття гордості за героїчне минуле нашої держави.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Сіроокі дівчатка,

Ясноокі хлоп’ята,

Заспокойтеся, сядьте,

Час вже починати.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 186, с. 97)

  • Прочитайте списаний текст.

  • Поясніть значення слова шати.

  • Назвіть відмінок прикметників, які ви знайшли у тексті.

  • Які знання допомогли вам правильно визначити відмінок прикмет­ників?

  1. Каліграфічна хвилинка

Нн ил ок иш жірв

Нахиляє дуб високий серед пишної долини віти дужі і високі до червоної калини.

Б. Грінченко

  • Запишіть каліграфічно вірш з пам’яті.

  • Підкресліть прикметники.

  • Визначте рід, число, відмінок прикметників.

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як правильно вимовляти і писати при­кметники із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота над текстом. Вправа 187 (с. 97)

Учні читають текст і визначають його мету.

  • Що цікавого ви знаєте про козаків?

  • Самостійне виконання учнями другого завдання до вправи на с. 98 підруч­ника.

  • Перевірка виконаного завдання.

  • Які слова ви написали? Назвіть виділені суфікси.

  1. Ознайомлення з теоретичним матеріалом з рубрики «Запам'ятай!» ((. 98)

  2. Робота в парах. Вправа 190 (г. 98)

Звітування пар про виконану роботу.

  • Допишіть назву нашого міста і утворіть від неї прикметник.

  • За допомогою якого суфікса ви це зробили?

  1. Фізкультхвилинка

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Самостійна робота

  1. варіант — вправа 188 (с. 98);

  2. варіант — вправа 189 (с. 98).

Фронтальна перевірка виконаних робіт.

  1. Творча робота

  • Від поданих іменників утворіть прикметники із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.

  • Складіть словосполучення.

Зразок: Київ — київські капітани.

Україна, Харків, козак, Львів, чумак, Луганськ, Полісся, Запоріжжя.

  1. Гра «Допоможи Незнайкові виправити помилки»

Україньський, сілський, козацкий, київский, кобзарьський.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Що нового дізналися на уроці?

  • Яка буква пишеться у суфіксах -ськ-, -зьк-, -цьк ?

Гра «Хто швидше?»

  • Від іменників, поданих у дужках, утворіть прикметники.

(Море) берег — ...

(чумак) шлях — ...

(гори) річка — ...

(Карпати) край — ...

(юнак) змагання — ...

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 191, с. 99.

Урок 56. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ

Клас

Мета: перевірити вміння учнів переказувати текст; розвивати навички усного і писем­ного мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати старанність,

уважність, організованість.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці, ми перевіримо, чи вмієте ви писати письмовий пе­реказ. Щоб роботу виконати успішно, потрібно бути уважними.

  1. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

Орієнтовні тексти для переказів

ГІРКИЙ УРОК

В автобусі Оксанка знайшла зручне місце й безтурботно поринула у свої мрії. На зупинці в автобус увійшла літня жінка з важкими сумками. Та Оксанка вдала, ніби не помічає її.

Увечері Оксанка з матір’ю та батьком подзвонила до нових сусідів, які справляли новосілля. Двері відчинилися, на порозі стояла та сама жінка, яку вона образила своєю нечемністю, а на столі — частування з тих важких сумок.

Оксанка ладна була провалитися крізь землю. Мати вихваляла перед су­сідкою свою доньку. І кожне мамине слово, як посмішка, стьобало дів­чинку. А сусідка спокійно дивилася Оксані просто в очі. Той погляд надовго запам’ятався дівчинці.

Аналіз тексту за питаннями

  • Чому оповідання має таку назву?

  • Чому Оксанці було соромно, коли вона прийшла в гості?

  • Як поводилася сусідка?

  • Чи можна сказати, що сусідка вихована людина?

  • Як ви оцінюєте вчинок Оксанки?

  • Який висновок можна зробити з тексту?

  • А що було б, якби Оксанчиних батьків не запросили в гості?

Словник: поринула у мрії, провалитися крізь землю, слова стьобали, без­турботно, не зважала, неприємностей.

Орієнтовний план переказу

  1. В автобусі.

  2. Несподівана зустріч.

  3. Розплата за невихованість.

  4. Чи завжди ми уважні?

ДОРОГІ ГОСТІ

Намела січневого снігу хуртовина. Важким стало життя птахів. Ось приле­тіла зграйка красенів щигликів, чижів, коноплянок. Після морозної ночі вони на лопухах, вільхах, берізках поснідають насіннячком.

Деревце горобини схоже на прикрашену новорічну ялинку. Спокійні сні­гурі з червоними грудками ласують ягідками горобини. Це наші зимові гості.

І ми в саду на ялинці поставили їдальню для дорогих гостей. Підгодовуємо пташок просом, насінням, ягодами горобини, коноплями.

За О. Копиленком

Аналіз тексту за питаннями

  • Про кого говориться в оповіданні?

  • Чим зайняті птахи після ночі?

  • З чим порівнюють горобину?

  • Про яких зимових гостей ідеться в оповіданні?

  • Що повісили діти на ялинці?

  • Чому оповідання має таку назву?

  • Чого вчить нас цей текст?

  • Чи всі ми так поводимося із пташками взимку?

  • Скільки абзаців у цьому оповіданні?

  • Які заголовки можна дібрати до цих частин?

Словник: хуртовина, важке життя, морозна ніч, деревце горобини, зимові гості, ялинка, підгодовуємо пташок.

Орієнтовний план переказу

  1. Морозна ніч.

  2. Зимові гості.

  3. Годівничка на ялинці.

СМІЛИВИЙ УЧИНОК В один із сонячних днів Федір повертався зі школи додому. У нього був ра­дісний настрій.

Дорога пролягала через старенький місток. Підходячи до мосту, хлопчик почув веселі голоси школярів і жалібне поскрипування дощок. Діти, сидячи на поручнях, розгойдували його та верещали від задоволення.

І раптом сталося непередбачене. Маленька Світланка, змахнувши рученя­тами, впала з поручнів у річку і зникла під водою. Не роздумуючи й хвилини, Федір кинувся за нею.

Нестерпно довго тягнувся час. І лише тоді, коли Федір вийшов на берег, тримаючи на руках дівчинку, діти полегшено зітхнули. Всі побігли до рятів­ника і переляканої, але живої Світланки.

Аналіз тексту за питаннями

  • Про що говорить назва оповідання?

  • Який із заголовків може підійти до цього тексту: «Старенький місток», «Безтурботні діти», «Не розгубився», «Вода і діти»?

  • Куди йшов Федір?

  • Яке заняття знайшла собі малеча?

  • Що трапилося зі Світланкою?

  • Хто врятував дівчинку?

  • Який висновок зробили для себе діти?

Словник: додому, жалібне поскрипування, поручні, непередбачене, не роз­думуючи, нестерпно довго, полегшено зітхнули.

Орієнтовний план переказу

  1. Додому.

  2. Старенький місток.

  3. Світланка у воді.

  4. Дівчинку врятовано.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Чого навчалися на уроці?

  • Що виявилося складним?

  • Що повчальне почули?

Клас

Урок 57. УЖИВАННЯ ЗНАКА М'ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ

Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду

з основою на м'який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках

однини; розвивати мовленнєвий слух; виховувати старанність.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Встали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку нас. 108) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми розглянемо вживання знака м’якшення перед за­кінченням у прикметниках чоловічого і середнього роду. Дізнаємося, у яких відмінках це відбувається і чому.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Гра «Плюс чи мінус».

Учні показують «+», якщо основа прикметника закінчується на м’який приголосний, і *-* — якщо на твердий.

Синя, сумний, давнє, домашня, спілий, красиве, раннє, дивна, літня, гарне.

Світлий, пізній, добрий, дужий, дружній, широке, порожнє, шкільний, го­родній, майбутній, могутнє, обережний.

  • Для чого необхідно вміти визначати основу прикметників? Про це ми ді­знаємося, виконавши наступну вправу.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]