Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать
  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 195,с. 100)

  • Прочитайте записані речення.

  • Які букви ви вставили замість крапок?

  • Поясніть написання закінчень прикметників.

  • У якому відмінку прикметники чоловічого і середнього роду можуть мати дві форми? (У місцевому відмінку)

  • Наведіть приклади з вправи. (На величезному — на величезнім; на гор­дому — на гордім)

  1. Каліграфічна хвилинка

Загадка

• Щоб скріпилось за один момент,

Будівельник додав у розчин...

Цц Цц це ем нт цемент

Цемент — порошок сірого кольору, який використовують у будівництві.

  • До слова цемент доберіть спільнокореневі слова. (Цементний, цемен­тувати, зацементувати)

  • Запишіть речення.

Муляр для кладки використав цемент.

  • Підкресліть головні і другорядні члени речення.

  1. Робота в парах

  • Прочитайте запитання.

  • Напишіть відповіді, використовуючи словосполучення, подані у дужках.

  • Визначте відмінок прикметників.

Звідки до нас прийшли діти? (Сусіднє село)

Коли поверталися з роботи косарі? (Пізній вечір)

Після чого настав ранок? (Коротка літня ніч)

Де відпочивала сім’я влітку? (Синє море)

До чого прислухався син? (Дружня порада)

Клас

Урок 49. ВПРАВИ НА ВИЗНАЧЕННЯ РОДУ І ЧИСЛА ПРИКМЕТНИКІВ ЗА ІМЕННИКАМИ

Мета: вчити учнів визначати рід і число прикметника за родом пов'язаного з ним імен­ника та за характерним закінченням; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідної землі.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 56)

  3. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з прикметниками, будемо вчитися визначати рід і число прикметників; розглянемо, що спільного і від­мінного між прикметниками та іменниками.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота над віршем. Вправа 168 (г. 87)

  • Виразне читання вірша учнями.

  • Про що ви дізналися з тексту вірша?

  • Яка його головна думка?

  • Доберіть синонім до слова отчий. (Рідний, батьківський)

  • Вибіркове списування за другим завданням до вправи на с. 87.

  • Визначення роду прикметників.

Отчий (ч.р.) дім, у високім (с.р.) житі, рідна (ж.р.) хата.

  • Як ми визначаємо рід прикметників?

  1. Робота над граматичною казкою. Вправа 169 (с. 87-88)

Виразне читання казки учнями

  • Чому іменник не зрозумів пропозиції прикметника?

Висновок. Прикметники можуть змінюватися за відмінками і числами, а в однині — і за родами.

Іменники теж змінюються за відмінками та числами, але за родами вони не змінюються.

Кожен іменник, що вживається в однині, належить до одного з родів — чо­ловічого, жіночого, середнього.

Наприклад:

ліс (ч.р.), зима (ж.р.), село (с.р.); зелений (ч.р.), зелена (ж.р.), зелене (с.р.)

  1. Ознайомлення з правилом (с.88)

  2. Творча робота

  • Від виділених іменників утворіть прикметники.

  • Виділіть закінчення прикметників.

  • Визначте число і рід прикметників.

  1. й ряд 2-й ряд 3-й ряд

Горщик із глини будинок з каменю стіл з дерева

сопілка з калини хустина з шовку каша з гречки

поле з пшениці колесо з гуми озеро в горах

— Який висновок про закінчення прикметників можна зробити?

Прикметники

чоловічого роду

жіночого роду

середнього роду

який?

яка?

яке?

-ий (-ій)

-а (-я)

-е ( є)

  1. Фізкультхвилинка

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Складання розповіді за планом. Вправа 170 (с. 89)

Роботу можна організувати в парах (питання — відповідь); «ланцюжком» (один учень починає розповідь, другий продовжує і т. п.).

  1. Коментоване письмо

  • Допишіть закінчення у словах.

  • Підкресліть прикметники, визначте їх число і рід.

Як тільки встає сонечко, прокидається і маленьк.. кульбабка. Відкриває вона жовт.. личко. Але надходить час, коли голівки перетворюються на біл.. пухнаст.. парашутики. їх розносить сильн.. вітер по землі.

  1. Гра «Побудуй місток»

Учитель називає три іменники, а учні знаходять прикметник — «місток»,

який їх об’єднує.

Сталь, дружба, знання (міцні)

Думка, постріл, слово (влучні)

Воля, злива, почуття (сильні)

Листя, клімат, білизна (сухі)

Воля, вантаж, завдання (важкі)

Час, скеля, річка (стрімкі)

Яма, річка, рана (глибокі)

Вата, котик, хмара (пухнасті)

Досвід, сльози, перець (гіркі)

  • Утворіть словосполучення з другою групою слів. (Влучні думки, влучні постріли, влучні слова)

  • Поставте ці словосполучення в однину. (Влучна думка, влучний постріл, влучне слово)

  • Змініть форму слів. Закінчіть словосполучення: влучної... ; влучного... ; влучного...

  • Спробуйте змінити наші словосполучення за родами.

  • Чому у вас нічого не вийшло? (Прикметники змінюються за родами в однині, а іменники мають рід, але за родами не змінюються. Тому нам і не вдається змінити ці словосполучення за родами.)

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок?

Швидкість, цікавість, увага, творчість, знання...

  • Якими прикметниками?

Повчальний, цікавий, неповторний...

  • Як визначити число прикметників?

  • Коли ви можете визначити рід прикметників? (Тільки в однині)

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Урок 50. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ЗВ'ЯЗКОМ ПРИКМЕТНИКІВ З ІМЕННИКАМИ В РЕЧЕННЯХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА РОДАМИ І ЧИСЛАМИ

Клас

Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати рід і число прикметників; узагальнити знання про рід і число прикметників; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 171, с. 89)

  • Прочитайте записаний текст.

  • Які прикметники ви знайшли у тексті?

  • До яких іменників вони належать?

  1. Робота в групах. Гра «Хто швидше?»

  • Доберіть якомога більше прикметників, що відповідають поданим мо­делям.

  • Запишіть їх у зошити.

  1. іиа група | | ІийІ | | [Ти]

  2. га група | | [ТГ] | | Гяі

  3. тя група | || |

  1. Перевірка виконаних робіт

  2. Гра «Допоможи Незнайкові»

  • Прочитайте вірш. Виправте помилки.

Хто в хустині червоненька (-ш) став у лісі між дубів?

Може, дівчинка маленькі (-а) назбирать прийшла грибів?

Ні, не дівчина там стала, горобина виростала, ту хустину гаптувала щедро (-а) осінь золотий (-а).

М. Познанська

  • Чому саме такі закінчення повинні мати прикметники? (Тому що при­кметник завжди стоїть у тому числі, роді, що й іменник, від якого він зале­жить.)

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над прикметником, бу­демо визначати рід, число прикметників, навчимося розбирати прикметник за зразком.

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота над загадками. Вправа 171 (с. 89)

  • Відгадування загадок.

  • Списування тексту, визначення роду і числа прикметників.

  1. Каліграфічна хвилинка

Гарний на вроду — красивий.

  • Запишіть каліграфічно.

  • Знайдіть прикметники, визначте їх рід і число.

  1. Вибіркове списування. Вправа 172 (с. 89-90)

Учні читають текст і визначають його тему.

  • Випишіть сполучення іменника з прикметником, додаючи пропущені закінчення.

  • Обґрунтуйте вибір закінчень.

  • Доберіть і запишіть синоніми до слів суворий, сильний (виходячи із зна­чення іменника, з яким зв’язаний прикметник).

Суворий — важкий. Сильний — міцний.

  • Поясніть уживання знака м’якшення у деяких словах з тексту.

  • Кілька прикметників розберіть за зразком із вправи 173.

Наприклад:

Густе (густий)який?; -ий; чол. рід; одн.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]