Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать
  1. Зачитування творів. Редагування текстів.

  1. Підсумок уроку

  • Про що дізналися на сьогоднішньому уроці?

  • У чому впевнилися?

  • Чого навчилися?

  • Чим же відрізняється науковий текст від художнього?

  1. Домашнє завдання

Бправа 162, с. 85.

Для допитливих

Знайдіть приклади художніх і наукових текстів у підручниках з читання, математики. Поясніть, яку роль у них відіграють прикметники.

Клас

Урок 47. ВПРАВИ НА ДОЦІЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У МОВЛЕННІ

Мета: практично ознайомити учнів із ступенями порівняння прикметників; провести спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (безуживання термі­нів)-, вчити використовувати ступені прикметників у мовленні; збагачувати словни­ковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 162, с. 85)

  • Прочитайте розповідь, яку ви склали вдома.

  • Це художній текст чи науково-популярний? Обґрунтуйте свою думку.

  • Які прикметники ви використали у своїй розповіді? Назвіть їх.

  1. Каліграфічна хвилинка

В в ел ер ів ул

Село Вербівка потонуло у вербах.

  • До яких частин мови належать слова, подані в реченні?

  • Якої з вивчених частин мови тут немає?

  • Додайте прикметники до іменників. (Невеличке село Вербівка потонуло у зелених вербах.)

  • Яке речення у вас вийшло? Прочитайте його.

  • Розберіть за будовою ці прикметники.

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми розширимо уявлення про прикметник, дізнаємось, як можуть бути пов’язані значення прикметника і його будова.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота над віршем. Вправа 165 (г. 86)

  • Прочитайте виразно вірш.

  • Назвіть прикметники, які зустрілися вам у цьому вірші.

  • Розгляньте, як утворився прикметник найкращий.

  • Спробуйте пояснити, як утворилися прикметники найспритніші, найяс- ніші.

/Ч. ^ ,

Спритний — спритніший — найспритніший.

оо | о

Ясний — ясніший — найясніший.

  • Які зміни у будові вплинули на значення прикметників?

  1. Робота над словами в рамці (с. 86)

Мовчазне читання слів учнями

  • Хто бажає правильно прочитати слова в рамці?

  • Запишіть ці слова з пам’яті.

  • Для одного з прикметників другого стовпчика утворіть «ланцюжок сту­пенів».

  • Складіть речення з одним із прикметників.

  1. Самостійна робота. Вправа 1 бб (с. 86-87)

  • Самостійне читання тексту учнями.

  • Усне виконання першого завдання до тексту.

  • Списування тексту з граматичним завданням.

  • Перевірка виконаної роботи.

  • Назвіть словосполучення прикметника з іменником.

  • Який прикметник уживається в множині? (Найласкавіші)

  • Який рід мають прикметники, вжиті у тексті в однині?

  1. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити:

Раз — підняти руки вгору,

Два — нагнутися додолу,

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три, чотири — прямо стати,

Будем знову починати.

Хто зуміє присідати І ногам роботу дати?

Раз — піднялись, два присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Хто втомився присідати,

Може вже відпочивати.

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Робота над загадками і прислів'ями. Вправа 163 ((. 85)

  • Прочитайте і відгадайте загадки.

  • Прочитайте прислів’я і поясніть їх зміст.

  • Знайдіть у записах прикметники-антоніми.

  • Спишіть прислів’я, підкресліть у них прикметники.

  1. Робота в парах. Вправа 164 (с. 85)

  • Прочитайте текст, доповнюючи його прикметниками з довідки. Словникова скарбничка

  • Поясніть значення слів: клуня, виринають.

  • Які букви ви вставите в словах з пропущеними буквами?

  • Обґрунтуйте правопис цих слів за допомогою правила.

  • Назвіть головні члени у першому реченні.

  1. Розвиток зв'язного мовлення

  • Опишіть український вишитий рушник, використовуючи подані при­кметники.

Лляний, тонкий, білий, полотняний, український, дорогий, простий, кра­сивий, кольоровий, червоний, чорний, народний, рослинний орнамент.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Про що дізналися на сьогоднішньому уроці?

  • Чого навчилися?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 167, с. 87.

Клас

Урок 48. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПТАШКА КРАСНА ПІР'ЯМ, А ЛЮДИНА — ДОБРИМИ СПРАВАМИ. ТВІР-РОЗДУМ

Мета: закріплювати навички правильно будувати текст-міркування; вчити учнів роз­кривати абстрактно-загальні поняття; розвивати зв'язне мовлення, увагу, пам'ять, мислення, вміння логічно й послідовно викладати думки на папері, словесно пере­давати свої почуття й переживання; виховувати людяність, гуманізм у стосунках, ве­ликодушність та самопожертву, скромність, бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Слухання аудіозапису голосів птахів

  • До нас на урок завітали гості. Як ви гадаєте, хто це? (Це наші пернаті друзі.)

  • Назвіть серед них перелітніх.

  • Чому вони покидають рідні краї?

  • Що для них страшніше — холод чи голод?

  1. Робота в парах

  • Підкресліть назви птахів, занесених до Червоної книги України.

  • Пригадайте заповідники та заказники, де мешкають ці птахи.

  • Які прикмети та прислів’я про птахів вам відомі?

  • Де багато пташок — там нема комашок.

  • Ластівка день починає, а соловей — кінчає.

  • Зозуля закувала — мороз одігнала.

  • Грак відлетів — чекай снігу.

  • Сова кричить — холод накликає.

  • Якщо мовчать кімнатні птахи — перед метелицею.

  • Пташка красна пір’ям, а людина — знаннями.

  1. Розглядання виставки малюнків, ілюстрацій, фотографій птахів

  • Погляньте, будь ласка, на нашу виставку. Чим приваблюють нас пернаті друзі? (Своїм яскравим оперенням, майстерністю будувати гнізда в різних місцях, дружелюбністю, знищують шкідників...)

  1. Розглядання виставки репродукцій картин, гончарних виробів, вишивок, книг

  • А зараз погляньте уважно на цю виставку. Хто автори цих виробів? (Люди)

  • Чи можемо ми все це назвати добрими справами рук людей?

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми спробуємо об’єднати наших друзів птахів із доб­рими справами людини. Намагатися зрозуміти, що між ними є спільного і що їх відрізняє. Також ви напишете твір-роздум «Пташка красна пір’ям, а лю­дина — добрими справами».

  • Як ви розумієте значення цього прислів’я? (Відповіді учнів.)

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Вправа «Ґронування». Робота в групах

Спікери презентують роботи своїх груп.

  1. Розглядання виставки портретів знаменитих людей рідного краю,

України, світу

  • Пригадайте прізвища людей, яких знають у всьому світі за їх чудові добрі справи. (Т. Г. Шевченко, Леся Українка, К. Білокур, С. Ротору)

  • До чого закликав у своєму оповіданні «Який слід повинна залишити лю­дина на землі» В. О. Сухомлинський? (Відповіді дітей.)

  • Отже, ми живемо для того, щоб творити добро на землі. Це можуть бути великі і малі справи, але дуже необхідні тим, хто мешкає поруч із нами.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]