Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать
  1. «Мозковий штурм»

  • Що таке іменник?

  • Як змінюються іменники?

  • Що є початковою формою іменників?

  • Які чергування приголосних і голосних відбуваються при відмінюванні іменників в однині?

  • Іменники якого роду і в яких відмінках мають різні закінчення? Наве­діть приклади.

  • У яких відмінкових формах іменників відбувається подовження кін­цевих приголосних звуків основи?

  • Які закінчення мають іменники в називному відмінку множини?

  • Визначте основу і закінчення у слові солов’ї.

  1. Повідомлення теми та мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми пригадаємо, у якому відмінку іменники вжива­ються без прийменників, у якому — тільки з прийменниками, навчимося пра­вильно вживати прийменники з іменниками, а також засвоїмо літературну форму іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Бесіда

  • Що ви можете розповісти про прийменники? (Належать до службових частин мови, не називають предметів, ознак, дій і станів, не мають коренів та інших частин слів, виконують тільки синтаксичні функції —► поєднують слова, не є самостійними членами речення.)

  • Наведіть приклади прийменників.

  • Що ви можете розповісти про правопис прийменників?

  1. Усне виконання вправи 147 (с. 77)

  • Прочитайте текст.

  • До якого типу текстів він належить?

  • Що нового дізналися з цього тексту?

  • Поміркуйте, чи в кожному відмінку можливе використання приймен­ників.

  • Звірте свої спостереження із правилом на с. 77 підручника.

  • Чи правильні висновки ви зробили?

  1. Засвоєння теоретичного матеріалу. Вправа 148 (с. 77-78)

  • Читання тексту учнями, добирання заголовка.

  • Списування з граматичним завданням.

  • Прочитайте речення із потрібними за змістом прийменниками.

  • У яких відмінках іменники вживаються з прийменниками?

  • Яке словосполучення з іменником місто ви склеїли?

  • Які споріднені слова можна дібрати до іменника похід?

  1. Фізкультхвилинка

  1. Узагальнення й систематизація отриманих знань

  1. Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини

  • Порівняй (таблиця, с. 78).

  • Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини в укра­їнській мові?

  • Які помилки можуть траплятися під впливом російської мови?

  • Виконання вправи 149 (с. 78—79).

Ознайомлення з текстом вправи.

  • Про які види транспорту йдеться у вправі?

  • На якому виді транспорту ви любите подорожувати?

  • Що слід знати, щоб правильно написати іменники в місцевому відмінку множини?

  • Спишіть текст, виконавши третє і четверте завдання до вправи. Висновок. У місцевому відмінку множини іменники з прийменником по

мають закінчення -ах, -ях.

  1. Робота в парах

  • Запишіть повні відповіді на запитання, використовуючи іменники, по­дані в дужках, і потрібні прийменники.

  • Визначте відмінок цих іменників у реченнях.

  • Де знаходить знання людина? (Книга)

  • Де росте велика верба? (Річка)

  • Де пташка звила гніздо? (Кущі)

  • Звідки діти принесли гриби? (Ліс)

  • 3 чого виготовляють сир і сметану? (Молоко)

  • До чого пристосувались кактуси? (Спека)

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини?

  • Продовжіть речення.

  • Я навчився... • Я вмію...

  • Я запам’ятав... • Я знаю...

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темою «Іменник»; розвивати мислення учнів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Клас

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  3. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

  1. варіант

  1. Як називають зміну закінчень іменників?

а) Чергування;

б) питання;

в) відмінювання.

  1. У якому рядку всі наведені слова — іменники?

а) Літера, галасливий, крик, дощ;

б) воля, соняшник, щедрість, ворота;

в) гнів, чалапає, влітку, джміль.

  1. У якому рядку всі іменники подано у формі множини?

а) Степи, гори, узлісся, підйом;

б) буряки, мрії, серпи, вишні;

в) козак, борщі, м’ячі, книги.

  1. Позначте рядок, у якому всі слова в реченні записані правильно.

а) 3 важкою ношою Петрусь повертався додому.

б) Сашко довго думав над складною задачею.

в) Кіт Мурко уважно спостерігав за мишою.

  1. Запишіть іменники у місцевому відмінку однини.

Книга —

Вільха —

Фіалка —

  1. Запишіть слова, вставляючи пропущені букви. Позначте наголос у кож­ному слові.

Інж..нер, д..ржава, трол..йбус, дисципліна.

  1. Запишіть словосполучення у давальному відмінку.

Учень Петренко —

добродій Іванюк —

тренер Федір Миколайович —

  1. Подані слова пов’яжіть між собою. Визначте число, рід, відмінок імен­ників.

Пишуть, ручка.

Відпочивати, галявина.

Дякувати, гості.

  1. варіант

  1. Як змінюються іменники?

а) За родами й числами;

б) за відмінками й родами;

в) за відмінками й числами.

  1. У якому рядку всі наведені слова — іменники?

а) Сузір’я, морквяний, злетіти, віддаль;

б) обличчя, тінь, милість, лев’ячий;

в) солов’ї, українець, сьогодення, плащ.

  1. У якому рядку всі іменники подано у формі множини?

а) Лани, задачі, краї, річки;

б) пальми, бур’яни, цвяхи, довір’я;

в) вокзал, заєць, юність, прохання.

  1. Позначте рядок, у якому всі слова в реченні записані правильно.

а) Маленький Тарас потягнувся до тарілки з кашою.

б) Під кручею туристи розбили намет.

в) Юхим насолоджувався тишою.

  1. Запишіть іменники у місцевому відмінку однини.

Дівчинка —

райдуга — комаха —

  1. Запишіть слова, вставляючи пропущені букви. Позначте наголос у кож­ному слові.

Ок..ан, гв..нтівка, ш..ренга, тра..вай.

  1. Запишіть словосполучення у давальному відмінку.

Пан Василь —

учитель Дмитро Григорович — брат Ігор —

  1. Подані слова пов’яжіть між собою. Визначте число, рід, відмінок імен­ників.

Читати, книжка.

Зустрітися, Микола.

Дякувати, друзі.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]