Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать

Урок 38. Правопис закінчень іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини

Клас

Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному і міс­цевому відмінках; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Встали, діти, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько.

Настрій на урок взяли Й працювати почали.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 136, с. 70)

  • Як ви визначили закінчення в орудному відмінку однини іменників чо­ловічого роду з основою на -р?

  • Хто такий муляр?

  • Чим займається маляр?

  1. Гра «Я — тобі, ти — мені»

Учитель називає іменник, а учень ставить його в орудний відмінок однини. Учень, плащ, авіатор, водій, слюсар, камінь, лікар, край, директор.

  1. Каліграфічна хвилинка

  • Запишіть каліграфічно.

І барвінком, і рутою,

і рястом квітчає весна землю, мов дівчину, в зеленому гаю.

  • Підкресліть іменники в орудному відмінку однини.

  • Випишіть слова, у яких звуків більше, ніж букв.

  • Запишіть до них звукові схеми.

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми розглянемо нову мовну закономірність, якою, на жаль, не всі вміють користуватися. Знання цієї закономірності та її дотри­мання роблять наше мовлення різноманітнішим, милозвучнішим. А будемо ми працювати над давальним і місцевим відмінками однини іменників чоловічого роду.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Спостереження над мовним матеріалом. Вправа 137 (с.77)

Читання тексту учнями, добирання заголовка

  • Поставте запитання до тексту і дайте на них відповідь.

  • Випишіть словосполучення з іменниками чоловічого роду в давальному відмінку та позначте в них закінчення.

  • На основі власних спостережень спробуйте сформулювати правило пра­вопису закінчень іменників чоловічого роду в давальному відмінку однини.

  1. Ознайомлення з правилом ((.77)

  2. Первинне закріплення. Вправа 138 {с.77)

  • Прочитайте виразно вірш.

  • Про що розповідає цей вірш?

  • Які емоції він у вас викликає?

  • Поясніть значення виділеного слова.

  • Які синоніми можна дібрати до цього слова? (Обрій, небосхил)

  • Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.

  • Користуючись правилом на с. 72, поясніть правопис закінчень імен­ників чоловічого роду в місцевому відмінку однини.

  1. Фізкультхвилинка

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Виконання вправи 139 (с. 72}

  • Порівняння сполучень іменників у двох колонках.

  • Визначення спільного і відмінного в цих записах.

  • Визначення сполучень, які краще сприймаються на слух.

  • Ознайомлення з правилом (с. 73).

  1. Письмо з коментуванням

  • Спишіть, ставлячи іменники, подані в дужках, у давальному чи місце­вому відмінку однини.

Дбалому (хом’як) зима не страшна.

Просо вітру боїться, а (дощ) кланяється.

Гарна дівчина, як калина (луг).

По (одяг) зустрічають, по (розум) проводжають.

  • Поясніть зміст прислів’їв.

  1. Поетична хвилинка

В хату з магазину Я приніс торбину,

А торбина дуже свіжа,

Зараз я її розріжу.

Дам я мамі й татові,

І малому братові,

Дідові й бабусі,

І сестрі Катрусі.

  • Визначте відмінок іменників чоловічого роду.

  • Поясніть правопис закінчень у цих іменниках.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Що вчилися робити на уроці?

  • Які закінчення мають іменники чоловічого роду в давальному відмінку однини?

  • Які закінчення мають іменники чоловічого роду в місцевому відмінку однини?

  • Для чого потрібні паралельні закінчення у давальному та місцевому від­мінках?

  • Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?

  • Як училися їх долати?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]