Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать

Урок 35. Правопис закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини

Клас

Мета: ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду у родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватися орфографічним словником; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати старанність.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 124, с. 63)

  • Що цікавого дізналися з тексту вправи?

  • Прочитайте кожне речення тексту.

  • Поясніть написання слів із пропущеними буквами.

  • Як ви виконали звуковий аналіз слів якщо, дощ?

  • Що спільного у звуковому аналізі цих слів?

  1. Каліграфічна хвилинка

Кк Кк кі лом тр

  • Утворіть слова і запишіть їх каліграфічно, санти

кіло метр

деци —

  1. Робота над прислів'ями

  • Відновіть та поясніть зміст прислів’їв.

Без роботи вже й ріка тече.

Людина без Батьківщини — день роком стає.

В усякої справи як соловей без пісні.

Крапля до краплі — початок важкий.

  • Спишіть прислів’я, підкресліть іменники жіночого роду в Р. в. однини.

  • Які закінчення мають іменники жіночого роду на -а ( я) в Р. в. однини?

  • У яких випадках ці іменники мають закінчення -і, а в яких — закін­чення и?

  1. Проблемна ситуація

  • Поставте подані іменники у родовий відмінок однини: океан, край.

  • Чому в деяких учнів вийшли різні закінчення? (Океанаокеану; краякраю)

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ви будете вчитися правильно писати закінчення імен­ників чоловічого роду в родовому відмінку однини.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Колективне виконання вправи 125 (с. 64)

  • Читання тексту вправи, розкриваючи дужки.

  • Перевірка правопису цих слів за орфографічним словником.

  • Списування тексту учнями, позначення закінчень.

  • На основі власних спостережень зробіть висновок, які закінчення мають іменники чоловічого роду в родовому відмінку однини.

  • Звірте свої припущення з правилом на с. 64.

  1. Тренувальна вправа 125 (с. 64-65)

  • Читання тексту учнями, добирання заголовка.

  • Списування з граматичним завданням.

  • Перевірка виконаної роботи.

  1. Робота за таблицею «Правильно вимовляй і пиши» (с. 65)

  2. Фізкультхвилинка

  1. Узагальнення й систематизація отриманих знань

  1. Коментоване виконання вправи 127 (с. 65)

  • Іменники кожного стовпчика поставте в родовий відмінок однини. Підказочка. Для впевненості користуйтесь орфографічним словничком.

  • Що об’єднує іменники кожного стовпчика? (Іменники першого стовп­чика мають закінчення -а, другого я; третього у; четвертого ю.)

Завдання 3 учні виконують за зразком.

  • Що цікавого повідомляє нам підручник про іменник біль?

  • Складіть речення з цим іменником у різних відмінкових формах та за­пишіть їх у зошити.

  1. Словникова скарбничка

  • Відгадайте загадки.

• Є у двох матерів аж по п’ятеро синів.

Разом народилися, на весь вік здружилися.

Ось у мами п’ятий син — на руці такий один.

Він малий лінивець, а зовуть його... (мізинець).

  • Тисяча тисяч — це... (мільйон).

  • Запам’ятайте правопис цих слів.

  1. Гра «"Зайве"слово»

  • Подані іменники поставте у родовий відмінок однини.

  • Назвіть «зайве» слово у кожній групі іменників.

  • Іній, портфель, поле.

  • Сад, мед, сіль.

  • Малюк, жовтень, плащ.

  • Млин, хлів, горох.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Що вивчали на уроці?

  • Що для вас було новим?

  • Як можна перевірити себе, якщо немає впевненості у написанні закін­чення іменника чоловічого роду в родовому відмінку однини?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 128, с. 66.

Урок 36. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ однини

Клас

Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 128, с. 66)

  • Чи можна вважати текст вправи художнім? Доведіть свою думку.

  • Як ви поділили його на абзаци?

  • Прочитайте кожний абзац вправи, вставляючи іменники, подані в дужках, у родовому відмінку однини.

  1. Самостійна робота

  • Користуючись орфографічним словником, допишіть закінчення імен­ників. З одним словосполученням (за вибором) складіть речення.

  1. варіант

Стояв біля каштан.., читав до вечор.., випало багато сніг.., вийшли з клас.., пішов до ліс..

  1. варіант

Стояв біля дуб.., вийшли з дом.., під’їхав до завод.., зібрали багато хліб.., сік з виноград..

  1. «Порівняйте закінчення!»

Зима — зимою Рік — роком

куля — кулею нуль — нулем

лінія — лінією край — краєм

каша — кашею душ — душем

межа — межею вуж — вужем

задача — задачею меч — мечем

  • До якого роду належать іменники першого стовпчика?

  • До якого роду належать іменники другого стовпчика?

  • У якому відмінку стоять іменники чоловічого і жіночого роду?

  • Чи однакові вони мають закінчення?

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом закінчень імен­ників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо зро­зуміти і запам’ятати особливості закінчень таких іменників, щоб завжди пи­сати грамотно.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Спостереження за мовним матеріалом. Вправа 129((.бб)

  • Прочитайте іменники, записані парами.

  • Поясніть значення слова ратуша.

Визначення роду, числа і відмінка іменників

  • Які закінчення мають іменники жіночого роду в орудному відмінку?

  • Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та спробуйте пояснити, чому закінчення у них різні.

  1. Ознайомлення з правилом (с. 67)

  2. 2. Складання опорної схеми

    — Побудуймо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне напи­сання закінчень іменників жіночого роду на

    -а, -я в орудному відмінку однини.

    Первинне закріплення. Вправа 130 (с. 67)
  • Читання тексту і добирання заголовка.

  • Пояснення написання закінчень.

  • Повторення правила вживання апострофа після префіксів і пояснення на­писання слова з’явилася.

  1. Фізкультхвилинка

  2. Робота за таблицею. Вправа 131 (г. 67-68)

— Розгляньте таблицю. Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та закінчення в іменниках.

  1. Складання опорної схеми

Іменники

ч. рід (одн.)

Основа на твердий

І

Основа на м’який

Основа на [й]

приголосний

приголосний і [ж], [ч], [ш]

1

1

-ом

ем

єм

  1. Ознайомлення з правилом (с. 68)

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Робота в парах. Вправа 132 (є. 68)

  • Поставте подані іменники в орудному відмінку.

Підказочка. Дивись міркування на с. 68.

  • З однією групою іменників в орудному відмінку утворіть і запишіть ре­чення.

  1. Цікаво знати (с. 68)

Учні читають додаткову інформацію про вживання прийменників з іменни­ками чоловічого і жіночого роду в орудному відмінку.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

  • Які відкриття ви зробили для себе на уроці?

  • З яким настроєм завершуєте урок?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 13, с. 69.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]