Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать
  1. Каліграфічна хвилинка

  • Закресліть літери, що найчастіше повторюються, та утворіть слово.

П, б, з, е, р, е, б, з, а, з, б, е, ц, б, е, з, я (Праця)

  • Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.

  • Доберіть спільнокореневі слова до слова праця. (Працівник, працювати, працьовитий)

  • Утворіть нові слова за допомогою префіксів: на-, до-, пере-. (Напрацю­вати, допрацювати, перепрацювати)

  • Складіть прислів’я.

марнує, годує, людину а, лінь, Праця.

(Праця людину годує, а лінь — марнує.)

  • Знайдіть антоніми.

  • До якої частини мови вони належать?

  1. Повідомлення теми та мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему «Іменник». Повторимо відмінювання іменників, дізнаємося цікаві відомості про називний відмінок іменника, будемо вчитися визначати відмінок іменників у реченні.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Колективне виконання вправи 100 ((.51)

Учні читають прислів’я і приказки та пояснюють їх зміст.

  • Яке слово повторюється в кожному реченні?

  • Випишіть ці слова в зошити.

  • Яка частина слова змінилася? Виділіть її.

  • Як ви вважаєте, чому змінилися закінчення іменників? (Тому що вони відповідають на різні питання.)

  • Таку зміну іменників за питаннями називають відмінюванням.

  • Чи змінилося значення цього слова? (Ні. Змінилася лише його форма.)

  1. Робота в парах. Вправа 101 (с.57)

Опрацювання правил, які необхідно запам’ятати.

  • Поставте одне одному запитання за змістом правил та дайте на них від­повідь.

  1. Колективне виконання вправи 102 (і.51-52)

  • Розглядання таблиці відмінювання іменників.

  • Колективне заучування назв відмінків по порядку і питань, на які вони від­повідають.

  • Що цікавого ви помітили у питаннях називного і знахідного відмінків? Давального і місцевого?

  • Усне відмінювання іменника день.

  • Самостійне виконання завдання 4 до вправи.

  1. Лірична хвилинка. Вправа 103 (с.52-53)

  • Які назви відмінків ви почули у вірші?

  • На які питання вони відповідають?

  • Чому відмінки мають такі назви?

Розвиток мовлення

Складання розповіді про один з відмінків.

  1. Фізкультхвилинка

  1. Узагальнення й систематизація отриманих знань

  1. Тренувальна вправа 104 (є. 53)

  • Виразне читання вірша Н. Голуб.

  • Визначення початкової форми іменників (усно)

Підказочка. Форма називного відмінка однини є початковою формою імен­ника.

  • Вибіркове списування з граматичним завданням.

Смереки (смерека), ясени (ясен), тополі (тополя), квіти (квітка), трави (трава), сади (сад), вірші (вірш).

  • Визначення кличної форми виділених іменників.

  1. Письмо з пам'яті. Вправа 105 (с.54)

  • Самостійне визначення закінчення і відмінка у іменника, який повторю­ється в кожному реченні.

■ Усне добирання синонімів з довідки.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Що цікавого ви дізналися на уроці?

  • За якими відмінками змінюються іменники?

  • Що є початковою формою іменника?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Урок ЗО. РОЗРІЗНЕННЯ ВІДМІНКІВ ІМЕННИКІВ З ОДНАКОВИМИ ЗАКІНЧЕННЯМИ

Клас

Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; ознайомити із способами розрізнення давального і місцевого відмінків; розвивати мовленнєві вміння; збага­чувати словниковий запас учнів; виховувати любов до Батьківщини.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Знов день почався, діти.

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати —

Кличе в подорож дзвінок.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 106, с. 54)

  • Які прислів’я та приказки ви дібрали про рідний край?

  • Прочитайте складені речення.

  • У якому відмінку вживається сполучення слів рідний край у вашому ре­ченні?

  1. Каліграфічна хвилинка

Д д Дд ер жав дер держава

  • Як ви розумієте значення цього слова?

Держава — це політична організація суспільства на чолі з урядом та його органами.

  • Запишіть каліграфічно.

Живи і міцній, українська державо!

  • Назвіть спільнокореневі слова до слова держава.

(Державна, державність)

  • Складіть речення з однорідними членами речення.

...,...,... —державні символи України.

  1. Підготовча робота

  • Що називають відмінюванням іменників?

  • Провідміняйте іменник земля.

  • Назвіть закінчення іменника, який ви провідміняли, у різних від­мінках.

  • Чому в різних відмінках іменник має однакове закінчення?

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні ви дізнаєтеся про це на уроці, спробуєте з’ясувати, з чим це пов’язано.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Колективне виконання вправи 108 (с.55)

Самостійне читання тексту учнями

  • Назвіть виділені у тексті іменники. (Боротьбіу боротьбі)

  • Визначте їх відмінок.

  • Як розрізнити відмінкові форми, що мають однакові закінчення?

  1. Ознайомлення з правилом (с.55)

  2. Самостійна робота

Учні складають і записують кілька речень із виділеним у вправі 108 імен­ником у формі давального і місцевого відмінків однини.

  1. Фізкультхвилинка

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Розвиток зв'язного мовлен ня. Вправа 107 (с. 54-55)

  • Хто із вас уміє підписувати конверти?

  • У якому відмінку вживають іменники, що називають прізвище, ім’я та по батькові людини, якій адресують листа?

Словникова скарбничка

  • Кого називають адресатом?

  • А кого — адресантом?

Практична робота

Учні заповнюють поштові конверти.

  1. Робота в парах. Вправа 109 (с. 56)

Мовчазне читання тексту учнями

  • Обміняйтеся думками, що цікавого ви дізналися про українських ко­заків.

  • Поясніть значення слова резиденція.

  • Який іменник повторюється в тексті?

  • Визначте його відмінок.

  1. Вибіркове списування

  • Випишіть із тексту вправи 109 речення, у яких іменник Січ уживається в давальному і місцевому відмінках.

  • Випишіть останнє речення тексту. Поясніть уживання розділових знаків.

  1. Редагування тексту вправи 109

  • Як можна вдосконалити цей текст?

  1. Творче завдання

  • Спишіть вірш, замінивши закінчення іменників, поданих у дужках.

  • Визначте відмінок цих іменників.

У нашій (хата) на (стіна) висить портрет у (рама) — він дуже рідний і мені, і (тато), і (мама).

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Що вчилися робити на уроці?

  • Як відрізнити відмінки іменників, закінчення яких збігаються?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 110, с. 56.

Клас

Урок 31. ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ

Мета: ознайомити учнів із чергуванням кінцевих приголосних в іменниках; формувати вміння й навички застосування правил для пояснення правопису іменників у да­вальному і місцевому відмінках однини; розвивати увагу, спостережливість; вихо­вувати старанність.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 106, с. 54)

  • Зміст якої поради ви бажаєте пояснити?

  • Прочитайте виписані словосполучення.

  • Прочитайте складене речення.

  • У якому відмінку стоїть слово другі

  • Які споріднені слова ви дібрали до іменника розмова?

  1. Каліграфічна хвилинка

  • Запишіть каліграфічно, розкриваючи дужки.

(В) портфелі, (в) ночі, (в)ранці, (в) день, (в) зимку.

  • Поясніть правопис записаних слів.

  • Доберіть спільнокореневі слова до слова взимку,

  1. Проблемна ситуація

  • Подані слова поставте у давальному і місцевому відмінках однини. По­значте закінчення.

Нога — ...,...

Бік — ..., ...

Вухо —

Школа — ..., ...

  • Що ви помітили?

  • Чому не відбулося чергування в останньому слові?

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ясувати, у яких іменниках відбува­ється чергування кінцевих приголосних основи в давальному і місцевому від­мінках однини, які звуки чергуються.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Аналітико-пошукова робота (зовправами 111,112,113,(.57-58)

  • Про що дізналися з тексту вправи 111?

  • Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком. Позначте закін­чення.

  • За власними спостереженнями сформулюйте правило про зміну кін­цевих приголосних основи в іменниках жіночого роду в давальному і місце­вому відмінках однини.

  • Звірте свої висновки із правилом на с. 57.

  • Яких відмінкових форм бракує в таблиці?

  • Поставте іменники, подані у вправі 112, у місцевий відмінок однини.

  • Запишіть виділені іменники в таблицю за зразком. Позначте закінчення.

  • За власними спостереженнями сформулюйте правило про зміну кін­цевих приголосних основи в іменниках чоловічого роду в місцевому відмінку однини.

  • Поставте іменники, подані у вправі 113, у місцевий відмінок однини.

  • Запишіть виділені іменники в таблицю за зразком. Позначте закін­чення.

  • За власними спостереженнями сформулюйте правило про зміну кін­цевих приголосних основи в іменниках середнього роду в місцевому відмінку однини.

  • Звірте свої висновки із правилом на с. 58.

  • Зробіть висновок, чи в іменниках чоловічого і середнього роду чергу­вання кінцевих приголосних основи відбувається так само, як в іменниках жі­ночого роду?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]