Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать
  1. Організаційний момент

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 36)

  3. Мотивація навчальної діяльності.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми здійснимо подорож до країни Морфології. У ній живуть різні частини мови.

Не задумавсь, відкіль

оті у нашій мові злитки золоті?

Як намистинки диво калинове - частини мови!

Який співець, поет, який письменник уперше слово вигадав — іменник? Іменник! Він узяв собі на плечі велике діло — визначати речі,— ім’я, найменування і наймення; робота, біль, і радість, і натхнення.

Ну, а візьмемо назву — дієслово, само підказує, що діє слово!

Ще й прикладу до нього не навів.

а вже до півдесятка дієслів! Прикметник дасть іменнику-предмету якусь його ознаку чи прикмету. Частини мови! Назви наче й звичні, полюбиш їх — красиві, поетичні!

Хто ж так назвав оці частини мови? Назвали вчені. Й підхопив народ!

Д. Білоус

— Сьогодні ми пригадаємо вивчені у 3-му класі самостійні частини мови, будемо розрізняти їх за питаннями; відрізняти їх від службових слів, пра­вильно вживати у мовленні.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. Робота за таблицею

Частини мови

Службові

І

Прийменник

Сполучник

Іменник хто? що? є назвою предмета

Самостійні

X

Прикметник який? яка? яке? які? є ознакою предмета

Дієслово що робити? що зробити? що робив? що роблять? називає дію предмета

— Назвіть частини мови, які є самостійними.

  • Що називають іменником? прикметником? дієсловом?

  • Чим самостійні частини мови відрізняються від службових?

  1. Письмо з коментуванням

  • Запишіть речення. Визначте, до яких частин мови належать слова в ре­ченні.

У вересні діти прийшли до рідної школи і сіли за парти.

  1. Колективне виконання вправи 84 (с. 44)

  1. Виразне читання вірша і знаходження слів, вжитих у переносному значенні.

  2. Гра «Назви частину мови».

Учитель називає слова із вправи, а учні сигналізують карткою із зобра­женням літер «І», «П», «Д».

  1. Самостійна робота.

  • Запишіть речення з іменником мати.

  • Запишіть речення з дієсловом мати.

Перевірка виконаної роботи.

  1. Фізкультхвилинка

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Усне виконання вправи 85 (с. 44)

  • Поясніть виділений у тексті вислів.

  • Які прикметники використав автор у своєму вірші?

Усне виконання третього завдання вправи.

  1. Виділення службових слів. Вправа 86 (с. 44)

  • Які службові слова ви почули у лічилці?

  • Чи можна поставити до них питання?

  • Яку роль у реченні вони виконують?

  1. Пояснювальний диктант

  • Запишіть під диктування слова, розміщуючи їх у три колонки: імен­ники, прикметники, дієслова.

Радість, допомагати, чудовий, школа, веселий, батько, слухати, високий, прочитати, українська.

Висновок. Кожне слово належить до певної частини мови.

  1. Самостійна робота

  • Доберіть спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови.

  1. варіант Білизна — ..., ...; зима — ...,...; радість — ...,...

  2. варіант Мороз — ..., ...; шум — ...,...; праця — ...,...

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Що вчилися робити на уроці?

  • Як дізнатися, до якої частини мови належить те чи інше слово?

  • До яких слів не можна поставити питання?

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Клас

Урок 26. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ

Мета: актуалізувати знання учнів про іменник, його значення, граматичні ознаки; роз­вивати вміння знаходити іменник у тексті серед інших частин мови; виховувати пі­знавальний інтерес.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа86(3), с. 44)

Індивідуальне опитування.

  1. Гра «Допоможи Незнайкові»

  • Виправте помилки і запишіть слова правильно.

Щодено, посиредині, портред, окиан, влітку, допобачення, горезонт.

  1. Бесіда

  • З чого складається наше мовлення? (Зречень)

  • З чого складаються речення?

  • Як групуються слова у мові? За якими ознаками?

  • Які частини мови вам відомі?

  • Яку роль у мовленні виконує кожна з них?

  • Наведіть приклади слів, що належать до відомих вам частин мови.

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні ми пригадаємо, що нам відомо про іменник; розширимо свої знання про лексичне значення іменника.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота за таблицею

власні *<-

-► загальні

-► назви неістот

назви істот

Іменник

називає предмет

І

хто? що? і

Змінюється

за числами

за відмінками

однина

множина

має рід (чоловічий, жіночий, середній)

  1. Колективна робота над вправою 87 (с. 45)

Виразне читання вірша

  • Які іменники використані в тексті?

  • Які з іменників належать до істот, а які — до неістот?

  • Наведіть власні приклади.

  • Що ви знаєте про правопис власних іменників?

  • Наведіть приклади власних і загальних іменників.

  1. Робота в парах. Вправа 88 (с. 45)

Учні читають правило і ставлять одне одному питання за його змістом. Один учень запитує, другий відповідає. Потім вони міняються ролями.

  • Наведіть власні приклади іменників.

  • Що у науці про мову називають предметом?

Підказочка. Читай уважно додатковий теоретичний матеріал на с. 45 унизу сторінки.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]