Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать
  1. Підсумок уроку. Рефлексія

  • Які значення можуть мати слова?

  • Як ви розумієте переносне значення слова. Наведіть приклади.

  • Які слова є синонімами?

  • Які слова є антонімами?

  • Наведіть приклади багатозначних слів.

  • Чим багатозначні слова відрізняються від слів, які звучать і пишуться однаково?

  1. Домашнє завдання

Клас

Урок 23. ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ І ФОРМ ОДНОГО Й ТОГО САМОГО СЛОВА

Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знахо­дити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим су­фіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 36)

  3. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні ми продовжимо подорож країною Слова, але завітаємо до міста під назвою Будова слова. Повторимо, з яких частин може складатися слово, як називаються ці частини, будемо знаходити і визначати їх у словах.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Колективне виконання вправи 79 (є. 42)

Виразне читання уривку, добирання заголовка.

  • Хто є мешканцями країни Мовляндії?

  1. Зупинка «Основа слова»

  • Навчившись знаходити змінну частину слів — закінчення, ми тим самим знаходимо іншу його частину, яка залишається незмінною. Цю частину називають основою.

  • Прочитайте прислів’я.

  • Випишіть з них слово правда, виділіть основу та закінчення.

Правда світліша за сонце. Пе шукай правди в інших, коли в тебе її нема. Всяк правду знає, та не всяк про неї дбає. По правді роби, по правді і буде.

  • Що слід робити, щоби правильно визначити основу і закінчення?

  1. Зупинка «Частини основи. Корінь. Суфікс. Префікс»

  1. Робота за таблицею.

  • Розгляньте таблицю та зробіть висновки про частини основи.

  • Пригадайте, що називається коренем?

  • Назвіть частину основи, що стоїть перед коренем.

  • Як вона називається?

  • Назвіть частину основи, яка стоїть між коренем і закінченням.

  • Як вона називається?

  1. Виконання вправи 80 (с. 43).

Учні працюють у парах. Пояснюють одне одному, як вони розуміють заго­ловок вірша.

  • Знайдіть у вірші споріднені слова.

  • Які слова називаються спорідненими? (Споріднені (спільнокореневі) слова мають спільний (однаковий) корінь, який об’єднує їх за основним лек­сичним значенням.)

  • Як називають спільну частину споріднених слів?

  • Запишіть ці слова в зошити.

  • Визначте в цих словах корінь.

  • Які слова у вірші мають менше звуків, ніж букв?

  1. Фізкультхвилинка.

  2. Робота над загадкою. Вправа 81 (с. 43).

  • Відгадайте загадку. (Корінь)

Добирання споріднених слів до слова-відгадки. (Корінчик, корінець)

  • Позначте суфікси в словах.

  • Які слова у загадці мають більше звуків, ніж букв?

  1. Зупинка «Закінчення слова»

  • Складіть словосполучення з поданих слів.

Милуватися, квітка;

повернути, Марія; розповісти, мама.

  • За допомогою чого сполучено слова?

  • Виділіть закінчення.

  • Що ми називаємо закінченням? (Змінну частину слова)

  • Яку роль відіграє закінчення в мові?

  1. Зупинка «Розбір слів за будовою». Вправа 82 (с. 43)

  • Доповніть рядки вірша.

ПАМ’ЯТКА «РОЗБІР СЛОВА ЗА БУДОВОЮ»

  • Прочитай слово. До якої частини мови воно належить і що означає?

  • Зміни слово за відмінками та визнач у ньому закінчення.

  • Визнач основу слова (це частина слова без закінчення).

  • Добери до слова 2-3 споріднених слова та визнач корінь.

  • Пазви префікс, суфікс.

  • Яка частина є обов’язковою в основі?

Самостійне виконання третього завдання вправи.

Перевірка — індивідуальне опитування учнів.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]