Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ukr_mova_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
767.1 Кб
Скачать

Урок 21. Перевірка знань з мови {«Мова і мовлення», «Текст», «Речення»)

Клас

Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темами «Мова і мовлення», «Текст», «Речення»; розвивати мислення учнів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  3. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

1 варіант

  1. Позначити правильну відповідь.

Яким має бути усне мовлення?

а) Грамотним, каліграфічним, охайним;

б) доброзичливим, культурним, виразним;

в) правильним, виразним, зрозумілим.

  1. Позначити мету тексту.

ЇЖАЧОК

Через пеньки і колоди чимчикує їжачок. Тягає він у нору запашне листя. Стелить зимову постіль. До весняного сонечка проспить їжачок. І снитимуться йому лісові сни.

а) Описати зовнішність їжачка;

б) довести, що їжачок — це лісовий звірок;

в) розповісти, як їжачок готується до зимового сну.

  1. Визначити тип речення за метою висловлювання.

Прилітайте, сизокрилі мої голуб’ята, із-за Дніпра широкого у степ погу­ляти.

а) Розповідне;

б) питальне;

в)спонукальне.

  1. Обрати план до поданого тексту.

ХТО НАЙКРАЩИЙ МАЙСТЕР НА ЗЕМЛІ?

В одному селі в Україні дівчатам і жінкам захотілося показати свою май­стерність. Домовились, що кожна принесе найкраще, що вона зробила влас­норуч. Вишитий рушник, полотно, скатертину.

У неділю дівчата й жінки принесли безліч дивовижних речей. Але несподі­вано перемогла Марина. Вона привела п’ятирічного сина Петруся. А Петрусь приніс жайворонка, якого сам вирізав з дерева. Приклав Петрусь жайворонка до губів — заспівала, защебетала пташка.

Кращий майстер на землі той, хто може виховувати розумну й добру лю­дину. (За В. Сухомлинським)

а) План.

  1. Яке змагання влаштували жінки?

  2. Чому перемогла Марина?

  3. Хто найкращий майстер на землі?

б) План.

  1. Майстерність українських жінок.

  2. Петрусь — переможець.

  3. Майстер виховує добру людину.

в) План.

  1. Речі, зроблені власноруч.

  2. Петрусь допоміг мамі.

  3. Розумну людину виховує справжній майстер.

  1. Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але.

Щебече, як соловейко, кусає, як гадюка.

Дивиться звисока, нікого не бачить.

  1. Доповнити речення однорідними членами. Записати його.

Біля школи учні посадили...,...,...

  1. Із наведених слів скласти і записати речення. Установити зв’язок слів у цьому реченні.

ставом, верба, задумливу, Над, співала, пісню.

  1. Побудувати міркування за темою «Птахи — наші друзі» (6—8речень).

2 варіант

  1. Позначити правильну відповідь.

Яким має бути писемне мовлення?

а) Виразним; правильним, чітким, точним;

б) каліграфічним, грамотним, охайним, зрозумілим;

в) зрозумілим, ввічливим, каліграфічним, правильним.

  1. Позначити мету тексту.

ДЖЕРЕЛЬЦЕ

Люблю розглядати лісове джерельце. Вода в ньому прозора-прозора. Дно застелене блакиттю неба. Водна гладь, як дзеркало. У синій глибині віддзер­калює віття верби.

а) Довести, що це лісове джерельце;

б) описати красу лісового джерельця;

в) розповісти про любов героя до джерельця.

  1. Визначити тип речення за метою висловлювання.

Любіть Україну до свого загину,

Страждальницю-Матір завжди ви любіть.

а) Розповідне;

б) питальне;

в) спонукальне.

  1. Який із текстів відповідає поданому плану?

План

  1. Шпак живе не лише у шпаківні.

  2. Шпаки полюбляють старі ліси.

  3. Багато шкідників винищують шпаки.

а) Шпак схожий на чорного дрозда, але строкатіший, пір’я в шпака блис­куче, веселкою переливається!

Шпаки люблять старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони мос­тять гнізда.

Збирати їжу для пташенят шпаки летять на поля, на городи й луки.

б) Усі звикли, що шпак біля людини, в шпаківні, живе. Але так буває не за­вжди.

Шпаки полюбляють старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони й мостять гнізда. Важко до такого гнізда дістатися ворогові: спробуй утрима­тися на гладенькому товстому стовбурі!

в) Усі звикли, що шпак біля людини, в шпаківні, живе. Але так буває не завжди.

Шпаки полюбляють старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони й мостять гнізда.

Збирати їжу для пташенят шпаки летять на поля, на городи й луки. Багато винищують вони кошах, личинок, гусені.

  1. Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але.

Лисиця спить, курей бачить.

В душу в’ється, в кишеню лізе.

  1. Доповнити речення однорідними членами. Записати його.

У дідусевому садку доспіли ...,...,

  1. Із наведених слів скласти і записати речення. Установити зв’язок слів у цьому реченні.

Вербові, річкою, срібляться, над, котики.

  1. Побудувати міркування за темою «Яку користь маємо ми з книг?» (6—8ре­чень).

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Які завдання виявилися найскладнішими?

  • Чому?

  • Яке — найцікавішим?

  • Як слід працювати, щоб уникнути помилок?

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 45

  1. Перевірка домашнього завдання

  • Прочитайте опис синички, який ви знайшли у вправі 154.

  • Які слова допомогли зобразити синичку? Назвіть їх.

  • До якої частини мови вони належать?

  1. Каліграфічна хвилинка

Фф Фф Фф ан ер фанера фартух

  • Доберіть до цих слів спільнокореневі слова.

Фанера... (фанерний, фанерка);

Фартух ... (фартушок, фартушечок).

  • Складіть і запишіть каліграфічно речення.

Оглянув, фанери, столяр, шматок.

Снігурі, фартушки, червоні, одягли.

  1. Удосконалення тексту

  • Поширте речення прикметниками.

Після дня настав вечір. На небі з’явились зірки. Сонце сховалося за лісом. Землею стелеться туман.

  1. Гра «Ланцюжок»

  • Від поданих іменників утворіть прикметники.

осінь— ... друг — ...

місце—... ліс — ...

дитина—... метал—...

день — ... чесність — ...

дерево — ... район — ...

школа—... поле—...

розум — ... вірність — ...

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 49

  1. Перевірка домашнього завдання (вправа 167,с. 87)

  • Прочитайте з наголосом виписані прикметники.

  • Які прикметники-антоніми вживає автор у вірші?

  • Які синоніми ви дібрали до прикметників різні, радісні?

  1. Каліграфічна хвилинка

Мм пр кр ве лля

Маленька праця краща за велике безділля.

  • Як ви розумієте зміст цього прислів’я?

  • Знайдіть у прислів’ї прикметники.

  • З якими іменниками вони пов’язані? (Маленька праця, велике безділля)

  1. Вправа «Незакінчене речення»

  • Інколи, коли людину охоплюють особливі почуття, вона використовує у своєму мовленні слова з підсиленим значенням, додаючи часточку най-.

  • Поширте речення, логічно пов’язуючи частини.

Найулюбленіший урок — ..., тому що...

Найщасливіший день — ..., тому що...

Найрідніший край — ..., тому що...

Найцікавіший предмет — ..., тому що...

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 52

  1. Аналіз контрольного диктанту

  2. Каліграфічна хвилинка

бі лаг іжн ек тру чар

Є слова, що білі-білі, як конвалії квітки, лагідні, як усміх ранку, ніжносяйні, як зірки.

Є слова, як жар пекучі.

І отруйні, наче чад...

В чарівне якесь намисто ти нанизуєш їх в ряд.

Олександр Олесь

  • Випишіть прикметники до іменника слова.

  • У якому значенні вони вжиті?

  1. Вибіркове списування

  • Прочитайте прислів’я.

  • Як ви розумієте їх зміст?

  • Від теплого слова і лід розмерзає.

  • Під лежачий камінь вода не тече.

  • Бджола мала, а й та працює.

  • Випишіть сполучення іменника з прикметником.

  • Визначте їх число і рід.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]